کافه گردش
اخبار
۵ خرداد ۱۳۹۳, ۲:۰۵ ب.ظ

گردشگری در دولت روحانی بهبود می یابد یا خیر؟

12

گردشگری، سیاحت یا توریسم به طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر در ایران، گردشگری شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود اما در نهایت  به کسی که گردشگری می‌کند گردشگر، سیاح یا توریست گفته می‌شود.

واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردن نمودند و در واقع از همان زمان بود که گردشگری به یک صنعت پول ساز در دنیا تبدیل شد.صنعتی که هنوز در ایران با وجود این همه منابع غنی گردشگری  مغفول مانده است.در سال‌های اخیر ورود توریست خارجی،علاوه بر مشکلاتی چون نبود زیر ساخت‌های مناسب، از مسائلی چون مدیریت ناشایست نیز رنج برده است، به نحوی که سازمان میراث فرهنگی در دولت احمدی نژاد را شاید به جرأت بتوان بی سروسامان ترین سازمان وابسته به دولت نهم و دهم معرفی کرد.

سازمان میراث فرهنگی در دوره هشت ساله احمدی نژاد به حیاط خلوتی برای این دولت تبدیل شد و انتصاب و عزل ۵ نفر در ریاست این سازمان و تکیه زدن افراد پر حاشیه‎ای همچون مشائی، بقایی و احمدزاده کرمانی بر صندلی ریاست سازمان میراث فرهنگی، خود شاهدی است بر نابسامانی این سازمان در هشت سال گذشته و دیگر نیاز به سخن گفتن از وضعیت گردشگری کشور تحت تاثیر این شوریده حالی سازمان میراث و سیاست خارجی طوفان زده ۸ سال پیش نیست.در کنار این مشکلات مدیریتی و زیربنایی، گردشگری کشور ما از مشکلاتی مانندوجود این نگاه که هر فرد جاسوس می تواند در قامت یک گردشگر قصد ورود به ایران را داشته باشد، رنج می برد.

 نگاهی که بعد از جنگ تحمیلی در میان مردم و مسئولان رواج پیدا کرد و هر چند از نظر امنیتی شاید این موضوع لازم و ضروری باشد اما افراط در آن نتیجه ای جز مانع تراشی برای حضور گردشگر خارجی در کشور نداشته است.اما با وجود تمام موانع و همچنین عواملی که زمینه ساز رونق ورود گردشگر به ایران هستند، نگاه گردشگر خارجی به ایران و فضای رسانه کشور مبدأ را باید در دسته مهم ترین دلایلی که می تواند کلید رونق یا مانع گردشگری شود، نام برد.عواملی که شیوه برنامه ریزی داخلی و فعالیت نهادهای مربوط همچون نقاشی ماهر، شکل و شمایل ایران در ذهن گردشگر خارجی را نقش میزند.

اما تلاش برای بهبود نگاه گردشگر خارجی به ایران، با شروع مذاکرات ژنو رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت. چنانکه براساس گفته رئیس جامعه‌ی تورگردانان ایران، افزایش ۳۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی، نوید دمیده شدن روحی تازه در بدنه گردشگری کشور را می‎دهد. 

خبر خوشی که پایداری و استمرار آن همت و هماهنگی نهادهای مختلفی همچون وزارت امور خارجه را طلب می‎کند. بازسازی چهره ایران در نگاه گردشگر خارجی و همچنین لزوم توجه به این صنعت تا آنجا از اهمیت بهره مند است که حسن روحانی در قامت رئیس دولت یازدهم چندین بار از اهمیت دیپلماسی گردشگری و همچنین لزوم توجه به بعد اشتغالزایی صنعت توریسم سخن گفته و توجه به توریسم را تنها به شعارهای انتخاباتی خود محدود نکرده است.

 از سوی دیگر مردان دولت یازدهم نیز وارد میدان عمل شدند و افرادی همچون محمود علوی وزیر اطلاعات از تلاش وزارت اطلاعات برای لغو روادید ۱۲ کشور به منظور رونق گردشگری خبر داد و در نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت گردشگری گفت که «مردم کشورها به قانون کشورهای مقصد احترام می‌گذارند.

 هر فعالیتی به طور طبیعی آفت‌هایی به دنبال دارد و نباید گردشگری را به دلیل آفت‌هایی که ممکن است داشته باشد، تعطیل کرد. »این سخنان و جهت گیری مسئولان در کنار افزایش ورود تورهای گردشگری خارجی به ایران، روزنه امیدی را در صنعت گردشگری گشوده است، اما هنوز هستند اتفاقات ناخوشایندی که می‌توانند همچون ردای تیره بر سر گردشگری ما کشیده شوند و باردیگر شادی بهبود نگاه گردشگری خارجی نسبت به ایران را به نگرانی ناشی از چهره خشن ایران در ذهن یک توریست خارجی مبدل کند.

دیپورت باستان شناس فرانسوی و حاشیه سازی‌‎های بسیار برای عمل کردن به وصیت یک ایرانشناس مبنی بر دفن پیکر او در جوار زاینده رود از جمله نکات منفی چندماه اخیر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بوده‌اند. دیپورت«رمی بوشارلا» باستان‌شناس فرانسوی که به دعوت ایران و برای حضور در دوازدهمین گردهمایی سالانه‌ی بین‌المللی باستان‌شناسان به کشور سفر کرد، از جمله اتفاقات ناخوشایندی بود که در آخرین روزهای اردیبهشت ماه از سوی برخی از رسانه‌ها به گوش رسید و هنوز هم با گذشت چند روز هیچ مسئولی از دلیل این اتفاق سخن نگفته است. داستان اجرای وصیت ریچارد فرای شرق‌شناس برجسته سوئدی تبارِ مقیم آمریکا که کتابهایی «ترجمه تاریخ بخارا»، «میراث باستانی ایران»، «عصر زرین فرهنگ ایران» و «تاریخ باستانی ایران» برای حفظ میراث باستانی ایران منتشر کرده، اتفاقی پر حاشیه دیگری است که در صورت تصمیم نادرست میتواند وجه منفی از ایران در سطح بین المللی به جای بگذارد.

به این ترتیب به نظر می رسد تلاش های دولت توسط عده ای  به هدر می رود چرا که با مخدوش شدن چهره ایران هرگز صنعت توریسم پیشرفت نخواهد کرد و در این زمینه نمی توان به شکوفایی رسید.

منبع: پارسینه

سپیده تدین
318 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *