تولید داروهای سرطان و دیابت در شرکت جابر

پرتال خبری واکنش: تولید ۲۰ داروی جدید در زمینه های مختلف از جمله قرص ( سرطان و دیابت ) و سافت ژل ها و ویالهای تزریقی و اسپری های بینی در دستور کار واحد تحقیقات شرکت قرار دارد.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی جابربن حیان با حضور بیش از ۸۴درصد از سهامداران و با ریاست آقای یاغشنی در محل شرکت برگزار شد و تقسیم سود ۱۷۰۰ ریالی مورد تصویب قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت جناب آقای دارابی به ارائه گزارش هیئت مدیره پرداخت که مهمترین بخشهای آن به شرح زیر بود :
در سال گذشته با سود خالص ۷۵ میلیارد تومانی رتبه اول در کل شرکتهای دارویی را داشتیم. [ نزدیک به ۴۰درصد از سود خالص شرکت از محل سرمایه گذاری در شرکتهای راموفارمین، داروسازی دانا و پخش رازی بوده است و عمده افزایش درآمد شرکت از از همین محل بوده است.]
 زیر مجموعه‌های مهم شرکت، شامل شرکت های راموفارمین (۸۷.۸۷%)، پخش رازی (۲۹.۹۹%)، داروسازی دانا (۱۸.۵۲%) است
 محصولات شرکت عمدتا در زمینه داروهای آنتی بیوتیک، افشانه های تنفسی و سافت ژل ها می باشد. رقبای اصلی شرکت، شرکت های اکسیر، دانا، کارخانجات دارو پخش، فارابی، رازک، دالبر، تهران شیمی می باشند که شرکت در بین این رقبا، از نظر سرمایه رتبه دوم، از نظر فروش رتبه چهارم و از نظر سود خالص رتبه اول را کسب نموده است.
در سال ۹۳ با توجه به محدودیت های سازمان غذا و دارو در مورد افزایش نرخ دارو سعی کردیم از تامین کنندگان مواد اولیه تخفیف بگیریم که نزدیک به ۴.۵ میلیون یورو بوده است.
بازسازی خطوط تولید فعلی و راه اندازی یک خط تولید جدید به منظور تولید داروهای هایتک از جمله پپتیدها جزء برنامه های آتی است که هزینه براوردی اولیه آن در حدود ۱۰۰میلیارد تومان می‌باشد بعد از اتمام با همکاری یک شرکت فنلاندی گواهینامه های GMP بین المللی را دریافت خواهیم کرد. و در زمینه صادرات به کشورهای اروپایی از جمله اوکراین و روسیه فعال خواهیم شد.
 تولید ۲۰ داروی جدید در زمینه های مختلف از جمله قرص ( سرطان و دیابت ) و سافت ژل ها و ویالهای تزریقی و اسپری های بینی در دستور کار واحد تحقیقات شرکت قرار دارد.
درحاشیه مجمع مدیرعامل شرکت در پاسخ به سوال جزئیات برنامه افزایش سرمایه شرکت عنوان کرد :
برای تامین ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه بازسازی خطوط تولید و راه اندازی خط تولید هایتک و بایوتک افزایش سرمایه در دستور کار شرکت قرار دارد  که در حدود ۲۰۰% طی دو سال خواهد بود برای امسال در نظر داریم حداقل ۷۰ تومان از سود تقسیم شده امروز را از طریق افزایش سرمایه در شرکت نگه داریم و احتمالا بخشی نیز از انباشته خواهیم داشت [ سود انباشته و اندوخته قانونی شرکت با لحاظ مصوبات مجمع ۱۵۴۰ ریال می‌باشد. ]  البته هنوز گزارش توجیهی افزایش سرمایه آماده نشده و این اعداد قطعی نیستند.
 در پایان سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شدند. همچینین حق حضور اعضای غیرموظف ماهانه ۹۰۰ هزار تومان و پاداش اعضای هیئت مدیره ۵۰۰ میلیون تومان  تعیین شد.