اثبات همکاری آمریکا با داعش /عکس

در واکنش به سقوط شهر رمادی و نقش آمریکا در اشغال این شهر توسط داعش فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: آقای اوباما فاصله پایگاه‌های شما ‌با رمادی چند کیلومتر است و چه طور می‌شود کشتار در یک کشور صورت گیرد، شما به بهانه حمایت از آن ملت در آن کشور استقرار پیدا کنید، اما هیچ غلطی نکنید، این اسمش چیست.
ابنا: آمریکایی‌ها هفته گذشته در مسیر حرکت ستون‌های عناصر گروه تروریستی داعش از خاک سوریه به سمت الرمادی، حتی مانع هم ایجاد نکردند و اجازه دادند تا آنان به سلامت وارد این شهر شوند.

آمریکا که رهبری ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش را برعهده دارد انگشت اتهام را به سوی سربازان ارتش عراق دراز می‌کند که حاضر نشدند کمترین مقاومت را از خود در این شهر نشان دهند.

«اشتون کار‌تر» وزیر دفاع آمریکا در اظهار نظری در این باره اعلام کرد سربازان عراق هیچ تمایلی برای مقاومت از خود نشان ندادند. شمار آن‌ها به مراتب بیشتر از نیروهای داعش بود اما خیلی سریع از شهر عقب نشینی کردند.

اما بغداد حاضر نیست همه مسئولیت این شکست را قبول کند. مقامات عراق می‌گویند واشنگتن باید مسئولیت خود را در این شکست قبول کند. استدلالی که «جان مک کین» سناتور آمریکایی نیز از آن حمایت کرده است. وی در این باره گفت آمریکا در عراق راهبرد ندارد و هر کسی که ادعا می‌کند آمریکا در عراق راهبرد خاصی داد می‌تواند به من توضیح دهد.

از سوی دیگر عراقی‌ها برای نشان دادن چهره واقعی آمریکا در جنگ علیه داعش، یک کار مقایسه‌ای تصویری انجام داده و دو ستون خودرویی در جاده‌های عراق را با فاصله زمانی ۲۴ ساله کنار هم قرار داده‌اند تا افکار عمومی جهان درباره بی‌توجهی آمریکا به ستون‌های خودرویی داعش در جاده‌های عراق قضاوت کنند.

خبرگزاری المعلومه در گزارش خود تصاویری از تردد ستون‌های خودرویی متعلق به داعش در جاده‌های عراق را که در ماه‌های اخیر زیر دید جنگنده‌های مدرن نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا تردد می‌کنند، در کنار یک تصویر تاریخی از بمباران ستون نظامیان عراقی، هنگام عقب نشینی از کویت در سال ۱۹۹۱ میلادی، برای قضاوت به نمایش گذاشته است.

در جریان بمباران ستون نظامیان عراقی در زمان خروج از کویت، ۲۰۰ تن کشته شده و یک هزار و ۵۰۰ ارابه جنگی منهدم شد؛ درحالی که خط سیر این ستون مشخص بود که در حال خارج شدن از کویت است؛ آن جاده بعد‌ها به همین دلیل به جاده مرگ در عراق معروف شد.

تصاویر دیگر اما مربوط به ستون‌های خودرویی داعش است که بدون دردسر در جاده‌های صلاح الدین، دیالی و الانبار تردد می‌کنند و جنگنده‌های ۷۰ کشور عضو ائتلاف هم آن‌ها را می‌بینند و با آنان کاری ندارند.

تند‌ترین انتقاد را «قاسم الاعرجی» رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق دردیدار سفیر آلمان کرد که گفت: ائتلاف بین المللی یک دروغ آمریکایی است.

سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز طی سخنانی با اشاره به حمله داعش به عراق گفت: آقای اوباما فاصله پایگاه‌های شما ‌با رمادی چند کیلومتر است و چه طور می‌شود کشتار در یک کشور صورت گیرد، شما به بهانه حمایت از آن ملت در آن کشور استقرار پیدا کنید، اما هیچ غلطی نکنید، این اسمش چیست.

وی بیان داشت: آیا این چیزی به غیر از شریک بودن در توطئه و ضلعی از توطئه است و این به غیر از این است که هیچ اراده‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد.

از ماه اوت گذشته تاکنون آمریکا و ائتلاف تحت رهبری‌اش مدعی شده‌اند که بیش از ۴۰۰۰ حمله هوایی علیه مواضع داعش انجام داده‌اند اما اوضاع در منطقه اصلا تغییر نکرده است و داعش همچنان به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهد.