کافه گردش
اخبار
۲۷ مهر ۱۳۹۵, ۸:۲۵ ق.ظ

چهل تازه ‌وارد در راه بورس پایتخت

نیمه نخست سال جاری در شرایطی سپری شد که در بورس تهران تنها یک شرکت عرضه اولیه شد. در ۶ ماه دوم اما قرار است موج عظیمی از شرکت‌ها سهامی شوند.
پرتال خبری واکنش: مدیرعامل شرکت بورس تهران اعلام کرده است که ۴۰ شرکت در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال وارد این بازار می‌شوند. در این میان، پذیرش برخی شرکت‌ها به‌صورت کامل انجام شده و تعدادی از آنها در مراحل نهایی هستند. به گفته قالیباف اصل، حدود ۱۰ شرکت نیز مذاکرات اولیه برای حضور در بورس را انجام داده‌اند.

 

بورس تهران در حالی نیمه نخست سال ۹۵ را با عرضه اولیه یک شرکت پشت سر گذاشت که بنا به اظهارات مدیرعامل شرکت بورس، در نیمه دوم سال جاری موجی از عرضه‌های اولیه بالغ بر ۴۰شرکت جدید در راه ورود به این بازار خواهد بود. به این ترتیب ترافیک کاری سال ۹۵ بورس را نه تنها در حوزه سهام بلکه در حوزه پذیرش اوراق جدید نیز شاهد خواهیم بود. به این واسطه هم موج جدیدی از نقدینگی به بورس وارد شد و همچنین با گسترش عرضی بورس ارزش بازار حدود ۳۲۰هزار میلیارد تومانی بورس تهران افزایش خواهد یافت. سرانجام مدیران بورس تهران موفق شدند پس از عرضه اولیه شرکت واسپاری ملت در خرداد ماه سال جاری، پذیرش و عرضه اولیه شرکت آسان پرداخت را به‌عنوان دومین شرکت در سال ۹۵ انجام دهند.
این در حالی است که طبق اظهارات قالیباف‌اصل، هم‌اکنون ۴۰ شرکت خصوصی جدید برای ورود به بورس اوراق بهادار تهران اعلام تقاضا کرده‌اند که برخی از آنها پذیرش و به زودی در فرآیند عرضه قرار خواهند گرفت.حسن قالیباف‌اصل، مدیرعامل شرکت بورس تهران، در حاشیه عرضه اولیه سهام آسان‌پرداخت با اشاره به مثبت بودن چشم‌انداز بازار سهام در نیمه دوم امسال گفت: با توجه به فرصت‌های بازار سهام و بازار بدهی باید گفت بازار سرمایه جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد ملی به خود اختصاص خواهد داد.
وی در ادامه افزود: در این راستا با موافقت هیات‌مدیره شرکت بورس و همچنین طی مراحل فرآیند پذیرش، ۴۰ شرکت خصوصی جدید آماده ورود به بورس هستند که از این میان برخی همچنان در حال تهیه امیدنامه و مراحل نهایی درج به سر‌می‌برند اما ۸شرکت مصوبه هیات پذیرش را دریافت کرده‌اند و به زودی شاهد عرضه اولیه این شرکت‌ها در بورس خواهیم بود. ۱۰ شرکت مانند ایرانسل، آسیاتک و همچنین شاتل نیز گرچه تقاضای کتبی را ارسال نکرده‌اند اما مذاکرات اولیه برای حضور این شرکت‌ها نیز انجام شده است.

 

قالیباف ادامه داد: صنعتی مینو و ترانسفورماتور توزیع زنگان دو شرکتی هستند که مراحل پذیرش و درج را طی کرده و به زودی آماده عرضه خواهند بود و به عبارت دیگر این دو شرکت، عرضه‌های اولیه پس از «آپ» هستند.قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه در این فهرست برخی شرکت‌های انتقالی از فرابورس به بورس نیز قرار دارند، گفت: نمادهای «پالایش نفت تهران»، «بورس» و «همکاران سیستم» از جمله شرکت‌های انتقالی از فرابورس به بورس هستند که تمامی مراحل انتقال نماد «شتران» و «سیستم» به بورس طی شده و هفته آینده شاهد گشایش نماد مزبور خواهیم بود.
وی درخصوص نماد «بورس» نیز گفت: با انتقال شرکت بورس تهران از تابلوی بازار پایه فرابورس به فهرست نرخ‌های تابلوی اصلی بازار اول بورس اوراق بهادار تهران موافقت شده که این موضوع در راستای تحقق افزایش ارزش دارایی سهامداران بورس و همچنین ایجاد شفافیت، اعتبار و دید بهتر خواهد بود.قالیباف درباره زمان قطعی بازگشایی نماد «بورس» گفت: برای انتقال نماد مزبور شورای سه‌نفره‌ای شامل نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت بورس اوراق بهادار تهران تشکیل شده و پس از اعلام نهایی نظر این شورا، شاهد بازگشایی نماد «بورس» در بورس خواهیم بود که به احتمال زیاد در نیمه اول آبان ماه خواهد بود.

