کمبود 28 هزار نیروی انسانی در سال تحصیلی 94-93

2371333_914

 با اضافه شدن پایه‌ی ششم به دوره‌ی ابتدایی حدود یک میلیون و 300 دانش آموز به جمع دانش‌آموزان دوره‌ی ابتدایی اضافه گردید. وی بااشاره به اینکه درحال حاضر بالغ بر 57 درصد کل دانش آموزان کشور در دوره‌ی ابتدایی مشغول به تحصیل هستند افزود: حدود 7 میلیون و 30 هزار دانش آموز دردوره‌ی ابتدایی تحصیل می‌کنند واقتضای دوره‌ی ابتدایی این است که هر کلاس یک معلم نیاز دارد . در دوسال اخیر دلایلی مثل نداشتن ورودی خاص و باز نشسته شدن بخشی از همکاران فرهنگی با کاهش نیروی انسانی در دوره ی ابتدایی مواجه بوده ایم و برآورد ما برای سال تحصیلی 94-93 این است که حدود 28 هزاری کسری نیروی انسانی داشته باشیم. 

دیمه ور در خصوص راهکارهای جبران کسری نیروی انسانی خاطرنشان کرد: بخشی از کمبود نیروی انسانی رامی‌توان با به کارگیری معلمان درنوبت مخالف و به خصوص در مناطق روستایی و حاشیه شهر و حق التدریس که به معلمان موجود داده می شود جبران کرد ، بخشی دیگری از کسری را با به خدمت گرفتن همکاران در قالب سرباز معلم رفع نمود که التبه امسال ظرفیت سرباز معلم اختصاص یافته به آمومزش و پرورش کم شده است. 

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت مدیران و معاونان مراکز آموزش به عنوان یکی دیگر از راهکارهای جبران کمبود نیروی انسانی در دوره‌ ابتدایی گفت: امسال مدیران و معاونان واحد‌های آموزشی زحمت مضاعفی خواهند داشت زیرا که هر کدم موظف به تدریس 6 ساعت هستند ، البته این مورد قانونی است و در سنوات گذشته نیز بوده است ، در طبقه بندی مشاغل جزو شرح شغلی مدیر و معاون این است که درهمه‌ی دوره‌های تحصیلی 6 ساعت تدریس داشته باشند منتها در  مقاطعی که آموزش و پرورش با بحران نیروی انسانی مواجه نبوده این همکاران می‌توانند در فعالیت‌های مدیریتی خود تمرکز بیشتری داشته باشند. 

دیمه ور ادامه داد:کمبود نیروی انسانی بستگی به منطقه وجنسیت دارد ، در حال حاضر بالغ بر 66 درصد نیروی انسانی شاغل در دوره ی ابتدایی خانم‌‌ها هستند بنابراین ممکن است در منطقه‌ای کمبود نیرو در منطقه دیگر مازاد نیرو داشته باشیم که درصورت کمبود می توان از ظرفیت مدیران و معاونان مدارس نیز استفاده نمود. 

معاون آموزش ابتدایی وزرات آموزش و پرورش از استمرار خدمت معلمان در آستانه ی بازنشستگی سخن گفت و افزود: دستور العمل این طرح به استانها ارسال شده و مناطق و شهرستانهایی که به نیروی انسانی نیاز دارند با اجازه ی مدیران کل آموزش استانها می‌توانندن از معلمانی که به سی سال سابقه خدمت رسیده‌اند استفاده کنند. 

وی افزود:با به خدمت گرفتن این معلمان می‌توان هم از تجربه‌ی آنان در تعلیم و تربیت استفاده کرد و همچنین بخشی از کمبود نیروی انسانی را جبران نمود. این راهکار برای سال تحصیلی آینده برنامه ریزی شده است و در صورتی که درسال تحصیلی بعد با این مشکل مواجه بودیم می توان دوباره این طرح را تمدید کرد. 

وی در ادامه اضافه کرد: چنانچه همکاران در آستانه بازنشستگی تمایل به ادامه ی فعالیت درسال تحصیلی آینده را داشته باشند به ادارات آموزش و پرورش مراجعه نمایند و این ادارات در صورت نیاز می‌توانند زمینه‌ی ادامه ی همکاری این معلمین را فراهم نمایند. 

معاون آموزشی ابتدایی وزارت آموزش وپرورش  گفت:ما امیدوار هستیم با خروجی به موقع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان همچنین زمینه سازی صدور مجوز لازم برای استخدام مربیان پیش دبستانی از سوی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخش قابل توجهی از کمبود نیرو جبران گردد. 

دیمه ور در خصوص استخدام مربیان پیش دبستانی نیز اظهار داشت: وزارتخانه طبق قانون مکلف است نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اقدام نماید ، وزیرآموزش و پرورش وهمکاران حوزه ی مرتبط در حال رایزنی هستند تا بتوانند نظرمعاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری را برای برگزاری آزمون استخدامی و همچنین گرفتن ردیف‌های استخدامی کسب نمایند.