انتقاد شدید باراک اوباما از ولادیمیر پوتین

1

انتقاد شدید باراک اوباما از ولادیمیر پوتین

اوباما : سوریه و اوکراین صفحه شطرنج سیاسی دوران جنگ سرد نیستند

رییس جمهور آمریکا با تشبیه سیاست های روسیه در قبال بحران سوریه و اوکراین به شطرنج های سیاسی دوران جنگ سرد، ولادیمیر پوتین را به حمایت از رهبران این دو کشور و ایستادگی در مقابل رای مردم سوریه و اوکراین متهم کرد.

به گزارش ایرنا، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا طی دیدار خود از مکزیک در گفتگو با خبرنگاران بحران های سوریه و اوکراین را ناشی از نیاز مردم این کشورها به آزادی بیان و برگزاری اجتماعات صلح آمیز دانست و گفت مردم این دو کشور می خواهند به آرا و نظراتشان احترام گذاشته شود.

وی افزود: اما به نظر می رسد که رییس جمهور پوتین نگاه و نظر متفاوتی درخصوص بسیاری از این موضوعات دارد واین نکته کاملا مشهود است.

اوباما اظهار داشت آمریکا به این مسائل بعنوان یک بازی شطرنج دوران جنگ سرد در رقابت با روسیه نگاه نمی کند.

در حالی که مخالفان دولت اوکراین در ماه های اخیر با برگزاری تظاهرات و اجتماعات گسترده ای خواستار الحاق این کشور به اتحادیه کشورهای اروپایی بوده اند ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور اوکراین آشکارا با این الحاق مخالفت کرده و به اتحاد با دولت روسیه تمایل شدید تری نشان می دهد.

دولت روسیه نیز در ازای این اتحاد آمادگی خود را برای رساندن کمک های مالی به اوکراین و نجات اقتصادی این کشور که در سراشیب سقوط قرار گرفته اعلان کرده است.

روز سه شنبه در حالی که قرار بود پارلمان اوکراین لایحه ابقای قانون اساسی سال2004 این کشور که اختیارات ریاست جمهوری را تا حدود زیادی محدود می کند به رای بگذارد.

این مسئله باعث اعتراض های گسترده خیابانی میان مخالفان و موافقان این طرح شد و ماموران دولتی با حمله به تجمع مخالفان دولت تاکنون بیش از 50 نفر از تظاهر کنندگان را به قتل رسانده اند.

اخبار بین الملل –  ایرنا