نخستین نیروگاه در بورس

قالیباف در ادامه اظهاراتش با اشاره به پذیرش نیروگاه جهرم به‌عنوان نخستین نیروگاه بورسی گفت: فرآیند آماده‌سازی و پذیرش نیروگاه جهرم به‌عنوان اولین شرکت دارای سیکل ترکیبی در بورس، به اتمام رسیده است و حال منتظر طی مراحل درج است که پس از اتمام این موضوع به‌عنوان نخستین نیروگاه وارد بورس خواهد شد.وی در ادامه به پذیرش صنعت جدید هتلداری در بورس تهران اشاره کرد و گفت: موضوع پذیرش هتل‌های زنجیره‌ای هما متعلق به سازمان تامین اجتماعی، در اردیبهشت ماه نهایی شد و در انتظار درج و عرضه اولیه این گروه به‌عنوان اولین هتل‌ها در بورس هستیم.

عرضه سهام اولین تامین سرمایه در بورس

مدیر عامل شرکت بورس در ادامه اظهاراتش افزود: سهام شرکت تامین سرمایه امید به‌عنوان نخستین تامین سرمایه وارد بورس خواهد شد و به این ترتیب این شرکت نخستین نهاد مالی فعال در زمینه تامین سرمایه خواهد بود که بورسی می‌شود و به‌عنوان سهامی عام به فعالیت ادامه خواهد داد.

ترافیک ورود به بازار

به گفته قالیباف سرمایه‌گذاری ایرانیان اطلس، فولاد کاوه جنوب کیش، گروه دارویی برکت، گروه مالی و اعتباری سینا، نفت و گاز پرشیا و نفت جی از دیگر شرکت‌هایی هستند که در فهرست عرضه اولیه به سر می‌برند.وی ادامه داد: همچنین چند شرکت دیگر نیز در مرحله آماده‌سازی و پذیرش هستند که پس از طی مراحل لازم و موافقت هیات پذیرش بورس، مراحل درج آنها آغاز شده و برای عرضه نهایی آماده می‌‌شوند که در این راستا می‌توان به شرکت‌های تولید نیروی برق شریعتی، مهندسی ساختمان نفت، ارس خودرو، مدیران خودرو، حفاری و اکتشاف انرژی‌گستر پارس، برق و انرژی پاسارگاد و سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر اشاره کرد.به گفته قالیباف شرکت ملی نفتکش ایران نیز در این فهرست قرار دارد که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی خواهد بود که به بازار سهام راه می‌یابد.

رونق در پذیرش اوراق

قالیباف در ادامه به برنامه‌ریزی بورس تهران برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از طریق اوراق بدهی اشاره کرد و گفت: بورس تهران در زمینه اوراق بدهی برنامه‌ریزی مستمر و بلندمدت دارد. به‌طوری‌که برای درج و عرضه اوراق بدهی دولت و شرکت‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در زمینه آشنایی شرکت‌ها با تامین مالی از طریق بازار اوراق بدهی بازاریابی و اطلاع‌رسانی خوبی انجام شده است.
وی ادامه داد: به این ترتیب نیمه ابتدایی سال را با موفقیت در زمینه پذیرش اوراق پشت سرگذاشتیم که در این راستا پذیرش و عرضه اوراق شهرداری‌ها از جمله شهرداری مشهد و شیراز نمونه موفق این موضوع هستند.قالیباف ادامه داد: همچنین قرار است ۵۰۰میلیارد تومان اوراق مرابحه شرکت سایپا نیز در بورس پذیره‌نویسی شود که با عرضه این اوراق سال پرفروغی را از جهت رونق در بازار بدهی شاهد خواهیم بود.
رهـــــــــــــا مسعودی
217 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *