پیروزی بی‌سابقه ارتش سوریه بر تروریست‌ها

پیروزی بی‌سابقه ارتش سوریه بر تروریست‌ها
نیروهای ارتش سوریه در درگیری‌های شمال حلب موفقیت‌های چشمگیری به دست آورده‌اند.
پرتال خبری واکنش: عملیات ارتش سوریه و متحدانش که با حمایت هوایی روسیه انجام می‌شود، می‌تواند مسیرهای انتقال تجهیزات شورشیان به مناطق تحت کنترل آنها را مختل کند.
عملیات ارتش سوریه با همراهی حملات سنگین هوایی روسیه صورت گرفته است.
رسانه‌های دولتی سوریه گفته‌اند که هدف این عملیات دسترسی به روستاهای شیعه‌نشین نبل و زهرا است که طی دو سال گذشته در محاصره نیروهای تروریستی بوده‌اند.
فرماندهی کل ارتش سوریه نیز در بیانیه ای اعلام کرد شکست محاصره دو منطقه نبل و الزهرا مقدمه تکمیل عملیات نابودی گروه های تروریستی در حومه حلب است.
به گفته ناظران با این تحول، مسیرهای انتقال تجهیزات تروریست ها به مناطق حضور آنها مختل شده و مشخصا، ارتباط نواحی تحت کنترل آنها در حلب با ترکیه قطع شده است.
شکست محاصره نبل و الزهرا دارای اهمیت راهبردی است.  این دو شهرک در ۲۰ کیلومتری شمال غرب حلب و ۴۰ کیلومتری مرزهای ترکیه قرار دارند. نبل و الزهراء در غرب مسیر بین‌المللی حلب واقع شده‌اند که به مرزهای ترکیه کشیده شده است در نتیجه تسلط نیروهای مقاومت بر این مناطق باعث می شود آخرین مسیر کمک رسانی به گروه های مسلح به شهر حلب از مرز ترکیه قطع شود. مسئله ای که از هم اکنون باعث نگرانی مخالفان شده است.
وبگاه خبری «عنب» که وابسته به معارضان سوری است با اشاره به پیشروی ارتش سوریه در این مناطق نوشت: «اگر ارتش سوریه بتواند کنترل این شهرک را در اختیار بگیرد، عملاً راه شمال حلب قطع می‌شود و در نتیجه حلب کاملاً محاصره خواهد شد.»
از همین رو برخی از تحلیل گران از احتمال مداخله نظامی ترکیه در سوریه خبر داده اند. به گزارش اسپوتنیک وزارت دفاع روسیه چهار روز پیش ویدئویی منتشر کرد که حاکی از تحرکات نظامی نیروهای ارتش ترکیه در مرز با سوریه و همچنین گلوله باران مناطق مسکونی سوریه توسط توپخانه ارتش ترکیه بود.
سردبیر مجله “پولیتکس فرست” در رابطه با این اقدام نظامیان ترکیه می گوید: ارتش سوریه در چند ماه اخیر به شدت در امتداد مرز سوریه و ترکیه در حال پیشروی است و نواحی اشغال شده از سوی گروه های داعش و جبهه النصره را آزاد کرده است. لذا دولت ترکیه تصمیم گرفته است تا با گلوله باران این مناطق به نوعی برای تروریست ها به عنوان نیروی پشتیبان عمل کند. علاوه بر این، این تیراندازی ها ممکن است اقدامی تحریک آمیزبرای به دست آوردن بهانه باشد. آنکارا تلاش می کند یگان های سوریه را به آتش بازی متقابل تحریک کند تا آنکارا این بهانه را به دست بیاورد  که  به سوریه تجاوز کند.
از سوی دیگر این دو شهرک، عمق استراتژیک فعالی را فراهم خواهند ‌آورد که با نتایج شکست محاصره فرودگاه نظامی «کویرس» برابری کرده و شاید حتی فراتر از نتایج و دستاوردهای آن باشد. همچنین شکست این محاصره به ارتش سوریه برتری راهبردی داده و این امکان را برای آن فراهم خواهد آورد که ریف شمالی حلب را از ریف غربی متصل به شهر حلب جدا کند و بدین ترتیب،‌ یکی از دروازه‌های ترکیه در «أعزاز» را از روستاهای واقع در جنوب خط  به سمت نبل و الزهراء، جدا کرد.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.