اتفاقات دیشب در برنامه نود 94/02/14

اخبار,اخبار ورزشی , عادل فردوسی‌پور

.

از پشت پرده رد صلاحیت استیل‌آذین تا شانس نزدیک نفت و تراکتور

پوری حسینی هم گفت: «هر دو بزرگوار نكاتی گفتند كه باید توضیح بدهم. اگر فردی یك پسر و یك دختر 21 و 23 ساله را 98 درصد شركت را به نام آن‌ها كند و خودش بدهی سنگینی داشته باشد، منطق حكم نمی‌كند كه محل تردید باشد؟

عادل فردوسی‌پور و برنامه نود در حالی از ساعت 22:37 دقیقه شب گذشته مهمان خانه‌های مردم بودند که مهم‌ترین اتفاق فوتبالی ایران در یک هفته گذشته ساعتی پیش از آغاز این برنامه و با نشست خبری سازمان خصوصی‌سازی صورت گرفته بود. جایی‌که شرایط هردو خریدار پرسپولیس برای در اختیار گرفتن این باشگاه رد شد. همین مسئله هم البته سایه بزرگی روی برنامه نود انداخته بود و بخش مهم و البته داغی از برنامه را به خود اختصاص داده بود.

به گزارش تابناک، در شبی که حسن‌کامرانی‌فر، داور موفق و البته تازه بازنشسته فوتبال کشورمان به‌عنوان مهمان و کارشناس داوری فردوسی‌پور را تا پایان برنامه همراهی می‌کرد سوال پیامکی برنامه به تعیین شانس قهرمانی سه تیم بالای جدول اختصاص داشت. با توجه به پیچیدگی عجیب بالای جدول و شانس بالای سه تیم تراکتورسازی تبریز، نفت تهران و سپاهان اصفهان، بینندگان نود می‌بایست یکی از این سه تیم را به عنوان قهرمان انتخاب می‌کردند. اگرچه در ابتدا به نظر می‌رسید با توجه به حجم هواداران تراکتور و سپاهان نسبت به نفتی که بازی‌های خانگی‌اش غالبا در ورزشگاه خالی از تماشاگر برگزار می‌شود، شانس دو تیم شهرستانی برای پیروزی در این نظرسنجی بیشتر باشد اما گویا همراهی بخشی از هواداران استقلال و حمایتشان از تیم خوب علیرضا منصوریان موجب شد تا در پایان برنامه نتیجه متفاوتی رغم بخورد.

در ابتدایی برنامه طبق رول فردوسی‌پور یادی از مناسبت‌ها و اتفاقات مهم هفته کرد که تبریک به پدران و معلملن بخشی از آن بود و یادی از حسین‌حصاری، کشتی‌نویس با سابقه کشورمان که بامداد روز گذشته دار فانی را وداع گفت بخش دیگر آن بود. حسن کامرانی‌فر که یکی دو روزی است خبر خداحافظی‌اش از دنیای داوری را رسانه‌ای کرده در ابتدای برنامه در خصوص اینکه چرا در 42 سالگی خداحافظی کرده در حالی که حئاقل سه سال دیگر می‌توانسته داوری کند مشکلات جسمی و بیماری‌اش را مهم‌ترین دلیل این تصمیم اعلام کرد.
بررسی بازی‌های هفته بیست‌وهشتم با نمایش خلاصه دیدار تراکتورسازی تبریز و گسترش فولاد آغاز شد. جایی که گسترشی‌ها با کشیدن ترمز تراکتورسازی رقابت در بالای جدول را سخت‌تر کردند. پس از بررسی نکات آماری این بازی گزارش نود درجه نود پخش شد و بخش دیگر هم به نمایش خلاصه بازی سپاهان و استقلال صنعتی خوزستان اختصاص داشت. با پخش این قسمت تقویم نود روی آنتن رفت. جایی که مجری برنامه به مناسبت روز معلم به سراغ بهمن بهلولی، معلم سابق عادل فردوسی‌پور و از داوران باسابقه و پیشکسوت فوتبال کشورمان رفت. یادی از بازی فینال جام‌باشگاه‌های اسیا میان استقلال و جوبیلوی ژاپن، پایان لیگ سوم با قهرمانی پاس و اولین گل مسی برای بارسا از بخش‌های مهم تقویم نود بود. در بخشی از این آیتم با اشاره به روز جهانی خنده مجری برنامه اشاره‌ای به علی کفاشیان و سیاست خنده‌اش کرد. سیاستی که منجر به انتخاب او به‌عنوان یکی از نواب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.

شباهت علی کفاشیان و رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا
انتخاب علی کفاشیان به عنوان نائب رئیس منطقه آسیای مرکزی کنفدراسیون فوتبال آسیا موجب شد تا او برای دقایقی مهمان تلفنی برنامه نود باشد. علی کفاشیان در ابتدای صحبت‌هایش گفت که پست نائب رئیسی ربطی به باقی ماندن یا نماندن او در ریاست فدراسیون فوتبال ایران ندارد و او  به هر صورت تا چهار سال آینده این کرسی را در AFC از آن خود کرده است. او در پاسخ به این سوال فردوسی‌پور که آیا اکنون عضو هیات اجرایی کنفدراسیون هم هست با خیر گفت: «من دنبال این هستم كه در یكی از كمیته های موثر كنفدراسیون فوتبال آسیا حضور داشته باشم.» بخش دیگری از سخنان او فردوسی‌پور به نقش و تاثیرگذاری کفاشیان بر تغییر تقویم لیگ قهرمانان آسیا متمرکز بود. فردوسی‌پوذ گفت که انطباق برنامه لیگ قهرمانان آسیا بر تقویم ورزشی تیم‌های شرق آسیا باعث ضربه خوردن تیم‌های ایرانی شده و علی کفاشیان هم گفت که در این خصوص رای‌زنی‌هایی انجام شده و درصدد این هستند که تغییراتی در این زمینه رخ بدهد.

ماجرای بدهی مالیاتی کارلوس کی‌روش و ممنوع‌الخروجی او همخ بخش دیگری از صحبت‌های فردوسی‌ئور و کفاشیان را تشکیل می‌داد. جایی که کفاشیان گفت که با جلساتی موثری که با سازمان مالیاتی داشتند این مسئله در حال حل شدن است احتمالا امروز مشکل کی‌روش حل خواهد شد. فردوسی‌پور همچنین با اشاره به صحبت‌های هوشنگ مقدس و ادعای او مبنی بر رفتن کفاشیان در اسفندماه از تیم ملی اعلام کرد  «نخیر. من همیشه می گویم می‌روم اما نزدیك انتخابات فدراسیون كه می‌شود می‌گویم این دوره هم بمانم و 4 سال دیگر بروم!» بخش پایانی صحبت‌های فردوسی‌پور و کفاشیان هم به موضوع مجمع فوق‌العاده فدراسیون مربوط می‌شد.

 

کفاشیان اعلام کرد که گزارش‌های مالی ارائه شده و مغایرت‌ها برطرف شده و در جلسه پیش‌روی هیات رئیسه در خصوص زمان مجمع تصمیم‌گیری خواهیم کرد. در پایان این گفت‌وگو حسن کامرانی‌فر به نکته‌ای جالب درباره رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا اشاره کرد. این داور فوتبال ایران كه اخیرا خودش را بازنشسته كرده، مهمان حضوری برنامه نود بود. زمانی كه او در برنامه حضور داشت، علی كفاشیان هم روی خط آمد و چند دقیقه با عادل مصاحبه كرد. در پایان صحبت های كفاشیان، كامرانی‌فر به عادل فردوسی‌پور گفت: «رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا سال‌ها رئیس كمیته داوران فیفا بود و ما او را زیاد می‌دیدیم. او مثل كفاشیان بود و همیشه لبخند به لب داشت.»

پس از صحبت‌های کفاشیان بود که خلاصه بازی نفت و پدیده پخش شد و بعد از آن آنالیزی نکات فنی هفته بیست و هشتم که بیشتر مربوط به شش تیم بالای جدول می‌شد پخش شد. پخش خلاصه بازی سایپا و راه‌آهن و حواشی عجیب آن بخش دیگری از برنامه بود. در تصویری که از رختکن ورزشگاه پخش می‌شد مجید جلالی به شدت از تصمیمات فغانی عصبانی بود.

 

همین مسئله در کنار استعفای ناگهانی جلالی از سایپا که بعد از ظهر روز گذشته انجام شد موجب شد تا مجید جلای مهمان بعدی تلفنی برنامه باشد. سرمربی مستعفی تیم فوتبال سایپا با بیان اینکه در دو بازی باقیمانده لیگ هدایت این تیم را بر عهده خواهد داشت، گفت: افرادی علیه بازیکنان و کادر فنی چیزهایی می‌گفتند و مدیرعامل را نسبت به ما بدبین کردند. مجید جلالی درباره استعفایش از سرمربیگری تیم فوتبال سایپا در روز دوشنبه، اظهار کرد: به خاطر یکسری از مشکلات که در باشگاه دیدم، نامه استعفایم را به مسئولان دادم. البته من دو بازی آینده سرمربی هستم و به تیم تعهد دارم ولی بعد از آن دیگر سرمربی سایپا نخواهم بود.

وی در خصوص اینکه آیا این استعفا به خبر سرمربیگری علی دایی در سایپا ارتباطی داشته است یا خیر، تاکید کرد: باشگاه اختیار دارد با هر مربی ای که می خواهد کار کند و استعفایم ارتباطی به علی دایی نداشت. من روز ۲۲ فروردین با رضایی مدیرعامل باشگاه جلسه داشتم و حتی برنامه فصل آینده را به ایشان دادم ولی به واسطه تجربیاتی که دارم، شرایط را برای کار در فصل آینده سخت دیدم.

 

جلالی در پاسخ به این سئوال که آیا به خاطر عدم حمایت از مدیریت استعفا داده است؟ گفت: بحث حمایت نیست. برای من حریم کاری اهمیت زیادی دارد. احساسم این بود که در باشگاه افرادی هستند که علیه بازیکنان و کادر فنی چیزهایی پیش رضایی می گویند و او را نسبت به ما بدبین کردند. برای همین ترجیح دادم استعفا بدهم. وی در پایان با بیان اینکه بعد از بازی با راه آهن به رختکن تیم نرفته و از بحث مدیریت درباره وجود نفوذی در سایپا بی خبر است، گفت: همانطور که گفتم استعفای من مربوط به سال آینده است و مطمئن باشید تیم ما در دو بازی تعیین کننده آخر لیگ با قدرت بازی خواهد کرد.

بیت‌الله رضایی، مدیرعامل باشگاه سایپا هم دیگر مهمان تلفنی برنامه نود بود. او در ابندای سخنانش از زحمات جلالی تشکر کرد و گفت: اواسط فصل به باشگاه آمدم و با بودجه ای که قبلا بسته شده بود و بازیکنان جوانی که داشتیم جلالی برای تیم زحمات زیادی کشید، ما روی فرهنگ سازی تاکید زیادی داشته‌ام و خدا را شکر این مسائل را سرلوحه کاری خودمان قرار داده ایم. وی همچنین هرگونه مذاکره با علی دایی را رد کرد.

بعد از قطع تماس مجید جلالی و رضایی، حسن کامرانی فر که کارشناس داوری برنامه بود به بررسی صحنه های مشکوک بازی راه آهن و سایپا پرداخت و گفت که تصمیم داور در اخراج نکردن دروازه بان راه آهن درست بوده و رفتارها و اعتراضات جلالی مستحق رسیدگی در کمیته انضباطی است. در این هنگام جلالی مجددا روی خط برنامه آمد و خطاب به کامرانی فر گفت: شما این صحبت ها را به خاطر دوستی با علیرضا فغانی داور بازی سایپا راه آهن انجام می‌دهید.

 

کمیته انضباطی باید مرا تنبیه کند. عیبی ندارد. من قبول دارم که اشتباه کردم ولی اشتباهات داوری علیه ما تا کجا ادامه دارد؟ در بازی با استقلال، بازیکن حریف جفت پا روی بازیکن ما خطا کرد ولی داور از کنار این صحنه گذشت. وی افزود: همین داور بلافاصله دوباره در لیگ قضاوت کرد. چرا کمیته داوران این اشتباهات داوری را تجزیه و بررسی نمی کند؟ چرا کمیته انضباطی به آن ورود نمی کند؟ با این صحبت‌های کامرانی فر تردیدهای من نسبت به این موضوعات بیشتر می‌شود.

بررسی بازی پرسپولیس و پیکان و آنالیز فنی این تیم به همراه گزارشی از ماجرای خصوصی‌سازی این تیم موجب شد تا بخش مهم برنامه نود با دو مهمان تلفنی کلید بخورد. علی اشرف پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی و امیر عابدینی!

ماجرای پدر بدهکار و دو فرزند سهامدار
با توجه به اهمیت ماجرای واگذاری پرسپولیس و خضور دو مشتری دست نقد برای خریدی این تیم فردوسی‌ئور برای دقایق کوتاهی مناظره تلفنی را میان پوری حسینی و امیر عابدینی ترتیب داد. پوری‌حسینی در ابتدای سخنانش گفت: «شركت استیل آذین خودش مشكل نداشت.سهامدارانش مشكل داشتند كه این هم قابل حل هست. مانع جدی كه آن‌ها نتوانند در مزایده شركت كنند وجود ندارد. ولی با این تركیب، صلاحیت آن‌ها احراز نشد.» پس از او امیر عابدینی روی خط آمد و گفت: «دلیلی كه آوردن برای رد صلاحیت استیل آذین، درست بود. ولی من واقف به این هستم كه كسی كه مسئولیت دارد باید اختیارات هم داشته باشد. اما آقای پوری حسینی اختیارات كامل ندارد. ایراد استیل‌آذین این است كه دو فرزند یك بزرگواری در استیل‌آذین هستند و پدر آن‌ها بدهكار است. اما استیل‌آذین بدهكار نیست و مشكل ندارد.»

عادل از عابدینی پرسید بدهی هدایتی هزار میلیارد تومان است؟ كه عابدینی گفت: «من واقف نیستم. اما می‌نویسم و اعلام می‌كنم كه اگر او بیش از 200 میلیارد تومان آن هم با وثیقه و به شكل قانونی، به سیستم بانكی بدهكار باشد ما در استیل‌آذین را می بندیم. به خاطر اینكه پدر بدهكار است، فرزندان را ببرند زیر سوال درست نیست.»

نوبت به منصور عرفانیان نماینده بهنام پیشرو كیش یكی دیگر از متقاضیان خرید پرسپولیس رسید. او گفت: «ما برای مزایده چهارم آمادگی داریم. پولی كه ما باید به عنوان وثیقه شركت در مزایده از خارج كشور می‌آوردیم یا باید تا آخر وقت روز سه شنبه از منبع حركت می كرد یا اینكه تا قبل از ساعت 14 روز مزایده به حساب سازمان خصوصی سازی می رسید. آن روز كه مشكلی نبود ولی نمی‌دانیم چرا امروز شرایط عوض شد در حالی كه این را تایید كرده بودند.»

پوری حسینی هم گفت: «هر دو بزرگوار نكاتی گفتند كه باید توضیح بدهم. اگر فردی یك پسر و یك دختر 21 و 23 ساله را 98 درصد شركت را به نام آن‌ها كند و خودش بدهی سنگینی داشته باشد، منطق حكم نمی‌كند كه محل تردید باشد؟ دوستان هم باید پذیرفته باشند این موضوع را. در مورد حرف‌های عرفانیان هم بگویم كه اسنادی دادند پول از منبع سه شنبه حركت كرده درست است. اما قبل از ساعت دو به خصوصی سازی نرسید. اگر رسیده بود كه الان بهنام پیشرو كیش برنده مزایده بود.»

پس از این بود که خلاصه بازی تیم‌های استقلال و صبا، ذوب آهن و نفت مسجد سلیمان  ملوان و فولاد به همراه حواشی‌اش پخش شد.  نگاهی به عملکرد تیم‌های تازه صعود کرده به لیگ برتر موجب شد تا محمد رضا مهاجریان سرمربی تیم سیاه جامگان مشهد مهمان برنامه نود باشد. برنامه نود ساعت دو بامداد در حای به پایان رسید که تیم نفت تهران در حالی که در یک رقابت نزدیک با اندکی اختلاف از تراکتورسازی عقب بود با در دقایق پایانی با پیشی گرفتن از سرخ‌های تبریز و با 38 درصد آرا شانس بالاتری برای قهرمانی کسب کرد و بعد از آن تراکتورسازی 37 درصد آرا را به خود اختصاص دا و سپاهانی‌ها هم 25 درصد آرا را کسب کردند.