جواد ظریف به لوکزامبورگ رفت

واکنش: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بامداد امروز به منظور دیدار و گفت‌وگو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی عضو ۱+۵ راهی لوکزامبورگ شد.

به گزارش خبر گزاری فارس: قرار است ظریف با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه دیدار و در خصوص آخرین روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه ایران امروز و فردا در لوکزامبورگ حضور دارد.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران نیز که در وین حضور دارند تا دقایقی دیگر وین را ترک و در لوکزامبورگ به ظریف می‌پیوندند، ولی مذاکرات کارشناسی در وین در جریان است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای شرکت در نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ حضور دارند.

هشتمین دور مذاکرات در راستای ادامه نگارش پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه در وین در جریان است.

محمدجواد ظریف ۱۵ خرداد ماه در مسکو با وزرای خارجه چین و روسیه به صورت دوجانبه دیدار و در نشستی سه جانبه با همتایان روس و چینی خود در خصوص آخرین روند مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت.

نهم خرداد ماه نیز ظریف و کری در ژنو به همراه معاونانشان و با حضور معاون موگرینی در حدود شش ساعت گفت‌وگو کردند.

ظریف ۱۵ خرداد ماه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا قرار است وزرای خارجه ایران و ۶ کشور دهم تیرماه دور هم جمع شوند و یا قبل از آن رایزنی‌ها در سطح وزرا صورت خواهد گرفت؟ گفت: حتما این اقدام باید از قبل صورت گیرد، ولی اینکه چه زمانی به آن مرحله برسد که نیاز باشد وزرا جمع شوند، معلوم نیست.

وی با اشاره به رایزنی اخیرش با جان کری در ژنو که ۶ ساعت به طول انجامید و همچنین بیش از یک ساعت و نیم گفت‌و‌گو با وزرای خارجه روسیه و چین در مسکو و در موضوع هسته‌ای اظهار داشت: این گونه نیست که وزرا با هم ملاقات نکرده باشند، وزرا نیز گفت‌وگوهای خود را دارند و اگر نیاز باشد، با وزاری اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) نیز گفت‌و‌گو خواهیم کرد.

دهم تیر ماه پایان ضرب الاجل تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو است. وزرای خارجه ایران و ۶ کشور (آلمان، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و انگلستان) به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپاسوم آذر ماه ۱۳۹۲ در شهر ژنو به توافقی برای حل موضوع هسته‌ای ایران دست یافتند تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» که به توافقنامه ژنو معروف شد. پس از آن رایزنی‌ها از بهمن ماه همان سال آغاز و تا تیر ماه ۱۳۹۳ ادامه یافت. در ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۳ طرفین این مذاکرات را برای ۴ ماه تمدید کردند که به دلیل اختلافات موجود بر سر راه دستیابی به توافق جامع، مذاکرات را برای هفت ماه (۱۰ تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید کردند.

وزرای خارجه ایران و ۶ کشور به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۱۳ فروردین ماه سال جاری بعد از ۹ روز رایزنی فشرده در شهر لوزان سوئیس به مجموعه‌ای از راه حل‌ها برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای دست یافتند و در حال حاضر نشست‌ها برای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک در شهر وین در جریان است که شش دور این رایزنی‌ها در وین و یک دور نیز در نیویورک و در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT برگزار شد. در حال حاضر نیز هشتمین دور این رایزنی‌ها در وین در جریان است.