تبادل زنان در “بازار جنسی” داعش /تصاویر

زنی در داعش تن به بیست ازدواج اجباری داده و هر بار برای بازگرداندن دوشیزگی خود تحت عمل جراحی قرار گرفته است. سازمان ملل جزئیاتی از بازار تبادل قربانیان جنسی این گروه‌های تندرو قربانیان جنسی را منتشر کرده است.

به گزارش فرادید به نقل از دیلی‌میل، یکی از مقامات سازمان ملل اخیرا گزارشی تهیه کرده که در آن به بعد دیگری از جنایات داعشی‌ها پرداخته شده است. بر اساس آنچه در این گزارش آمده، داعش دختران سوری و عراقی را در «بازار جنسی» به نمایش گذاشته و آن‌ها را تبادل می‌کنند. درنهایت نیز این قربانیان جنسی را به استان‌های دیگر می‌فرستند.

زینب بانگورا فرستاده ویژه مسائل خشونت جنسی در درگیری به چند کشور سفر کرده و با چندین زن و دختر جوان مصاحبه کرده است. البته نکته مهم این است این زنان و دختران جوان همگی از سو استفاده‌های جنسیِ وحشیانه در نهایت جان سالم بدر برده‌اند.
 

تبادل قربانیان جنسی در

زینب می‌گوید که این زنان و دختران را هر روز برهنه می‌کردند. سپس آن‌ها دسته‌بندی شده و به مناطق مختلف فرستاده می‌شدند. او می‌گوید: «زنان و دختران در هر ثانیه از زندگی‌شان تهدید شده و جانشان نیز مدام در خطر است. داعش برای تحقق ایدئولوژی و انجام عملیات خود “خشونت جنسی و رفتار وحشیانه علیه زنان” را به عنوان محور اصلی فعالیت‌هایش قرار داده است. آن‌ها از این کار به عنوان یک راهکار تاکتیکی برای پیشبرد اهداف استراتژیکی خود استفاده می‌کنند.»
 
او اضافه کرد که آن‌ها در هر قدم از مسیرشان با این تهدید وحشیانه مواجه بوده‌اند: «حین یک نبرد سنگین نیروهای داعش، در مناطق تحت کنترل داعشی‌ها، در نقاط بازرسی یا مناطق مرزی و همچنین در زمان بازداشت؛ زنان و دختران از دست داعشی‌ها در امان نبودند.» خانم بانگورا بین 16 تا 29 آوریل مطالعه خود را انجام داد. او به سوریه، عراق، ترکیه، لبنان و اردن سفر کرد. البته این اولین باری نیست که خشونت جنسیِ نیروهای داعش گزارش می‌شود.
 

تبادل قربانیان جنسی در
زنان ایزدی چند ماه پیش موفق شدند از دست نیروهای داعش فرار کنند
 
تبادل قربانیان جنسی در
زینب بانگورا به مسائلی از قبیل تجاوز، بردگی جنسی و انواع دیگر خشونت‌های جنسی توسط داعش پرداخته است

پزشکان محلی در سوریه گزارش داده‌اند که در ماه فوریه جنگ‌طلبان برای تقویت قوای جنسی خود به آن‌ها مراجعه کرده‌اند تا بتواند «رفتارهای جنسی غیرعادی» داشته باشند. برخی از زنان و دختران نجات‌یافته از دست داعش می‌گویند دختران زیادی ربوده می‌شدند تا مورد سو استفاده و تجاوز نیروهای داعشی قرار گیرند که بین آن‌ها، دختران پنج ساله نیز دیده می‌شد.

این دختران البته با مشکلی بزرگ نیز روبه‌رو هستند، چرا که برخی از قربانیان باردار شده و ممکن است به همین شکل آن‌ها را به خانه خود بفرستند. امکان دارد که این دختران توسط جامعه خود طرد شوند و از حق و حقوق اجتماعی خود نیز محروم شوند، زیرا در جوامع آن‌ها «نزدیکی جنسی پیش از ازدواج» به هیچ وجه قابل تحمل نیست.

گفتنی است یک سازمان حقوق بشری دیگر نیز چندی پیش گزارشی مشابه را منتشر کرد. در آن گزارش آمده بود که کشتار، شکنجه، تجاوز، بردگی جنسی و استفاده کودکان در نبردها حاکی از یک مسئله است: «یک جنایت جنگی توسط داعش در حال انجام است؛ جنایت علیه انسانیت و نسل‌کشی.»