احتمال کاهش ۱۵ درصدی هزینه عتبات

پورتال خبری واکنش: رییس سازمان حج و زیارت با تشریح برنامه‌های ستاد اربعین برای بهبود خدمات‌دهی به زائران اربعین امسال گفت: هیأتی ایرانی عازم عراق شده و امیدواریم با مذاکراتی که با طرف عراقی خواهد شد، همانگونه که وعده داده بودیم قیمت سفرهای عتبات به نرخ سال ۹۳ بازگردد.

سعید اوحدی با اشاره به سفر هیأتی از سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا به عراق اظهار کرد: امیدواریم با رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی که امسال در سفرهای عتبات شاهد بودیم، تعدیل شود و قیمت این سفرها به سال ۹۳ بازگردد.

وی در ادامه درباره‌ی برنامه‌های ستاد اربعین گفت: امسال چهار جلسه ستاد اربعین با نظارت و محوریت بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد، همچنین ۱۰ کمیته در این ستاد شامل دو کمیته محتوایی و ۸ کمیته اجرایی تشکیل شده که هر کدام با زیرمجموعه‌هایشان جلسات مستمری برای ساماندهی اعزام زائران اربعین داشته‌اند.

او سپس از استانداری‌های ایلام و خوزستان برای همکاری در اجرای برنامه‌های اربعین تشکر کرد و افزود: کارهای عملیاتی را به صورت جدی شروع کردیم. سال گذشته کاستی‌هایی در زیرساخت‌های مرزی از جمله در جاده مرزی مهران و جاده بستان به مرز چزابه وجود داشت و امکانات گذرگاه‌های عبوری محدود بود، شاهد بودیم از گذرگاه عبوری مهران که برای ۲۵ هزار نفر برنامه‌ریزی شده بود، گاهی بیش از ۲۰۰ هزار نفر تردد می‌کردند.

ایجاد ۱۰۰ گیت گذرنامه در مرز مهران
رییس سازمان حج و زیارت گفت: امسال کارهای اجرایی احداث حدود ۱۰۰ گیت گذرنامه فقط در مرز مهران، یعنی بیش از ۳ برابر سال گذشته انجام شده است و پروژه روشنایی جاده مهران به مرز که از مشکلات جدی سال گذشته بود، مراحل پایانی را طی می‌کند، همچنین طرح آب‌رسانی به مرز مهران با در نظر گرفتن حجم زائرانی که سال گذشته با آن مواجه بودیم، درحال پایان است.

وی ادامه داد: جاده مهران به مرز چهار بانده شده و پل زائر در مهران تعریض و به دو پل ارتباطی تبدیل شده و همه این اقدامات صورت گرفته تا زائران اربعین با مشکلات کمتری مواجه شوند.

بهره‌برداری زائرسرای چزابه تا مرداد
اوحدی گفت: در مرز چزابه پروژه ساخت زائرسرای بزرگ «طریق القدس» با ظرفیت حدود ۵ هزار نفر در حال اجرا است که قطعا این زائرسرا قبل از ایام اربعین و احتمالاً در مردادماه به بهره‌برداری خواهد رسید که این اقدام اتفاق خوبی برای مرز چزابه است.

وی بیان کرد: همانند عملیات اجرایی در مرز مهران در مرز شلمچه نیز اقدامات بسیار مؤثری از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای رفاه زائران اربعین صورت گرفته است.

رییس سازمان حج و زیارت یادآور شد: با توجه به اینکه ریاست ستاد اربعین در استان‌ها بر اساس حکم وزیر محترم کشور به استانداران محترم استان‌ها سپرده شده است و فرماندهان سپاه به عنوان جانشین ستاد اربعین و مدیران حج و زیارت استان‌ها به عنوان دبیر ستاد منصوب شده‌اند، امیدواریم با این هماهنگی‌ها شاهد مشکلات کمتری در ایام اربعین امسال باشیم.

سفیر ایران در عراق رییس ستاد اربعین در عراق شد
او در ادامه گفت: البته در آن سوی مرزها و در کشور عراق باید متناسب با همین توسعه‌ی ظرفیت‌ها که در داخل کشور اتفاق افتاده شرایط مناسبی فراهم شود، به همین علت سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عراق به عنوان رییس ستاد اربعین در عراق منصوب شده است و امیدواریم با هماهنگی‌هایی که با دولت عراق که انصافاً در یکی دو سال گذشته در کنار مردم عراق پذیرایی خوبی از زائران اربعین داشته‌اند، خدمات خوبی را بویژه در حوزه اسکان و حمل و نقل ارائه دهند.

وی سپس با اعلام شماره‌ حسابی برای دریافت کمک‌های مردمی، اظهار کرد: در کمیته پشتیبانی مردمی ستاد اربعین شماره حسابی برای دریافت کمک‌های مردمی برای حمایت از این حماسه‌ی پرشور در نظر گرفته شده و شماره حساب ۵-۵۶۱۸۴۴۴۴۴۴ ستاد اربعین نزد بانک سپه شعبه استاد نجات‌الهی گشایش یافته و آماده دریافت کمک‌های مردمی برای حمایت از حماسه پرشور مراسم اربعین است.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: پیرو منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه خدمات در اعتاب مقدسه، ۹ پروژه اجرایی در شهرهای مقدس کربلا و نجف در حال اجرا است که البته بخش خصوصی و شبکه بانکی کشور متولی این پروژه‌ها است که در این‌باره نیز بعد از سفر هیأت ایرانی خبرهای خوبی خواهیم داشت.

او در ادامه اظهار کرد: هر سال در ماه مبارک رمضان سفرهای عتبات متوقف می‌شد ،اما امسال با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بسته‌های سفر ۱۴ و ۲۲ روزه با تخفیف ۱۵ درصدی هزینه‌ها برای زائران در نظر گرفته شد که با توجه به طولانی بودن ایام سفر و روزه‌داری زائران بخشی از کاروان ها تکمیل و بخشی تکمیل نشدند.

اوحدی اضافه کرد: تلاش ما این است که برای هفته آخر ماه مبارک رمضان فرصت جدیدی برای زائران عتبات عالیات فراهم آوریم.