جزئیات درگیری کوچک‌زاده و ظریف

هر جا سخن از دعوا و درگیری است نام جبهه پایداری هم هست! آن‌ها یک سوی اغلب درگیری‌های پارلمان هستند و به نظر می‌رسد که این شیوه را ترجیح می‌دهند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امروز در جلسه غیر علنی مجلس حاضر شد و در مورد مذاکرات هسته ایی ایران و اعضای ۱+۵ با با نمایندگان سخن گفت اما کار به همین جا ختم نشد و خبرنگاران وقتی رسیدند که عده ایی ظریف و عراقچی را به بیرون از صحن راهنمایی می‌کرده و ۵۰ نفری هم دور تریبون جمع شده و مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران بر سر ظریف فریاد می‌زد.

سایت انتخاب به نقل از یک شاهد عینی ماجرا را اینگونه روایت می کند: ظریف پس از اتمام سخنانش، به سوی درب خروج حرکت کرد و در میانه مسیر، در حال خداحافظی با نمایندگان بود که یکباره آقای کوچک زاده خود را به وزیر خارجه رساند و با لحنی توهین آمیز گفت: «در منطقه گند زدید.» کوچک زاده سپس فریاد کشید که رهبری دستور داده مذاکرات را متوقف کنید! پس از داد و فریاد این نماینده مجلس، وزیر خارجه به او آرام گفت: «[رهبری] چه موقع دستور داده اند؟» که کوچک زاده با همان فریاها به سخنان رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که فرموده بودند «زیر تهدید مذاکره نمی کنیم»! و سپس ادامه داد که «من از طرف ایشان می گویم»! پس از فریادهای شدید کوچک زاده، ظریف نیز با صدای بلند گفت: رهبری کلام «قاطع» و «برا» دارند و نیاز به سخنگو ندارند.

این نخستین بار نیست که حضور ظریف در مجلس به درگیری لفظی ختم می‌شود. قبل از این هم کریمی قدوسی با ظریف مشاجره لفظی کرده بود. او در‌‌ همان جلسه ایی که ظریف – پس از تفاهم سویس – به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رفته بود، گفته بود که حضرت آقا به شما تذکر داده است؛ اما ظریف به کریمی‌قدوسی پاسخ داد که شما دروغ می‌گویید و با این گونه حرف‌ها به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و در آن جلسه هرگز آقا به من تذکر ندادند. به هر حال آن جلسه کمیسیون به نحوی متشنج شد که نیروهای حفاظتی مجبور شدند سریعا خبرنگاران حاضر در جلسه را از کمیسیون به بیرون هدایت کنند.

به دعواهایی که با محوریت نمایندگان جبهه پایداری در مجلس انجام شده است باید، درگیری در جلسه سوال از ظریف را هم افزود.  ماجرا این طور بود که ظریف در نشست علنی مجلس حاضر شده بود تا به سوال کریمی قدوسی پاسخ دهد؛ او در حال نطق بود که ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم آباد با کاظم جلالی نماینده شاهرود مشاجره لفظی پیدا کرد و برخی نمایندگان عضو جبهه پایداری و اعضای فراکسیون رهروان ولایت در مقابل تریبون جمع شدند. این درگیری لفظی به دلیل اعتراض آقامحمدی عضو جبهه پایداری به رفتار کاظم جلالی که خواهان رای ندادن نمایندگان به سوال از وزیر خارجه شده بود، ایجاد شد.