کافه گردش
اخبار روز
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴, ۹:۴۶ ق.ظ

ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخته شد

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود، ایران را به عنوان ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در گزارشی با عنوان «شاخص رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» در سال ۲۰۱۵ با مطالعه ۱۴۱ کشور جهان، در نهایت ایران را به عنوان اقتصادی‌ترین و ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخت.

این گزارش شامل ویژگی جزئی ۱۴۱ اقتصاد جهان به همراه جداول اطلاعاتی با ۹۰ شاخص است که رقابت در عرصه سفر و گردشگری را از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، پس از ایران که در رتبه نخست جای گرفته، کشورهای مصر و اندونزی در مکان‌های دوم و سوم اقتصادی‌ترین مقاصد گردشگری جهان از سوی مجمع جهانی اقتصاد معرفی شده‌اند.

رقابت‌پذیری قیمتی در صنعت سفر و گردشگری در واقع هزینه‌های پائین‌تر مرتبط با سفر به یک کشور است که موجب افزایش محبوبیت این کشور برای گردشگران و همچنین سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌شود.

از جمله جنبه‌های رقابت‌پذیری قیمتی که در این گزارش لحاظ شده می‌توان به مالیات بر بلیت هواپیما و هزینه‌های فرودگاهی اشاره کرد که می‌تواند موجب افزایش قابل ملاحظه هزینه سفر هوایی شود.

همچنین دیگر شاخص‌های مورد مطالعه از سوی مجمع جهانی اقتصاد برای انتخاب مقرون به صرفه‌ترین مقاصد گردشگری شامل متوسط هزینه‌ اقامت در هتل‌، هزینه زندگی‌، قدرت خرید برابر و هزینه‌های سوخت می‌شود که همگی مستقیما هزینه‌های سفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اولویت‌بندی سفر و گردشگری، فضای باز بین‌المللی و پایداری محیطی از دیگر فاکتورهای مورد مطالعه در این گزارش بودند.

همچنین مقادیر به دست آمده در این گزارش براساس اطلاعات حاصل از یک آمارگیری و همچنین اطلاعاتی از سایر منابع محاسبه شده‌اند.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد در حوزه سفر و گردشگری هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شود و ابرازی استراتژیک برای کسب و کارها و دولت‌ها محسوب می‌شود که به عنوان منبعی خوب برای مقایسه کشورها از حیث رقابت در گردشگری و همچنین تصمیمات مهم در سرمایه‌گذاری صنعت سفر و گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این گزارش همچنین به نقل از «مسعود سلطانی‌فر»، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به این موضوع اشاره شده که تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران در سال ۱۳۹۳ با افزایش ۷۵ درصدی همراه بوده است.

«مسئولان گردشگری ایران اعلام کرده‌اند که در سال گذشته گردشگرانی از کشورهای مختلف اروپایی‌، آفریقایی و همچنین آمریکا و استرالیا از ایران دیدن کرده‌اند که با توجه به کاهش نرخ تورم در این کشور ‌، ایران به عنوان مقصدی ارزان برای توریست‌های خارجی محسوب می‌شود. ایران برای گردشگرانی از ۱۹۰ کشور جهان در هنگام ورود به کشور ویزا صادر می‌کند که حداکثر برای مدت ۱۴ روز اعتبار دارد که می‌تواند برای یک دوره ۱۴ روز دیگر نیز بدون نیاز به خروج از کشور تمدید شود. ایران سال گذشته به لطف جاذبه‌های گردشگری چون محوطه پرسپولیس و شهرهای تاریخی و زیبای اصفهان و شیراز، در صدر برترین مقاصد گردشگری جهان از سوی نشریات معتبری چون فایننشال تایمز و گاردین قرار گرفت.»

رهـــــــــــــا مسعودی
411 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *