کافه گردش
اجتماعی
۶ خرداد ۱۳۹۳, ۴:۰۱ ب.ظ

یادداشت یک دختر چادری درباره آزادی های یواشکی

یکی دو هفته ای است که صفحه آزادی‌های یواشکی در فیس بوک راه افتاده است که خوب مورد استقبال بسیاری از زنان و دختران ایرانی هم قرار گرفته و حتی به یکی از بحث های داغ فیس بوک تبدیل شده. 

من هم به عنوان یک دختر محجبه از این صفحه استقبال می کنم. من هم مدافع آزادی زنان هستم، من هم اعتقاد دارم باید حجاب اختیاری باشد.من دوستانی دارم که از نظر حجاب نقطه مقابل من هستند، اما با هم دوستیم، با هم مسافرت می‌رویم، گردش می‌رویم، مهمانی خانه هم می‌رویم، در یک کلام رفیقیم و به عقاید هم احترام می‌گذاریم. اما من از برخی موضوعات پیش آمده در این صفحه دلگیرم و آن عدم توجه به آزادی تمام زنان ایرانی چه محجبه و غیر محجبه است. چون فکر میکنم ربطی به حجاب ندارد، ما همه در بندیم!من خودم چادری هستم و چادرم را دوست دارم. اما من هم آزاد نیستم! 

من هم احساس آزادی نمی‌کنم وقتی که می‌خواهم با دوستم به کافه‌ای بروم و با هم ساعتی را گپ بزنیم و همه از مسئول کافه تا آدم‌هایی که نشسته‌اند، مرا با چشم‌های متعجب تا سرمیز بدرقه می‌کنند؟ که مگر چادری هم کافه می آید؟! 

من هم احساس آزادی نمی‌کنم وقتی دوست خبرنگاری فرهیخته مرا در جمع دوستانش این طور معرفی می کند که ” بچه‌ها این فهیمه است، به چادرش نگاه نکنید، دختر باحالی است!”. من هم احساس آزادی نمی‌کنم وقتی بحث سیاسی می‌شود و من از اصلاح طلب و و …حمایت می‌کنم و طرف مقابل من را به چشم جاسوس و در خوش بینانه‌ترین حالت به چشم منافق نگاه می‌کنند. من هم احساس آزادی نمی‌کنم وقتی مسئول کافه‌ای که میزهایش خالی است، با استرس به من می‌گوید جای خالی نداریم، شرمنده!

 من هم احساس آزادی ندارم وقتی می‌خواهم یک کفش شیک آنچنانی از یک بوتیک در پاسداران بخرم و فروشنده تمام حواسش به دختر با پوشش راحت است و وقتی بعد از ۱۰ دقیقه به حرفهای من توجه کرد، گفت این خیلی گران است، به درد شما نمی خورد!! من هم احساس آزادی نمی کنم وقتی پسری با تریپ روشنفکری وسط خیابان می‌گوید: گرمت نیست، گونی مشکی کشیدی به سرت؟!

 من هم احساس آزادی نمی کنم وقتی مسئول فلان روزنامه‌ای مرا به خاطر حجابم استخدام میکند و نه به خاطر استعداد و توانایی‌هایم و مسئول روزنامه دیگری مرا به خاطر همان حجاب نمیپذیرد و… دوستان طرفدار آزادی یواشکی، من هم آزاد نیستم.
آهای طرفداران آزادی یواشکی، از من چادری هم حمایت کنید. من هم آزادی میخواهم.

 فهمیه سادات طباطبایی نائینی

حسین رادمرد
450 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. asal در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۳:

    نامه قابل تاملی بود…………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *