پیشروی‌ نیروهای مردمی علیه داعش چگونه صورت می‌گیرد؟ / الگوی موفق جنگ در عراق + تصاویر

گروه سیاسی «واکنش»؛ عراق روزهای نوید بخشی را به خود می بیند. تکریت با کمترین خسارت آزاد شد و ارتش مردمی عراق درحال پیشروی درمحورهای مختلف است.

از روز یکشنبه 10 اسفندماه عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین عراق با حضور بیش از 27 هزار نیرو متشکل از ارتش و گروه‌های مردمی آغاز شده است.

طی دوهفته گذشته مناطق مهم و استراتژیکی در استان صلاح الدین همچون حمرین، بوعجیل، العلم و الدور آزاد و تکریت نیز به طور کامل تحت محاصره درآمده و پیش‌بینی می‌شود این روند تا چند روز آینده تکمیل و عملیات صلاح‌الدین با پاکسازی این استان از تروریست‌های بعثی-تکفیری داعش تکمیل شود.

281823_741

از منابع مختلف خبر می‌رسد که نیروهای مشترک عراقی در 10 روز اخیر 17 تن از عناصر داعش را هنگام آزادسازی مناطق حمرین، العلم و بوعجیل، دستگیر کردند. این افراد با لباس زنانه قصد گریز از محل را داشتند که توسط نیروهای ارتش عراق شناسایی و دستگیر شدند.

روند پیشروی نیروهای عراقی علیه داعش به صورتی است که حتی ابوبکر البغدادی، سردکرده این گروه تروریستی نیز به عقب نشینی تروریست ها اذعان کرده است. اما همه این عملیات‌ها به دست نیروهای عراقی صورت گرفته است و نیروهای غربی بویژه امریکایی سهمی از پیروزی‌های مردم این کشور علیه داعش ندارند. ائتلاف ضد داعش که بیشتر یک ائتلاف تبلیغاتی بوده است تمام حملات خود علیه داعش را بر حملات هوایی که حملات پشتیبانی است تا یک عملیات واقعی متمرکز ساخته است و نیروهای آمریکایی با  این ترفند حتی نتوانسته‌اند یک روستا را از دست داعش آزاد کنند.

تازه ترین گزارش از دستاورد ارتش عراق در کرکوک

این موضوع اهمیت نیروهای مردمی و تکیه به توان ملی در عراق را به منصه ظهور گذاشت. داعش اگرچه طی چندین ماه گذشته بخش اعظمی از خاک عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده و جنایات مختلفی را بر اساس استراتژی وحشت و ترور در این مناطق برای ابقای خویش بوجود آورده است اما این موضوع سبب شده تا عراق به صورت یکپارچه علیه داعش درآید و بتواند به یک محور مقاومت قوی تبدیل شود.

در این میان ارتش عراق ترمیم شده است. ارتشی که چندی پیش موصل را با خیانت برخی از فرماندهان بعثی باقی ماننده از حکومت صدام تقدیم داعش کرد، حالا با قدرت در مقابل داعش ایستاده است و درحال آزادسازی موصل از دست داعش است.

استفاده داعش از سلاح شیمیایی در تکریت

رویه کندی که ارتش عراق در مقابل آزادسازی شهرهای تحت سیطره داعش انجام طی می کند نیز به شیوه طرفین برای نبرد با یکدیگر باز می‌گردد. داعش از هر وسیله ممکنی حتی از گاز شیمیایی کلر برای نابودی نیروهای ارتش استفاده می‌کند و با تله‌‌گذاری در مناطق تحت سیطره خود روند حرکت نیروهای عراقی را کند کرده است اما شیوه نیروهای عراقی به گونه‌ای دیگر است.

نیروهای عراقی می توانستند اماکن تله گذاری شده را از راه دور بمباران کنند اما جهت حفظ جان مردم و برخی از سکنه‌ روستاها و مناطقی که هنوز دل به خانه و کاشانه خود بسته‌اند و مناطق جنگ زده را ترک نکرده‌اند با حوصله بیشتری عمل می‌کند.

کمیته امنیتی صلاح الدین: تکریت با کمترین خسارت آزاد شد

تحول دیگری که در عراق رخ داده است، تجمیع نیروهای مختلف کرد، سنی و شیعه در مقابل داعش است. ساختار جمعیتی عراق شامل این سه قوم می شود که در گذشته ناسازگارهای زیادی داشتند. حال اما بخش مهمی از ارتش مردمی عراق را سنی‌ها تشکیل می دهند که برخلاف تبلیغاتی که عربستان و کشورهای غربی علیه شیعیان صورت می دهند و شیعیان را به سنی‌کشی محکوم می کنند به واقعیت امر پی برده و برای مقابله با داعش با شیعیان متحد شده‌اند.

در طی ماه‌های گذشته عملیات مختلفی از سوی نیروهای مردم عراق و ارتش این کشور سازماندهی و اجرایی شد که اکثر این عملیات‌ها موفقیت آمیز بود. آمرلی، جرف‌الصخر و حال صلاح‌الدین و موصل از جمله عملیات‌های مهم و بزرگ ارتش عراق بود که نشان داد نیروی مردمی و مقاومت می‌تواند برخلاف تبلیغات غربی‌ها با استفاده از پشتوانه مردمی و با کمک مستشاری و هدایت عملیات از سوی نیروهای ایرانی به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد.

حالا الگوی عملیاتی نیروهای عراقی با استفاده از هدایت عملیات ازسوی فرماندهان مستشار ایرانی به عنوان الگوی قابل اعتماد و مطلوب عراقی‌ها بدل شده است و دراین میان کشورهای آمریکایی که بعضا با ارسال سلاح به داعش به تروریست‌ها کمک می‌کنند، هیچ دستاوردی در عراق کسب نکرده‌اند.