ژنرال سلیمانی عملیات حلب را رهبری می‌کند

http://vakonesh.com/wp-content/uploads/2015/12/vakonesh.com_09a6f4ead95fb05ee29ab9e7d1219e33.jpg

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت درگیری ها در استان حلب شدت گرفته است.

پرتال خبری واکنش: این روزنامه آمریکایی آورده است: در حالی که گروه ها و نیروهای خارجی مانند ایران، روسیه و ترکیه برای یک درگیری کوبنده آماده می شوند، جنگ چند جانبه در سوریه در استان حلب به مرحله حساس نزدیک می شود.

در هفته های اخیر، سوریه و ایران، متحد شیعه آن، با کمک حملات هوایی روسیه هزاران مبارز شیعه خارجی و محلی را برای بازپس گیری شهر حلب از دست شورشیان بسیج کرده اند.
پیش از جنگ، شهر حلب پرجمعیت ترین شهر و مرکز اقتصادی سوریه بود. اگر سوریه بتواند کنترل کامل این شهر را بار دیگر به دست بگیرد، تسلط دولت بر نیمه غربی کشور از جمله منطقه ساحلی و دمشق مستحکم خواهد شد.

به گفته نیروها و فعالان هر دو طرف، بیش از یک ماه است که ایران با هدف قطع خطوط تدارکاتی شورشیان و بازپس گیری مناطق اطراف حلب از دست مخالفان، عملیات در استان حلب را رهبری می کند. شماری از جنگجویان شورشی در جنوب حلب گفتند گروه های میانه رو وابسته به ارتش آزاد سوریه تحت حمایت غرب، اسلام خواهان و جبهه النصره در دو هفته گذشته با یکدیگر متحد شده اند تا با درگیری های تحت رهبری ایران و متحدانش به راه افتاده است، مقابله کنند.

با وجود افزایش فشار بر داعش، این گروه در هفته های اخیر پیروزی هایی به دست آورده است و بخش هایی را از شورشیان و سوریه گرفته است.

برای کردهای سوریه که در یک سال گذشته در جنگ با داعش مناطقی را تصرف کرده و قدرت گرفته است، حلب یک حلقه مفقوده است. زیرا مقر آنها در شمال شرقی و شمال غربی این کشور قرار دارد و حلب در میان این دو مقر گرفته است.

به علاوه، نیروهای محلی و منطقه ای که برای کنترل آینده سوریه با یکدیگر رقابت می کنند، بیش از هر مکان دیگری در سوریه، در حلب منافعی دارند. اما جنگ بر سر حلب همچنین نشان دهنده چالشی است که آمریکا و متحدانش و همچنین حامیان اصلی این حکومت یعنی ایران و روسیه به شدت درگیر آن شده اند.

تحلیلگران حلب را نمونه ای از باتلاقی توصیف می کنند که آمریکا از آغاز این درگیری ها از چهار سال پیش تا کنون به شدت از آن پرهیز کرده است.

فواز جرجس ( Fawaz Gerges)، استاد روابط بین المللی در دانشکده اقتصاد لندن گفت حلب یک میدان مین است.

سوریه و ایران ماه گذشته محاصره دو ساله داعش را بر یکی از پایگاه های هوایی در شرق حلب شکستند. اما این بزرگترین اقدامات نظامی این حکومت و متحدانش بر ضد داعش نیست. این گروه تندرو سنی بخش هایی از شرق و شمال استان حلب را تحت کنترل دارد. اما ایران و روسیه به جای آن، قدرت آتش خود را بر بخش جنوبی این استان و بر ضد گروه های شورشی تحت حمایت قطر، عربستان، ترکیه و جبهه النصره متمرکز کرده اند.

بسیاری از مخالفان اسد می گویند ایران به قدری در این جنگ درگیر شده است که قاسم سلیمانی، یکی از بلند پایه ترین فرماندهان نظامی این کشور، آن را رهبری می کند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.