کافه گردش
اخبار
۶ آبان ۱۳۹۴, ۱۱:۳۰ ق.ظ

ژنرال جوزف: ایران و روسیه دست بالا را در سوریه دارند

ژنرال جوزف دانفورد

پرتال خبری واکنش:در آستانه برگزاری نشست وین درباره راه حل سیاسی بحران سوریه که قرار است روز جمعه همین هفته و با حضور احتمالی ایران و آمریکا و دیگر قدرت های منطقه ای و بین المللی برگزار شود ژنرال جوزف دانفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اظهاراتی در کمیته نیروهای مسلح سنا از شکست استراتژی آمریکا در سوریه و دست بالای ایران و روسیه در بحران داخلی سوریه سخن گفت.

به نقل از لس آنجلس تایمز ژنرال دانفورد که به تازگی به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا رسیده است با اشاره به اینکه “در شرایط حاضر توازن قوا در سوریه به نفع بشار اسد است” حملات هوایی روسیه و کمک های و پشتیبانی های زمینی ایران به نیروهای حامی بشار اسد را دو عامل مهم این برتری خواند.

ایران هر گونه حضوری فراتر از مستشاری در سوریه را رد کرده است.

جوزف دانفورد که هفته گذشته از سفر به منطقه خاورمیانه بازگشته است با ابراز نارضایتی از وضعیت آمریکا در بحران سوریه گفت استراتژی آمریکا برای یافتن شرکایی نظامی قابل اطمینان در عرصه جنگ داخلی سوریه شکست خورده است. او اعتراف کرد: تا به امروز هیچ کس از پیشرفت آمریکا در سوریه راضی نیست.

همزمان باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به صورت تلفنی گفت و گو گرده است. موضوع سوریه محور این گفت و گوی تلفنی بوده است. دو طرف در این گفت و گو بر ضرورت همکاری نزدیک واشنگتن – ریاض به ویژه در نشست آتی در وین تاکید کرده اند.

آمریکا پیشتر از حضور ایران در این نشست استقبال کرده و بر ضرورت نقش آفرینی ایران برای حل بحران سوریه به عنوان یکی از طرف های ذی نفع و پرنفوذ تاکید کرده است. هنوز درباره نحوه حضور ایران در نشست وین از طریق مراجع رسمی دیپلماتیک اطلاع رسانی نشده است.دیروز جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره اعلام کرد: ما پیش بینی می کنیم از ایران برای حضور در این نشست دعوت به عمل آید اما اینکه آیا ایرانی ها به این نشست خواهند آمد یا نه بستگی به نظر مقامات شان دارد.

این تاکید در حالی است که به نظر می رسد مقامات سعودی از دعوت ایران به نشست وین راضی نیستند. به گمان برخی ناظران اظهارات اخیر عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی ها در انتقاد شدید از نقش آفرینی منطقه ای که تا حدود زیادی خارج از عرف معمول دیپلماتیک و با ادبیاتی تند مطرح شد، ناشی از همین عصبانیت است.

رهـــــــــــــا مسعودی
501 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *