کاربران ایرانی در تلگرام رکورد زدند

پورتال خبری واکنش:اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام با ۵ دامنه و زیردامنه بنام‌های web.telegram.org،telegram.org،desktop.telegram.org،core.telegram.org و my.telegram.org بیش از ۲۱.۴ درصد از کل بازدیدکنندگان را به کاربران ایرانی خود اختصاص داده است.
گفتنی است ماه گذشته این رتبه برای ایرانی‌ها حدود ۱۵ درصد بود و اینک با کسب بیش از ۲۰ درصد از ترافیک، بیش از یک‌پنجم کل ترافیک این پیام‌رسان را به خود اختصاص داده‌اند.
پیش‌تر مدیر تلگرام- پاول دوروف روس تبار-  از ۶۲ میلیون کاربر فعال در این شبکه به‌صورت ماهانه و ارسال روزی ۲ میلیارد پیامک خبر داده بود که با احتساب یک‌پنجم، اینک می‌توان باجرئت گفت تعداد کاربران ایرانی به ۱۲.۴ میلیون رسیده است.
این در حالی است که از یکی دو ماه گذشته و براثر ترافیک بیش‌ازحد در وایبر و کندی‌های مکرر، کاربران ایرانی به‌صورت فعالانه از وایبر به تلگرام مهاجرت کردند و بخشی از کندی و وصل نشدن کاربران تلگرام را می‌توان ناشی از این ترافیک شدید دانست و لود شدن تصاویر و ویدئو‌ها به طور خودکار روی حساب کاربری نیز مزید برعلت شده است.
از سوی دیگر با انتشار برخی استیکرهای غیراخلاقی و تذکر جدی وزیر ارتباطات، برخی کاربران این کندی را ناشی از فیلتر کردن یا در حال فیلتر شدن تلگرام دانسته‌اند و این ماجرا با تکذیب پی‌درپی وزارت ارتباطات و کندی‌های مکرر همچنان ادامه دارد.
دعواهای مخابرات و وزارت ارتباطات از یک‌سو و گزارش قطعی‌های مکرر تلگرام که اغلب از سوی کاربران ADSL مخابرات هستند، به توطئه فیلترینگ غیرمستقیم از سوی برخی اپراتورها دامن زده است.
اینکه اپلیکیشن مبتنی بر ابر/ Cloud base تلگرام، تا چه حد قابل فیلتر شدن روی پورت ۸۰ و آی پی ۱۴۹.۱۵۴.۱۶۷.۱۱۹ (وسایر آی‌پی‌های تعریف‌شده ۱۴۹.۱۵۴.۰.۰ – ۱۴۹.۱۵۴.۲۵۵.۲۵۵ و ۱۴۹.۱۵۴.۱۶۴.۰ – ۱۴۹.۱۵۴.۱۶۷.۲۵۵) است نیز بماند! اما قطعا هر چه بر تعداد کاربران ایرانی افزوده شود و هر کاربری خروار-خروار فایل روی پروفایل خود ذخیره کند، قطعا تلگرام از آنچه هست، کندتر خواهد شد، نه فیلتر!