کافه گردش
اخبار
۲۵ آبان ۱۳۹۲, ۵:۱۲ ق.ظ

یارانه کالا جایگزین پرداخت نقدی شود

IMG20455631

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که احتمالا دولت در بودجه سال ۹۳ روشی ترکیبی را برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها در پیش می‌گیرد.
علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حدس من این است که دولت بین روش‌های مختلف پرداخت یارانه مردد است و ممکن است در بودجه سال ۹۳ به صورت ترکیبی عمل کند یعنی به بخشی نقدی یارانه پرداخت کند، به بخشی کالا بدهد و بخشی را هم حذف کند.

وی افزود: ظاهرا دولت خودش هنوز به جمع‌بندی نرسیده و حدس و گمان‌هایی به شکل پراکنده توسط مسئولین مطرح می‌شود البته نهایتا باید آقای نوبخت سخنگوی اقتصادی دولت تصمیم نهایی در این رابطه را اعلام کند.

نماینده مردم دهلران در مجلس اضافه کرد: به نظر می‌رسد دولت در حال حاضر به این جمع‌بندی رسیده که با شیوه موجود پرداخت یارانه نقدی آن هم به شکل فراگیر قادر به ادامه کار نیست و حتی اگر کسری هزار میلیاردی امسال را به هر شکل جبران کند، قطعا برای سال آینده با مشکل مواجه است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: قطعا مجلس در بودجه ۹۳ به بند ۷ قانون هدفمندی یارانه‌ها درباره نحوه هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از هدفمندی بیشتر توجه می‌کند و اجازه نخواهد داد که یارانه به همه خانوارها یکسان پرداخت شود.

احمدی با بیان اینکه یارانه می‌تواند مستقیم، غیرمستقیم، نقدی، غیرنقدی و یا کالایی باشد، اظهار کرد: در مواردی ارائه کالا دارای پیامد مثبت برای خانوار است مثلا اگر توزیع شیر خشک، پروتئین یا هر چیزی که اثر مثبت روی خانواده باشد، بهتر است پرداخت به صورت کالایی و به شکل بن باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کس با کوپنی کردن اقتصاد موافق نیست، گفت: ارائه کالا با کوپن فرق دارد. دولت می‌تواند ‌رفاه‌کارت برای هر کس تعریف کند و معادل سهم نقدی فرد را برای او اعتبار بگشاید و این مبلغ تنها در ازای خرید کالا قابل استفاده باشد در این صورت هم فرد می‌تواند کالا را که موثر در رشد خانواده است، استفاده کند و هم از پرداخت نقدی جلوگیری می‌شود. در این روش دولت می‌تواند با تولیدکننده یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل رفاه توافقی داشته باشد همچنان که این کار در کشورهای دیگر از جمله آمریکا نیز انجام می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: بسیاری ممکن است معتقد باشند که باید انتخاب را به مصرف‌کننده بدهیم اما در زمانی هم کالایی مثل شیر، گوشت یا یارانه دارو و سلامت ضروری و تاثیرگذار است. در این شرایط باید سیستمی طراحی شود که این کالاها قابل نقل و انتقال به غیر نباشد و به سمت ایجاد یک سیستم الکترونیک برویم تا افراد بتوانند از طریق رفاه‌کارت یارانه کالایی خود را دریافت کنند.

احمدی در پایان با بیان اینکه ادامه شیوه فعلی پرداخت یارانه نقدی به مردم به مصلحت نیست، گفت: اگر دولت در تدوین بودجه ۹۳ توجه لازم را به ماده ۷ قانون هدفمندی یارانه‌ها نداشت، مجلس حتما به شکل شفاف این موضوع را در بودجه لحاظ خواهد کرد که اگر دولت حتی نمی‌خواهد یارانه برخی افراد را حذف کند، پرداخت یکسان به تمام خانوارها نداشته باشد.

سپیده تدین
701 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۳ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. یک دردمند در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۲:

  من بعنوان یک شهروند عادی در نظر سنجی قبل از پرداخت یارانه ها و در کل در مورد این تفکر بدینگونه اظهار نظر کردم که،در اصل اختصاص یارانه(تقسیم عادلانه درآمد و ثروت ملی) کار درستی میباشد ولی متاسفانه سازوکار اجرای صحیح (هدفمند ) آن محیا نمی باشد نمیدانم این مقامات و مسئولین و کارشناسان چرا اینهمه غیر مسئول و غیر کارشناس تشریف دارند.
  به بهانه پرداخت یارانه افزایش چند برابری در قیمتها اتفاق افتاده که همگی فقط و فقط به نفع سرمایه دار تمام شد (چندتا بچه مدرسه ای مثلا دکتر ومهندس و کارمند دولت که چندتا کتاب خوانده اند فقط تئوری میدانند از عهده طرفندهای قوی مدیران بخش خصوصی و مثلا خصوصی و کسانیکه از هر تک به تک حرکت و تصمیمات دولتی ها حد اکثر سوئ استفاده را میکنند برنمی آیند .
  عزیز من (باید در مقابل آنها یکی از جنس خودشان قرارداد) .
  با در نظر گرفتن اینکه در واقع رقم یارانه تقریبا ارزش چندانی ندارد و تاثیر موثری در اقتصاد خانواده ایفا نمیکند . در واقع من شهروند ساده اینطور استنباط میکنم که پرداخت یارانه بهانه ای وچراغ سبزی بود برای توجیه و توجیه و توجیه افزایش افسار کسیخته قیمتهای کالا و خدمات.
  و بهای این بی تدبیریها را این مردم عادی هستند که به عنوان مصرف کننده میبایست پرداخت بکنند.
  آنهم از کجا و محل کدام ردیف بودجه خانواده میبایست پرداخت شود نمیدانم .
  حال شما پیدا بکنید پرتقال فروش را ؟

  یک شهر وند عادی

 2. عبیدالله زاکانی در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۲:

  ترهوسوال بعدی

 3. عبیدالله زاکانی در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  خوب این ازکالا پس گرانی سرسام آوربنزین وگازوآب وبرق وکرایه وووووووهزاران چیزدیگه با یارانه کالائی حل می شود خاک برسر اقتصاددانهای ما که ماگیردست شون افتادیم بی سوادهای بدبخت فکرمی کنند مردم عقل ندارد ولی خودشون کودن هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *