کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۴ مرداد ۱۳۹۴, ۶:۳۳ ب.ظ

قیمت خودروها در بازار

 پرتال خبری واکنش: انتظار کاهش قیمت ها در بازار خرید و فروش خودروهای داخلی و خارجی بازار را در شرایط رکود قرار داده به طوری که بسیاری از نمایشگاه داران در طول یک هفته حتی یک معامله نیز انجام نمی دهند.

از اواخر سال گذشته که رکود خرید و فروش خودروهای سواری آغاز شد، شرایط سختی را برای فروشندگان و نمایشگاه داران سطح شهر تهران به وجود آورد به طوری که قیمت برخی از خودروهای سواری خارجی تا ۴۰ میلیون و داخلی تا ۲ میلیون تومان در بازار کاهش پیدا کرده است.

رکود معاملات بر بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم نیز تاثیرگذار بوده و همانطوری که خودروهای سواری صفر کیلومتر در بازار مشتری ندارد، خودروهای دست دوم نیز خریداران کمتری دارد.

نبود مشتری برای خرید خودروهای سواری سبب شده از حدود یک ماه قبل قیمت بیشتر خودروهای صفر کیلومتر در بازار کمتر از کارخانه باشد، اما بازهم مشتری در این بازار بسیار اندک است.

یک نمایشگاه دار تهرانی می گوید: هرچند خودرو در بازار قیمت گذاری می شود و قیمت آن در ماه های اخیر روند نزولی داشته، اما بازهم خریدار در بازار کم شده و سواری های داخلی و خارجی همچنان بدون مشتری هستند.

حاج کمال عزیزی قناد افزود: رکود بازار خرید و فروش خودروهای سواری باعث شده بیشتر نمایشگاه داران در اغلب ساعات کاری تعطیل شوند تا بتوانند بخشی از هزینه های خود را کاهش دهند، این در حالی است که حتی در برخی از روزها، نمایشگاه داران تا ظهر تعطیل می باشند.

وی با بیان اینکه رکود بازار خرید و فروش خودروهای سواری یک واقعیت انکارناپذیر است، تاکید کرد: نبود مشتری در بازار سبب شده بسیاری از سازندگان و وارد کنندگان خودرو با شرایط سهلتر از جمله به شکل اقساطی به فروس برسانند و بعضا تا ۲۸ درصد نیز سود مشارکت برای مشتریان در نظر می گیرند.

وی تصریح کرد: کاهش محسوس خریداران خودرو نه تنها عامل موثری در نزول قیمت خودروهای گرانقیمت وارداتی بوده بلکه سبب عدم رونق این بازار نیز شده است.

این فعال بازار خرید و فروش خودرو اظهار داشت: تا یک ماه پیش هر دستگاه بنز ۲۵۰ فول ایی ۲۰۱۵ به قیمت ۴۷۰ میلیون تومان در بازارخرید و فروش می شد اما هم اکنون قیمت آن به ۴۳۵ میلیون تومان رسیده و خریداری هم ندارد.

وی گفت: افت قیمت خودروهای خارجی کار کرده صفر کیلومتر در بازار بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان و کاهش قیمت خودروهای سواری کارکرده ۲۰۱۴ و یا ۲۰۱۳ حدود ۱۰ میلیون تومان است.

به گفته عزیزی قناد، خودرو شاسی بلند سانتافه فول با رادار و اتوپارک تا یک ماه پیش در بازار ۲۱۷ میلیون تومان قیمت داشت اما رکود و نبود مشتری قیمت آن را تا کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان کاهش داده است.

همچنین قیمت هر دستگاه سواری سوناتا اتاق جدید ۲۰۱۵ حدود ۱۵۵ میلیون تومان بوده که هم اکنون قیمت آن به کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان رسیده و خودرو سواری النترا که بین ۱۱۸ تا ۱۲۰ میلیون تومان معامله می شد اکنون در بازار حدود ۱۰۸ میلیون تومان قیمت دارد.

وی قیمت خودروی شاسی بلند اسپورتیچ کیا را ۱۴۵ میلیون اعلام کرد و گفت: تا یک ماه پیش قیمت این خودرو ۱۵۵ میلیون تومان بود و نبود مشتری در بازار سبب شده قیمت آن ۱۰ میلیون تومان کاهش یابد، قیمت شاسی بلند ای ایکس ۳۵ هیوندا ۱۳۵ میلیون تومان بود اما قیمت آن اکنون در بازار به ۱۲۵ میلیون تومان کاهش یافته است.

این فعال بازار خودروهای سواری با بیان آنکه در حال حاضر سواری سراتو وارداتی ۱۱۲ میلیون تومان قیمت دارد، گفت: تا یک ماه پیش این خودرو در بازار ۱۲۵ میلیون تومان خرید و فروش می شد، قیمت اپتیما نیز که یک ماه پیش برابر با ۱۵۵ میلیون تومان بود اکنون به ۱۴۳ میلیون تومان رسیده اما کمتر کسی برای خرید این خودروها نیز رغبت نشان می دهد.

وی با اشاره به رکود در خرید و فروش خودروهای داخلی نیز گفت: تا یک ماه پیش قیمت خودروهای سواری پرشیا با موتور تی یو فاویو ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، اما هم اکنون قیمت آن به ۳۸ میلیون تومان رسیده و قیمت معمولی آن ۳۷ میلیون تومان است.

این کارشناس بازار خرید و فروش خودروهای سواری یادآور شد: نبود مشتری برای خرید سواری های تولید داخل سبب شده، همه کارخانه های داخلی خودرو های خود را با شرایط مناسب و سود مشارکت بیشتری به مشتریان عرضه کنند تا خریداران با قیمت کمتری خودروهای خود را تحویل بگیرند و در واقع کارخانه های داخلی با این روش قیمت های خود را کاهش داده اند.

وی، قیمت سواری ۲۰۶ تیپ ۲ را ۳۲ میلیون و قیمت تیپ ۵ آن را ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت سواری پراید ۱۳۱ نیز در بازار با کارخانه برابر شده و هم اکنون ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سواری هاچ بک ۱۱۱ آن نیز ۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود.

وی در خصوص خودرو سواری سراتو تولید سایپا نیز گفت: تا یک ماه پیش قیمت مدل اتوماتیک این خودرو ۹۳ میلیون تومان بود، اما در حال حاضر قیمت آن در بازار به ۸۷ میلیون تومان رسیده و قیمت دنده ای آن نیز که ۷۳ میلیون تومان بوده به ۶۷ میلیون تومان کاهش یافته است.

به گفته این کارشناس بازار خودرو، ال ۹۰ ایی ۲ تا ۳۰ روز پیش در بازار ۴۴ میلیون تومان قیمت داشت، اما هم اکنون قیمت آن در بازار به ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته و کارخانه های مونتاژ کننده خودروهای چینی نیز با کاهش قیمت محصولات خود را با شرایط مناسبی پیش فروش می کنند.

عزیزی قناد افزود: قیمت سواری جی پنج تا ۲ ماه پیش در نمایندگی های آن (تحویل فوری) ۶۴ میلیون تومان بود، در حالی که هم اکنون قیمت آن در بازار به ۵۸ میلیون تومان رسیده، قیمت شاسی بلند آن نیز که ۸۴ میلیون بود به ۸۰ میلیون تومان رسیده و خودرو سواری ۳۱۵ ام وی ام ۴۲ میلیون تومانی به ۳۸ میلیون تومان کاهش یافته است.

وی افزود: پیشتر شاسی بلند ایکس ۶۰ لیفان در بازار ۶۴ میلیون تومان خرید و فروش می شد اما با کاهش قیمت ها اکنون این خودرو چینی در بازار ۶۱ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

وی در پایان اظهارداشت: انتظار فعالان بازار خرید و فروش خودروهای سواری این است که دولت با ارایه راهکارهای مناسب و تسهیل واردات خودروهای خارجی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی زمینه کاهش قیمت های خودروهای خارجی را فراهم نماید تا رونق دوباره به بازار برگردد.

رهـــــــــــــا مسعودی
805 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *