یادداشت یک دختر چادری درباره آزادی های یواشکی

يكي دو هفته اي است كه صفحه آزادي‌هاي يواشكي در فيس بوك راه افتاده است كه خوب مورد استقبال بسياري از زنان و دختران ايراني هم قرار گرفته و حتي به يكي از بحث هاي داغ فيس بوك تبديل شده. 

من هم به عنوان يك دختر محجبه از اين صفحه استقبال مي كنم. من هم مدافع آزادي زنان هستم، من هم اعتقاد دارم بايد حجاب اختياري باشد.من دوستاني دارم كه از نظر حجاب نقطه مقابل من هستند، اما با هم دوستيم، با هم مسافرت مي‌رويم، گردش مي‌رويم، مهماني خانه هم مي‌رويم، در يك كلام رفيقيم و به عقايد هم احترام مي‌گذاريم. اما من از برخي موضوعات پيش آمده در اين صفحه دلگيرم و آن عدم توجه به آزادي تمام زنان ايراني چه محجبه و غير محجبه است. چون فكر ميكنم ربطي به حجاب ندارد، ما همه در بنديم!من خودم چادري هستم و چادرم را دوست دارم. اما من هم آزاد نيستم! 

من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي كه مي‌خواهم با دوستم به كافه‌اي بروم و با هم ساعتي را گپ بزنيم و همه از مسئول كافه تا آدم‌هايي كه نشسته‌اند، مرا با چشم‌هاي متعجب تا سرميز بدرقه مي‌كنند؟ كه مگر چادري هم كافه مي آيد؟! 

من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي دوست خبرنگاري فرهيخته مرا در جمع دوستانش اين طور معرفي مي كند كه ” بچه‌ها اين فهيمه است، به چادرش نگاه نكنيد، دختر باحالي است!”. من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي بحث سياسي مي‌شود و من از اصلاح طلب و و …حمايت مي‌كنم و طرف مقابل من را به چشم جاسوس و در خوش بينانه‌ترين حالت به چشم منافق نگاه مي‌كنند. من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي مسئول كافه‌اي كه ميزهايش خالي است، با استرس به من مي‌گويد جاي خالي نداريم، شرمنده!

 من هم احساس آزادي ندارم وقتي مي‌خواهم يك كفش شيك آنچناني از يك بوتيك در پاسداران بخرم و فروشنده تمام حواسش به دختر با پوشش راحت است و وقتي بعد از 10 دقيقه به حرفهاي من توجه كرد، گفت اين خيلي گران است، به درد شما نمي خورد!! من هم احساس آزادي نمي كنم وقتي پسري با تريپ روشنفكري وسط خيابان مي‌گويد: گرمت نيست، گوني مشكي كشيدي به سرت؟!

 من هم احساس آزادي نمي كنم وقتي مسئول فلان روزنامه‌اي مرا به خاطر حجابم استخدام ميكند و نه به خاطر استعداد و توانايي‌هايم و مسئول روزنامه ديگري مرا به خاطر همان حجاب نميپذيرد و… دوستان طرفدار آزادي يواشكي، من هم آزاد نيستم.
آهاي طرفداران آزادي يواشكي، از من چادري هم حمايت كنيد. من هم آزادي ميخواهم.

 فهمیه سادات طباطبایی نائینی