گزارش آمانو درباره PMD منتشر شد

گزارش آمانو درباره PMD منتشر شد
گزارش ارزیابی نهایی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته فعالیت هسته ای ایران موسوم به پی.ام.دی , دقایقی پیش منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام آژانس قرار گرفت.

پرتال خبری واکنش: گزارش مدیرکل اژانس 13روز قبل از نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر و برای مطالعه در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است. این گزارش به نشست یک روزه شورای حکام آژانس که 15دسامبر سال جاری (24 آذرماه ) در مقر آژانس در وین برگزار می شود ,ارائه خواهد شد و اعضای شورای حکام ان را بررسی و درباره ان تصمیم خواهند گرفت.

رئیس ستاد پیگیری برجام، با بیان اینکه گزارش آمانو به سفید نزدیکتر است ،گفت: گزارش آژانس ادعاهای چند سال گذشته را مبنی براینکه ایران برنامه نظامی هسته ای دارد را رد می کند.

سید عباس عراقچی در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه اول سیما در خصوص گزارش آژانس گفت: این گزارش و جمع بندی که آژانس ارائه داده است موید صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران است و تمام ادعاهایی که در مورد برنامه نظامی هسته ای ایران وجود داشته توسط گزارش آژانس رد شده است.

رئیس ستاد پیگیری برجام، افزود: حداکثر چیزی که آژانس در پاراگراف آخر گزارش خود آورده، این است که یکسری مطالعات انجام شده بود که بعد هم ادامه پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه به اعتقاد من این گزارش برنامه صلح آمیز ایران را تائید می کند، ادامه داد: این گزارش خیلی صریح تائید کرده که در برنامه انرژی هسته ای ایران انحرافی صورت نگرفته  و برنامه نظامی نداشته است و هیچ نشانه ای از اینکه مواد ایران به انحراف رفته باشد و یا سوخت مخفی داشته باشد را تائید نمی کند.

عراقچی تاکید کرد: در مجوع این گزارش  ادعاهای چند سال گذشته را مبنی براینکه ایران برنامه نظامی هسته ای دارد را رد می کند.

رئیس ستاد پیگیری برجام، افزود:  امانو گفته بود گزارشش نه سیاه است نه سفید؛ اما به اعتقاد من در جمع بندی خودش به سفید نزدیک تر شده و عمده ادعاها را رد کرده است.

وی با بیان اینکه به اعتقاد من با این گزارش راه کاملا هموار شده که شواری حکام  ۱۵ دسامیر یک تصمیم درست و عقلایی بگیرد و این پروند را ببندد، گفت: دیگر به عهده ۱+۵ است که پیش نویس قطعنامه ای را که تعهد کرده بود را با هدف بستن گزارش به آژانس بدهند.

معاون وزیر امورخارجه، در پاسخ به این سوال که آیا با ایت گزارش نظر شورای حکام را تائید می کند؟ گفت: به اعتقاد من گزارش آژانس حتما نظر شورای حکام را تامین خواهد کرد؛ چراکه بطور صریح می گوید که ایران برنامه نظامی نداشته و انحرافی در مواد هسته ای ایران مشاهده نشده و تنها بعضا مطالعاتی داشته است و هیچ انحرافی برای برنامه هسته ای ایران را ثابت نمی کند.

آژانس: شواهدي در خصوص فعاليت هسته اي ايران پس از سال 2009 به دست نيامد

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گزارش خود درباره ایران اعلام کرد هیچ نشانه معتبری مبنی بر فعالیت های این کشور در خصوص ساخت بمب هسته ای پس از سال 2009 به دست نیامده است.

آژانس پس از هشت سال اعلام کرد که “فعالیت‌های مربوط به توسعه ابزار انفجار هسته‌ای پیش از پایان سال 2003 فراتر از مطالعات علمی نبوده است” و “هیچ سند معتبری از انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه‌ هسته‌ای ایران ندارد.”

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز چهارشنبه 11 آذر ماه‌ (2 دسامبر) ارزیابی نهایی خود از مسایل باقی‌مانده در خصوص برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران را منتشر کرد.

بر اساس آنچه در بخش نتیجه‌گیری گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است وی اعلام کرد: تمام اقدامات تعیین شده در نقشه راه اجرا شده و ایران توضیحات و اطلاعات لازم را برای تکمیل تحقیقات آژانس ارائه داده است.

در بخش خلاصه این گزارش آمده است، تمام فعالیت‌های تعیین شده در نقشه راه اجرا شده است. ایران توضیحات لازم را به صورت مکتوب و اسناد مربوطه در خصوص مسائل باقی‌مانده گذشته و حال را ارائه داده است و آژانس سوالات درباره ابهامات مربوط به توضیحات و نشست‌های کارشناسی فنی که برگزار شده را مطرح کرده است.

آژانس فعالیت‌های پادمانی را در مکان‌های مورد نظر خود شامل سایت پارچین اجرا کرد و یک نشست جمع‌بندی برگزار شده است. اجرای نقشه راه مسیر همکاری سازنده‌تر میان ایران و آژانس را تسهیل کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی می‌کند که یک سری از فعالیت‌های مربوط به توسعه ابزار انفجار هسته‌ای پیش از پایان سال 2003 در ایران به عنوان یک اقدام هماهنگ‌شده صورت گرفته و برخی از این فعالیت‌ها پس از سال 2003 ادامه یافته است. آژانس هم‌چنین ارزیابی می‌کند که این فعالیت‌ها فراتر از مطالعات علمی و احتمالی و به علاوه دستیابی به شایستگی‌ها و ظرفیت‌های فنی مربوطه نبوده است.

آژانس هم‌چنین هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه یک ابزار انفجار هسته‌ای پس از سال 2009 در دست ندارد. آژانس هم‌چنین هیچ سند معتبری از انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه‌ هسته‌ای ایران ندارد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.