کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از تحریم‌ ایران انتقاد کرد

139208131352138001466883

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با انتقاد از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت، این تحریم ها تلاش های بشردوستانه این کشور را برای حمایت از پناهندگانی که در ایران سکونت دارند با مانع مواجه کرده است.دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با انتقاد از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت، این تحریم ها تلاش های بشردوستانه این کشور برای حمایت از تعداد زیادی از پناهندگانی که در ایران سکونت دارند را با مانع مواجه کرده است.
سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تهران، در کنفرانس خبری مشترک با مدیر کل دفتر اتباع و مهاجران وزارت کشور ایران، ضمن تمجید از حمایت «سخاوتمندانه» ایران از پناهجویان خارجی به رغم تحریم های غیرقانونی اعمال شده علیه این کشور گفت: «به طور کلی، وضعیت اقتصاد جهانی کسب درآمد و زندگی ما را در جامعه بشردوستانه بسیار دشوار می سازد. همچنین تحریم ها نیز به این دشواری اضافه می کند.»
عزیز کاظمی، مدیرکل دفتر اتباع و مهاجران وزارت کشور نیز در این کنفرانس خبری با ابراز نارضایتی از تاثیر تحریم های آمریکا بر فعالیت های بشردوستانه کشور تاکید کرد که مسائل اینچنینی باید از موضوعات سیاسی جامعه بین المللی جدا باقی بماند.
وی افزود: «من در موقعیت های مختلف تاکید کرده ام که موضوعات بشردوستانه نباید با موضوعات سیاسی درگیر شوند…موضوع پناهندگان باید به وضوح از دیگر موضوعات در جهان تمایز داده شود.»
ایران حدود ۳ دهه است که میزبان یکی از بزرگترین جوامع پناهندگان از کشور همسایه خود، افغانستان است.
به گفته کاظمی، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر میزبان حدود ۹۵۰ هزار پناهجوی افغانی ثبت شده و حدود  ۳۲هزار پناهجوی دیگر از عراق است. این در حالی است که ۸۰۰ هزار مهاجر غیرمجاز افغانی نیز در ایران سکونت دارند.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، ایران را به عنوان دومین میزبان بزرگ پناهجویان در بین کشورهای جهان پس از پاکستان رتبه بندی کرده است. جمهوری اسلامی ایران برای پناهجویان موقعیت های تحصیلی و شغلی فراهم می کند و تلاش هایی را برای هموار کردن مسیر بازگشت آنها به میهنشان انجام می دهد.
انتهای پیام// ۱۴۳

اخبار مرتبط