اتحادیه اروپا آماده پذیرش عضویت اوکراین نیست

  

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته است اتحادیه اروپا آماده پذیرش اوکراین به عنوان یک عضو نیست.

 

فابیوس روز یک شنبه (۱۸ خرداد، ۸ ژوئن) به شبکه خبری آی-تله فرانسه گفت کی‌یف باید به طور همزمان روابط خوبی با روسیه و اتحادیه اروپا داشته باشد.

وی اظهار داشت: «ما اعتقاد داریم اوکراین جایی در اروپاست اما باید دارای روابط خوبی هم با اتحادیه اروپا و هم با روسیه باشد.»

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین ۷ ژوئن از التزام خود برای احیای روابط با روسیه خبر داد و گفت به عنوان اولین گام در مسیر عضویت کامل در اتحادیه اروپا، بخش اقتصادی یک پیمان ادغام جامع‌تر را امضا می‌کند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز از دیدار کوتاه ولادیمیر پوتین، همتای روس خود با پوروشنکو در نرماندی استقبال کرد. روسای جمهور روسیه و اوکراین به منظور شرکت در مراسم هفتادمین سالروز آغاز نبرد نرماندی در فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم به این منطقه رفته بودند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در بیانیه‌ای گفت دو رئیس جمهور خواستار پایان فوری خونریزی‌ها در مناطق جنوب شرقی اوکراین شدند.

اولاند گفت این دیدار می‌تواند نشانه کاهش‌ تنش ها در روابط دو همسایه باشد.

بعد از اینکه منطقه کریمه در پی یک همه پرسی به روسیه پیوست، روابط بین مسکو و کی‌یف به تیرگی گرایید. ۹۶.۸ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی مذکور، رای به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه دادند.

این همه پرسی با واکنش شدید امریکا و اتحادیه اروپا روبرو شد و هر دوی آنها علیه شماری از مقامات روس و کریمه تحریم‌هایی را اعمال کردند.

از زمان آغاز عملیات نظامی کی‌یف در اواسط آوریل، بیشتر بخش‌های روس زبان اوکراین در هفته‌های اخیر عرصه درگیری‌های مرگباری بین نیروهای حامی روسیه و ارتش اوکراین بوده است.

منبع: صاحب نیوز