یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی

پرتال خبری واکنش: یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی پایان یافت و جلسه بعدی 30 آبان ماه برگزار می‌شود.

يازدهمين جلسه دادگاه متهمان پرونده نفتی آغاز شد

 يازدهمين جلسه دادگاه رسيدگی به پرونده متهمان نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی دقايقی پيش آغاز شد.
بنابراين گزارش،تاکنون 10 جلسه از دادگاه رسيدگی به پرونده متهمان نفتی برگزار شده است که 3 جلسه به قرائت کيفر خواست، شش جلسه به قرائت دفاعیات زنجانی و یک جلسه نیز به قرائت کیفر خواست شرکت (Hk)از بابک زنجانی اختصاص پيدا کرده است.
گفتنی است؛ تاکنون و طی 5 جلسه دادگاه ، اين جلسه دادگاه نيز به ادامه قرائت دفاعيات بابک زنجانی اختصاص دارد. متهم رديف اول پرونده 100 صفحه از دفاعيات 200 صفحه ای خود را در صحن علنی دادگاه قرائت کرده است.
اين جلسه دادگاه نيز به ادامه قرائت دفاعيات بابک زنجانی اختصاص دارد.
رسول کوهپایه زاده خطاب به این دو کارشناس بانک مرکزی گفت‌: من و موکلم در حین جلسات دادگاه مطالبی در خصوص اصطلاحاتی همچون سوئیفت و دیگر مفاهیم اقتصاد و تجارت از روی هیجان بیان می کنیم که قصد اهانت به شما دو عزیز را نداریم .
مشروح جلسه دادگاه
بابک زنجانی در یازدهمین جلسه محاکمه متهمان نفتی که در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، با اشاره به شرکت گروه مهندسین متحد اظهار کرد: این شرکت نماینده سوئیفت در تهران نیست بلکه زیرمجموعه AEG لبنان است و در ایران به بازاریابی مشغول است.
متهم اصلی پرونده نفتی اضافه کرد: ضمن اینکه هیچ کشوری نمی‌تواند استفاده از نرم‌افزار سوئیفت را منوط به مجوز بانک مرکزی کند زیرا صاحب نرم‌افزار سوئیفت است.
وی همچنین به موضوع کارت‌های اعتباری و نداشتن مجوز از بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: اگر در ارتباط با این کارت‌ها نیاز به مجوز بانک مرکزی است، بازپرس قانون مذکور را ارائه کند.
زنجانی همچنین با اشاره به ارزیابی ملک ایران زمین گفت: وکلای شرکت نفت اعلام کردند که علت کاهش قیمت ارزیابی این ملک از  یک هزار میلیارد و 760 میلیون تومان به 690 میلیارد تومان، تغییری در تراکم شهرداری بوده است که این مسئله صحت ندارد. کارشناسی این ملک با تراکم قبلی شهرداری صورت گرفته است و حتی اگر ادعای وکلای نفت صحیح باشد یک هزار و 100 میلیارد تومان از قیمت ملک نباید کم شود.
متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه تاکنون 98 صفحه از دفاعیات خود را قرائت کرده و مجموع دفاعیاتش را از 200 به 161 صفحه کاهش داده است، گفت: در پرونده عنوان شده که خانم م- م گفته است پیام‌ها به دستور زنجانی ساخته شده‌اند، مشخص است که من باید دستور می‌دادم و تمام دستوراتم را نیز تایید می‌کنم و هیچ جعلی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: ضمن اینکه در کیفرخواست نیز تایید شده است، وزارت نفت از کل بارهایی که ارسال کرده بود یک مورد که شامل 2 بارنامه بود از شرکت HK به شرکت SCT ارائه شده است.
زنجانی افزود: اگر پول‌هایی که واریز شده غیرواقعی بود باید 660 میلیون یورویی که از سوی این بانک ارسال شده نیز غیرواقعی باشد. ما زمانی نتوانستیم کاری انجام دهیم که تحریم شده بودیم.
