کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۱:۱۱ ق.ظ

پیام تشکر ایرانیان از حسن روحانی بابت توافق هسته‌ای

پیام تشکر ایرانیان از حسن روحانی بابت توافق هسته‌ای
فایننشال تایمز نوشت: حامیان دولت یازدهم در دور دوم انتخابات مجلس ایران صاحب پیروزی شدند، که می تواند به دولت حسن روحانی در اجرای سیاست های اصلاحات گرایانه اش کمک کند.
بپرتال خبری واکنش: این نشریه آورده است: ایرانی ها روز جمعه ۶۸ عضو باقی مانده مقننه را انتخاب کردند، که حدود نیمی از آن ها میانه رو هستند. دیگر نمایندگان انتخاب شده در این دور از مستقل ها و همچنین تندروها هستند.
در ماه فوریه متحدان رئیس جمهور ایران صاحب پیروزی سرنوشت سازی در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان ایران شدند.
براساس این نتایج، تسلط ۱۲ ساله اصولگرایان در مجلس پایان یافت و متحدان روحانی در کسب اکثریت ۲۹۰ کرسی این قوه پیروز شدند. با این همه، این پیروزی پیام تشکر بزرگ مردم ایران از روحانی برای توافق هسته ای بود.
رسانه های داخلی گزارش کرده اند، میانه روها ۱۲۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس را در اختیار دارند و باقی کرسی ها به طور برابر میان مخالفان برجام و نمایندگان مستقل تقسیم شده است.
پرسش اصلی برای مجلس آینده که در ۷ خرداد آغاز به کار می کند آن است که چه کسی رئیس بعدی قوه مقننه خواهد شد. طرفداران نیروهای میانه رو و اصلاح طلب از محمدرضا عارف که بیشترین رای در کشور را کسب کرد برای ریاست مجلس آتی حمایت می کنند، چنان که احتمال بالایی می رود او بتواند آرای لازم را کسب کند.
با این وجود، برخی تحلیلگران می گویند انتخاب دوباره لاریجانی، می تواند به دولت قدرت بیشتری در لابی با اصولگرایان بدهد. کارشناسان می گویند لاریجانی می تواند به دولت در پیاده کردن سیاست هایی کمک کند که بدون وجود او با مقاومت اصولگرایان روبرو می شود.
تحلیل گران معتقدند افزایش همکاری میان مجلس و دولت می تواند به احیای اقتصادی که از رکود طولانی رنج برده و با نرخ بیکاری جوانان ۲۶٫۱ درصد روبرو است، کمک کند.
رهـــــــــــــا مسعودی
297 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *