در برنامه 90 این هفته چه گذشت

برنامه ۹۰ این هفته با هدف بررسی اتفاقات هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران روی آنتن رفت.
.
download
جام نیوز: برنامه 90 این هفته با هدف بررسی اتفاقات هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران روی آنتن رفت. سوال نظر سنجی برنامه در خصوص انتخاب بهترین مربی فوتبال ایران بود که از بین دراگان اسکوچیچ، تونی اولیویرا، حسین فرکی، یحیی گل محمدی و علیرضا منصوریان باید انتخاب می شد.

در پایان این نظرسنجی یحیی گل محمدی به عنوان برترین مربی با رای 46 درصد انتخاب شد و علیرضا منصوریان با رای 34 درصد در مکان دوم قرار گرفت. فرکی، اولیویرا و اسکوچیچ هم در جایگاه بعدی از دید مخاطبان 90 قرار گرفتند.

* داوری دربی: پنالتی استقلال سوخت

محمد فنایی درباره داوری تورج حق وردی در دربی هشتاد اظهار داشت: «سرنگونی عالیشاه موقع پریدن برای ضربه سر در نیمه اول عادی بود و پنالتی رخ نداد. این در حالی است سرنگونی امید ابراهیمی قطعا پنالتی بود و اومانیا بالای پای او را زد. در دقیقه ۲۳ آفساید استقلال به اشتباه اعلام شد.»

وی درباره صحنه مشکوک در محوطه جریمه استقلال بیان داشت: «در صحنه خروج طالب لو از دروازه توپ را زد و برخورد پس از آن با پای عالیشاه طبیعی بود.»

این کارشناس داوری درباره سرنگونی مهدی طارمی در نیمه دوم در محوطه جریمه استقلال گفت: «مبارزه دو بازیکن بر سر توپ بود و خطایی رخ نداد اما چون برخورد داشت کارت زرد به طارمی اشتباه بود.»

– همچنین اعلام شد با توجه به آمار و ارقام ضعیف‌ترین پرسپولیس تاریخ، در لیگ جاری توانست استقلال را در دیدار رفت و برگشت شکست بدهد. در قسمت دیگر عملکرد فنی پرسپولیس و استقلال در دربی مورد آنالیز قرار گرفت.

***

مهمترین بخش برنامه این هفته 90 مربوط به بررسی اتفاقات دیدار تراکتورسازی تبریز – نفت تهران و سپاهان – سایپا اختصاص داشت. ابتدا این دو دیدار به صورت همزمان پخش شد و بعد از آن مسائل داوری این دو دیدار مورد بحث قرار گرفت.

به اعتقاد فنایی پیش از گل اول تراکتورسازی آندرانیک تیموریان دچار خطا شده بود و این گل مردود بوده است. همچنین اخراج تیموریان درست ولی سخت‌گیرانه بود. فغانی همچنین در جریان بازی یک پنالتی برای تراکتورسازی نگرفته بود.

– در ادامه برنامه نحوه قهرمانی سپاهان در لیگ برتر مورد آنالیز قرار گرفت. در این قسمت به نقش تاثیرگذار محرم نویدکیا در قهرمانی سپاهان در لیگ چهاردهم اشاره شد.

* فرکی خطاب به عادل: نباید می گفتی دوست دارم تراکتور قهرمان شود

حسین فرکی سرمربی تیم فوتبال سپاهان مهمان ویژه برنامه 90 بود. سرمربی سپاهان صحبت‌هایش را با تقدیر و تشکر از عوامل مختلف در قهرمانی این تیم شروع کرد. به نظر فرکی محرم نویدکیا نقش زیادی در قهرمانی سپاهان در این فصل داشت.

فرکی اعتماد به نفس بالا را یکی از عوامل مهم در قهرمانی سپاهان اعلام کرد. همچنین سرمربی سپاهان مدعی شد که در طول فصل گذشته این تیم در چند بازی از ناحیه اشتباهات داوری متضرر شده است.

سرمربی سپاهان اعلام کرد که با توجه به اینکه یک فصل دیگر با این تیم قرارداد دارد اما برای ماندن در سپاهان باید توافقاتی بین او و باشگاه سپاهان صورت بگیرد.

فرکی اعلام کرد که دوست داشته بیشتر در برنامه حضور داشته باشد و حرف‌های زیادی هم برای گفتن داشته اما به علت محدودیت وقت نتوانسته در برنامه صحبت‌هایش را مطرح کند.

سرمربی سپاهان در خصوص اتفاقات تبریز و ارتباط آن با باشگاه سپاهان گفت: «برای پی بردن به اتفاقات بازی تبریز باید به 10 دقیقه پایانی بازی تراکتورسازی تبریز و نفت تهران توجه کنید تا متوجه شوید چه شده است. همه چیز تا دو دقیقه پایانی طبیعی بود اما اتفاقات در دقایق پایانی رخ داد. هرچند در دقایق پایانی هر دو تیم می‌توانستند به گل برسند.»

وی ادامه داد: «اتفاقات تبریز هیچ ارتباطی به سپاهان ندارد، به نظر من آقایان باید دنبال شخصی باشند که در تبریز اعلام کرده بازی سپاهان و سایپا 2-2 شده است. در ضمن لیگ ما 30 هفته است نه 29 هفته.»

فرکی در ادامه صحبت‌هایش انتقاداتی از عادل فردوسی‌پور کرد و گفت که مجری برنامه 90 نباید چند هفته گذشته اعلام می‌کرده دوست دارد تراکتورسازی قهرمان لیگ برتر شود و او باید عادل و صادق باشد.

***

بعد از حضور فرکی تصاویری از دقایق پایانی بازی جنجالی تراکتورسازی و نفت تهران پخش شد تا بحث در مورد اتفاقات این بازی آغاز شود.

* اسبقیان: کسانی که می‌گویند اتفاقات بازی مصوبه شورای تامین بوده، باید پاسخگو باشند

شروین اسبقیان در واکنش به اظهارات نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها مدعی شده بود اتفاقات 10 دقیقه پایانی بازی تراکتورسازی و نفت از هفته پایانی لیگ مصوبه شورای تامین استان آذربایجان و هماهنگ شده بوده است، گفت: «کسانی که می گویند اتفاقات تبریز مصوبه شورای تامین بوده است باید به کمیسیون امنیت مجلس و دولت پاسخگو باشند چرا که وزیر ورزش و رئیس جمهور دستور پیگیری این اتفاقات را داده اند. این چه صحبت هایی است که مطرح می شود؟»

وی هم چنین در واکنش به صحبت های مدیرعامل نفت تهران که گفته بود امکانات و تمهیدات لازم برای بازی تراکتورسازی و نفت فراهم نشده بود گفت: «این که ما تمهیدات لازم را ندیده بودیم را تکذیب می کنم. ما بزرگترین مسابقات را در تبریز برگزار کرده ایم.»

مدیرکل اداره ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در ادامه درباره اتفاقاتی که در استادیوم افتاد و گوینده ورزشگاه به هواداران گفته بود آماده برپایی جشن شوند خاطرنشان کرد: «اداره کل ورزش و جوانان در جریان مسائل اجرایی مسابقات نیست اما من در صحبتهایی که با رییس هیات فوتبال استان داشتم گفت که گوینده ورزشگاه گفته است که منظورش برگزاری مراسم انتخاب بهترین بازیکن زمین بوده است. اما در هر حال من معتقدم کار گوینده بسیار اشتباه و غیراخلاقی بوده است.»

اسبقیان هم چنین با رد خبر قطع شدن شبکه های ارتباطی در دقایق پایانی در ورزشگاه افزود: «پرینت ها و مستنداتی که داریم نشان می دهد که 36 هزار تماس از درون ورزشگاه برقرار شده است و به هر حال ترافیک تماس ها باعث ایجاد اختلال در خطوط ارتباطی می شود.»

وی در ادامه با اشاره به دستور وزیر ورزش و جوانان برای بررسی اتفاقات تبریز تصریح کرد: «رییس جمهور نیز به طور مستقیم دستور بررسی مسائل را داده اند.»

* قنبرزاده: آنهایی شایعه تساوی را پخش کردند که بیسیم داشتند / مسئولان تبریز باوری ساخته بودند که تراکتور حتما قهرمان می شود

منصور قنبرزاده در گفتگوی تلفنی با برنامه 90 دوشنبه شب اظهار داشت: «ما 2 روز قبل از بازی تبریز بودیم. اتفاقاتی که افتاد، مسئولان شهر تبریز باوری ساخته بودند که تراکتور حتما قهرمان می شود، بعد باید احتمالاتی می دادند. کارناوال های شادی آماده کرده بودند اما تمهیدات انتظامی کامل نبود.»

وی ادامه داد: «در ساعت 10 و 12 قبل از بازی تماشاگران ریختند توی زمین و پلیس نتوانست کنترل کند و باید تخمین می زدند در پایان بازی اوضاع بدتر شود. مسابقه ای به این مهمی چرا اسکوربرد بازی خراب بود؟ بالاترین استانداردها برای یک بازی فینال لیگ آیا رعایت شده بود؟»

مدیرعامل باشگاه نفت درباره اینکه چگونه متوجه نتیجه بازی سپاهان و سایپا می شد بیان داشت: «در اصفهان سال قبل ما از اسکوربرد می دیدیم بازی چطور است. اما اینجا این طوری نبود. متاسفانه مشکلاتی بود که این اتفاقات را رقم زد. ورزشگاه بیش از ظرفیتش جمعیت آمده بود، پلیس هم کافی نبود و این شرایط را سخت می کرد. اطراف هم که شرایط نامناسبی داشت. مورد دیگر حضور افراد متفرقه تو زمین بود. جالب است که لیدرهای تراکتور در کنار زمین تماشاگران را تهییج می کردند. کجای دنیا این اتفاقات می افتد؟ مدیر رسانه ای و رئیس روابط عمومی سازمان لیگ که بیسیم داشتند و بلندگوی استادیوم چه کردند؟»

وی ادامه داد: «برای ما در رختکن تلویزیون بود و اینترنت هم داشتیم. دقیقه 86 بازی همه بودیم که بازی اصفهان را می دیدم. گیرنده تلویزیون رختکن قطع شد. دیگر تلویزیون ها قطع شدند. چند دقیقه قبلش اینترنت هم به کلی قطع شد. قبلش اختلال بود ولی یک دفعه قطع شد و ما آمدیم کنار زمین و ارتباط مان قطع شد.»

قنبرزاده خاطرنشان کرد: «دیدیم همه می گفتند بازی سپاهان و سایپا مساوی شده است. من نمی شناختم چه کسی بود. یکسری از دوستانی که بیسیم دست شان بود، می گفتند بازی مساوی شده است. این دوستان احتمالا همین مسئولان برگزاری بازی بودند. ما می گفتیم چطور تو 2 دقیقه همه چیز عوض شد اما این قدر شایعه سریع پیچید که کسی صدای ما را دیگر نمی شنید.»

* وقتی پسر تونی متهم شماره یک می‌شود!

غلامرضا بهروان روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت که در تمام مدت زمان بازی در کنار زمین بوده و از پیروزی دو بر صفر سپاهان مطلع بوده است.

در ادامه بهمنی و حسین شمس محمدی هم روی خط تلفنی برنامه آمدند و ابراز داشتند که در دقایق پایانی بازی نمی‌توانستند ارتباطی با تلفن داشته باشند و از اتفاقات رخ داده در درون زمین متعجب بودند.

وی در واکنش به این که بهمنی مدیر روابط عمومی و شمس محمدی اظهار داشتند که از نتیجه سپاهان اطلاع نداشتند، گفت که چنین چیزی نبوده است و حتی خوشحالی تراکتوری‌ها هم باعث تعجب وی شده بود.

شمس محمدی ناظر این بازی جنجالی در خصوص اینکه چه کسی مقصر اتفاقات و حواشی بازی تراکتورسازی و نفت تهران است اظهار داشت: «فکر می‌کنم پسر تونی اولیویرا اولین نفری بود که خبر غلط نتیجه بازی سپاهان و سایپا را به نیمکت تراکتورسازی رساند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز تلفن‌های همراه قطع شده بود، عنوان کرد: «تلفن‌ها از ابتدای بازی قطع بود و فقط چند باری تلفن همراه من زنگ خورد وگرنه خودم نمی‌توانستم به کسی زنگ بزنم.»

* حسنی خو: به اینکه اتفاقات تبریز برنامه ریزی شده بوده است نرسیده ایم

در ادامه حسنی‌خو مدیر حراست وزارت ورزش روی خط تلفنی برنامه آمد و عنوان کرد که پسر تونی به نیمکت‌نشینان تراکتور اعلام کرده است که بازی سپاهان و سایپا دو بر دو شده است و این موضوع تایید شده است.

حسنی خو با تاکید بر اینکه خطوط تلفن همراه از ابتدا مختل بود و قطع شدن آن برنامه ریزی شده نبوده است، گفت: «تصاویر تلویزیونی هم تنها برای 3 یا 4 ثانیه قطع شده بودند. در واقع ما به اینکه اتفاقات تبریز برنامه ریزی شده بوده است نرسیده ایم.»

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا باید اسکوربورد ورزشگاه در روز بازی خراب و خطوط تلفن همراه مختل شود و آیا این ها به خاطر کم کردن تشنج سکوها نبوده است؟ افزود: «بخشی از این صحبت ها درست است و بخشی از آن ها نادرست. اما ما در جلسه ای که فردای بازی با استاندار داشتیم به این که اتفاقات دقایق پایانی بازی برنامه ریزی شده باشد نرسیدیم. در واقع ما هم در اواخر بازی جو ورزشگاه را متشنج دیدیم اما از تصاویر تلویزیونی شاهد بودیم که بازی سپاهان و سایپا دو بر صفر به سود سپاهان به پایان رسیده است.»

مدیر حراست وزارت ورزش گفت: «از پسر تونی هم در این باره سوال شده است و وی تایید کرده است که به او اطلاع داده‌اند و او هم به پدرش تساوی سپاهان را اطلاع داده است.»

حسنی‌خو در واکنش به این که آیا این اتفاق برنامه ریزی شده بود، گفت: «به هیچ وجه چنین چیزی نبوده است و من به چنین استنباطی نرسیده‌ام.»

* استاندار آذربایجان شرقی: اتفاقات دقایق پایانی بازی را برنامه‌ریزی نکرده بودیم

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در گفتگوی تلفنی با برنامه تلویزیونی 90 درباره اتفاقات بازی تبریز با بیان اینکه از 10 روز پیش از بازی نگران مسائل داوری بازی تراکتورسازی و نفت بودیم گفت: «در واقع ما از 10 روز پیش از بازی نگران داوری بودیم و این موضوع را با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و شخص آقای تاج در میان گذاشته بودیم. معتقدیم اگر داوری خوبی صورت می گرفت و بازی جوانمردانه ای برگزار می شد تماشاگران ما همواره صبور بوده اند و شکست را می پذیرفتند، همانطور که در بازی های قبلی، تیمشان متحمل شکست شد و آن را قبول کردند.»

وی در ادامه گفت: «در جلسه ای که با شورای تامین داشتیم نیز اتفاق نظر این بود که اگر داوری به درستی انجام شود هیچ مشکل دیگری نخواهیم داشت.»

جبارزاده همچنین با انتقاد از داور مسابقه به خاطر اخراج آندرانیک تیموریان افزود: «من همان جا در جایگاه به آقای کفاشیان گفتم که چرا داور تیموریان را اخراج کرد.»

استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به اظهارات نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی که در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها گفته بود که اتفاقات تبریز در جلسه شورای تامین برنامه ریزی شده بوده است نیز خاطرنشان کرد: «من آقای فولادگر را فردی راستگو و درستکار می دانستم اما صحبت های او کذب محض است.»

وی با تاکید بر اینکه قطع شدن سیستم های ارتباطی در ورزشگاه یادگار امام تبریز صحت ندارد، گفت: «طبق مستندات 36 هزار تماس در ورزشگاه برقرار شده است. اما وقتی جمعیتی 100 هزار نفری در یک جا جمع می شوند خود به خود خطوط تلفن همراه مختل می شوند.»

جبارزاده در ادامه با بیان اینکه ما از پیروزی 2 بر صفر سپاهان مقابل سایپا خبر داشتیم و خودمان هم تعجب کردیم که چرا نیمکت تراکتورسازی رفتارهای عجیبی نشان می دهد، افزود: «تصاویر تلویزیونی بازی تبریز را نشان می داد و با توجه به اینکه در جایگاه مخصوص ما حدود 6 متر از تلویزیون فاصله داشتیم صدای گزارشگر بازی به ما نمی رسید، بنابراین حتی وقتی کفاشیان هم خوشحالی بازیکنان و کادرفنی تراکتور را دید گفت که اگر بازی سپاهان و سایپا مساوی شده است باید شرایط را برای برگزاری جشن قهرمانی در تبریز آماده کنیم.»

استاندار آذربایجان شرقی هم چنین با تاکید بر لزوم پیگیری مسائل داوری بازی تراکتورسازی و نفت گفت: «ما می ترسیدیم که مسائل داوری احساسات هواداران تراکتورسازی را خدشه دار کند. از مسوولان فدراسیون می خواهم مسائل داوری بازی را به دقت بررسی کنند. در رابطه با اینکه چه کسی خبر کذب تساوی بازی اصفهان را به نیمکت تراکتورسازی منتقل کرد را هم ما نمی توانیم پیگیری کنیم چرا که ما در جایگاه مخصوص قرار داشتیم اما آماده ایم هرگونه اطلاعات موردنیاز را در اختیار مسوولان قرار دهیم.»