“چک پول ۱۰۰ هزار تومانی” از امروز در بازار

دکتر سیف، رییس کل بانک مرکزی در اولین حضور خود در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه اظهار داشت: امروزه اهتمام به ایجاد زیرساخت لازم برای گردش اقتصاد یک ضرورت است؛ بدون استفاده از واسطه‌های مالی و پشت سر گذاشتن محدودیت‌های اقتصاد مقاومتی و حرکت به سمت فعالیت‌های اقتصادی در تجارت غیرممکن است. 

2320617_242
وی گفت: تنها یک نظام مالی کارآمد و با ثبات امکان پس‌انداز بیشتر و تشدید بیشتر منابع را تأمین می‌کند که ایجاد این نظام مالی در گرو درک درست از سازوکار بانکی و بازار سرمایه است. 
 
سیف افزود: اجرای قراردادها و رفتارهای فعالان اقتصادی و جریان آزاد اطلاعات و کاهش هزینه مبادلات در طول سال‌های گذشته باعث افزایش سهم بازار بورس و تأمین مالی اقتصاد شده که همچنین توزیع نامناسب در تأمین مالی اقتصاد نیز حاکم شده است.  

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: پس مالکیت دولتی شبکه بانکی و فشارهای ناشی از این مسئله باعث شده تا شرکت‌های دولتی تمایلی به استفاده از بازار سرمایه را نداشته باشند و کالاهای خود را با منابع مالی ارزان پوشش دهند. 
 
وی تصریح کرد: این در حالی است که نقطه بهینه و تأمین مالی در اقتصاد و واگذاری بلندمدت به بازار سرمایه و حل مشکلات کوتاه‌مدت از طریق بازار پول و کاهش مخاطرات آینده‌ خانوارها و بنگاه‌ها از طریق بیمه است. 

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ سیستم بانکی ۲۳۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصاد پرداخت کرده است، یادآور شد: این درحالی است که رشد تولید ناخالص داخلی قابل توجه نبوده است.

سیف ضمن اشاره به اینکه ۵۶ درصد از کل تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش بوده است، عنوان کرد: افزایش بی‌رویه مطالبات معوق از دیگر مشکلات است، به گونه‌ای که نسبت این مطالبات به ۱۵ درصد رسیده درحالی که طبق میانگین جهانی حداکثر ۵ درصد باید باشد.

وی همچنین در خصوص آمار مربوط به بازار سرمایه گفت: در سال ۸۱ تا ۹۲ ارزش جاری بورس تهران با ۳۳ برابر افزایش به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات این بازار با ۴۲ برابر افزایش به ۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی: چک پول‌های ۱۰۰ هزار تومانی از امروز در بازار برای متقاضیان از طریق تمام شعب بانکها در سراسر کشور توزیع می‌شود.

** سیف در ادامه در جمع خبرنگاران از پرداخت قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده ایران خبر داد و گفت:بر اساس مذاکرات انجام شده قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده ایران به زودی به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود.

 ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرداخت قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده ایران گفت: این قسط طبق توافق انجام شده از طریق بانک‌های تعیین شده به زودی به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود. 
 
وی در خصوص میزان قسط ششم پرداختی گفت: طبق روال ۵ قسط قبلی میزان اقساط پرداختی تقریباً بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار است که در رابطه با قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده ایران هم این رقم بین رقم ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار است.