هوای تهران آلوده شد

پورتال خبری واکنش: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

حشمت الله بسطامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، نسبت به روز گذشته با ۱۴عدد افزایش فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد ۱۰۲ قرار گرفت.

بسطامی با اشاره به افزایش دیگر آلاینده ها نسبت به روز گذشته افزود: میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن از ۲۷ به ۳۱ و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۵۸ به ۶۸ در همین مدت افزوده شده است.

وی گفت: ایستگاه های شهرداری منطقه ۱۶با ۱۵۳،فرمانداری شهرری(منطقه ۲۰) با ۱۳۵ و پارک قائم(منطقه ۱۸) با ۱۳۴ آلوده ترین مناطق شهرستان تهران در ۲۴ساعت گذشته بودند.

بسطامی به مناطق کم آلوده نیز اشاره کرد و افزود: ایستگاه های دانشگاه شهیدبهشتی(منطقه ۱) با ۶۵، پونک(منطقه ۵) با ۶۷ و شادآباد(منطقه ۱۸) با ۷۴ سالم ترین مناطق شهر تهران در این مدت بودند.

مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران گفت: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به وزش باد و گرد و غبار انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.

بسطامی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا(AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک(سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰سالم( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک(ارغوانی) تعیین شده است.