افزایش اعتیاد در بین زنان /عکس

1377932
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش اعتیاد در میان زنان ابراز نگرانی کرد و گفت: تعداد زنان معتاد از ۵ درصد به ۹ درصد رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، پرویز افشار در حاشیه برنامه ورزش همگانی بهبودیافتگان کنگره 60 گفت:‌ امروز 2 هزار نفر از بهبودیافتگان دور هم جمع شدند تا ورزش همگانی را در رشته‌های مختلف انجام دهند.
وی ادامه داد:‌ تقریباً هر صبح جمعه این بهبودیافتگان گرد هم می‌آیند تا ورزش را که در سلامتی آنها مؤثر است، انجام دهند.
افشار با اشاره به اینکه امروز فینال مسابقات فوتبال و تنیس روی میز بهبودیافتگان برگزار می‌شود، گفت: کنگره 60 برنامه ورزشی مداومی را برای بهبودیافتگان خود ترتیب داده و به صورت حرفه‌ای ورزش را دنبال می‌کند، به طوری که چند قهرمان ملی و جهانی اکنون بهبودیافته کنگره 60 محسوب می‌شوند.
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به سیاست اجتماعی‌سازی مبارزه با مواد مخدر، گفت: به همین منظور از توان حداکثری NGO ها استفاده می‌کنیم و آنها را نیز درصورت برون‌سپاری در اولویت قرار می‌دهیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون 5 هزار و 700 مرکز درمان سرپایی در کشور وجود دارد، گفت: 95 درصد بار درمان اعتیاد، بر روی بخش خصوصی است و بخش دولتی تنها در 5 درصد امور حضور دارد.
افشار نسبت اعتیاد در مردان و زنان را 9 به 91 عنوان کرد و گفت:‌ 10 سال گذشته از تعداد معتادان ما تنها 5 درصد را زنان تشکیل می‌دادند، اما درحالی که تعداد کلی معتادان افزایش نیافته است، تعداد زنان معتاد ما از 5 درصد به 9 درصد رسیده است که این مسئله جای نگرانی دارد.
معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد علت این افزایش گفت: متأسفانه آرایشگاه‌ها نقش زیادی در این افزایش ایفا می‌کنند و با شعار زیبایی و تناسب اندام، مخدرهای حاوی آمفتامین را به زنان و دختران می‌دهند.
وی همچنین در رابطه با طبقه اجتماعی و سن معتادان گفت: اعتیاد سن مشخصی ندارد و همین طور برعکس آنچه که تصور می‌شود اعتیاد به حاشیه شهرها اختصاص دارد، اما باید گفت که از طبقات اجتماعی بالا نیز دچار اعتیاد می‌شوند.