متهم اصلی پرونده نفتی در ادامه دفاعیات خود به پول‌های بلوکه شده اشاره کرد و گفت: از مبلغ 22 میلیارد یورویی که قبلا اشاره کرده بودم، متاسفانه بانکی که پول‌ها در آنجا قرار دارد 12 میلیارد یورو را تایید کرده و 10 میلیارد را به خاطر ال‌سی‌ها و بدهی‌هایی که داشتم کسر کرده است.
بابک زنجانی در ادامه قرائت دفاعیات خود در پاسخ به این موضوع که در کیفرخواست عنوان شده عملکرد شرکت SCT و بانک مالزی درست نیست گفت: قبل از تحریم پول در حساب بانک مسکن وجود داشت و در اختیار این بانک بود به طوری که روی این حساب خطاب به بانک ملت برگه مسدودی صادر کرده بود. اگر همان موقع دستور پرداخت می‌دادند، من کار را انجام می‌دادم و حرف شما درست بود.
متهم اصلی پرونده نفتی با اشاره به حساب‌های اعلام شده افزود: حساب‌هایی که از سوی شرکت HK اعلام شده بود تا مبلغ 1.5 میلیارد یورو به آن حساب‌ها واریز شود، برای واردات بودند، اما شرکت HK از قانون بانکی استفاده و اعلام کرد شرکت SCT به عنوان کارگزار بانک مالزی این پول را دریافت و به من پرداخت کند.
وی همچنین در پاسخ به این مطلب که عنوان شده زنجانی از تحریم‌ بودن خود و مجموعه‌هایش مطلع بوده گفت: همه ما داشتیم کار ضدتحریم انجام می‌دادیم و این پول‌ها گیر کرده بودند و تلاش داشتیم مشکل حل شود و امروز جرم من همکاری کردن است.
زنجانی در پاسخ به ادعای دیگری مبنی بر اینکه بدون مجوز از بانک مرکزی در امر جابه‌جایی ارز فعالیت می‌کرده است، گفت: این مطلب درست نیست من در خارج از کشور ارز یورو می‌گرفتم و ارز یورو هم می‌دادم. ارز خارج کشور چه ربطی به بانک مرکزی دارد.
وی ادامه داد: هیچ‌کس در داخل کشور یک یورو هم به من نداده است. حتی اگر پولی هم در داخل داشتم طبق ماده 6 قانون مبادلات ارزی بانک‌ها مجازند ارز غیرصادراتی و وجوه مربوط به اشخاص را خرید و فروش کنند.
متهم اصلی پرونده نفتی ادامه داد: گفته می‌شود من در سال‌های قبل آدم کوچکی بودم در صورتی که سال 85 هواپیمایی قشم را از سپاه خریدم. هواپیمایی قشم در اختیار سپاه بود که هواپیمایش سقوط کرد و در آن سقوط تعدادی از فرماندهان سپاه وجود داشتند.
زنجانی گفت: بعد از این حادثه دستور داده شد تا سپاه هواپیماداری نکند تا کسی آسیب نبیند و همان موقع مصوب کردند و هواپیمایی قشم به من واگذار شد.
وی ادامه داد: من همان موقع بیش از 10 شرکت داشتم. من و بازپرس این پرونده از قبل با هم آشنا بودیم و آشنایی ما به این پرونده بازنمی‌گردد. سال 87 یک اتفاقی بین ما بود و در همانجا فقط 200 میلیارد تومان جابه‌جایی پول انجام دادم چراکه آقای بازپرس گفته بودند باید یک پولی را پرداخت کنم و حساب‌شان را ببندم.
متهم اصلی پرونده نفتی در پاسخ به این مطلب که عنوان شده کارمزدش بسیار بوده است، گفت: آیا گرفتن کارمزد 7 در هزار زیاد است. صرافی‌ها 10 الی 15 تا 20 درصد کارمزد می‌گیرند. همین بانک ملت برای اینکه پول سازمان حج و زیارت را بدهد 16 درصد کارمزد گرفته بود در حالی که من زیر یک درصد کارمزد می‌گرفتم و در بانک‌های عربستانی ریال عربستان به سازمان حج تحویل می‌دادم.
زنجانی تاکید کرد: حواله پول بسیار سخت است و روند پیچیده‌ای دارد، این در حالی است که من روزانه 300 حواله به دنیا صادر می‌کردم و اینگونه حرف زدن درباره من بی‌انصافی بزرگ است.