خروج بحرين از بحران…

.
.

به رغم سركوب‌گري‌هاي آل‌خليفه مردم بحرين بر لزوم رويكرد به راه حل مسالمت آميز براي تحقق مطالبات خود و برقراري آرامش در كشورشان تاكيد دارند و در اين راه نيز طرحي ۵ ماده‌اي را ارائه كرده‌اند.
۱۴ فوريه سال ۲۰۱۱ روزي مهم براي مردم بحرين است. روزي كه مردم يكپارچه در كنار يكديگر با برپايي تظاهرات مسالمت آميز و لزوم احقاق حقوق خود تاكيد كردند. آنها خواستار پايان ظلم و ستم آل‌خليفه و توجه به حقوق شهروندي خود بودند. از مطالبات اصلي آنها را نيز پايان دخالت‌هاي آمريكا و رويكرد دولتمردان به دوري از صهيونيست ‌ها و كشورهاي عرب سازشكار تشكيل مي‌داد. رژيم بحرين به جاي توجه به مطالبات مردم رويكرد به سركوب را در پيش گرفت كه در نتيجه آن نيز دهها نفر شهيد و صدها نفر زخمي شده‌اند. آمارهاي نهادهاي حقوق بشر نشان مي‌دهد كه هزاران بحريني در زندان‌هاي آل‌خليفه به سر مي‌برند كه هر روز با شكنجه و شرايط نامناسبي مواجه هستند. كشورهاي غربي مدعي حمايت از حقوق بشر در برابر اين جنايات راه سكوت در پيش گرفته و حتي به حمايت از سركوب‌گري‌هاي آل‌خليفه پرداختند و در اين راه اعزام نيروهاي عربي به بحرين و تسليح آنها براي سركوب مردم را در پيش گرفتند.
پس از گذشت ۳۳ ماه از آغاز قيام مردم بحرين كارنامه اين كشور را چنين مي‌توان خلاصه كرد. در يك طرف صحنه مردمي قرار دارند كه با تكيه بر علماي ديني و اصل وحدت و يكپارچگي به اعتراض‌هاي مسالمت آميز خود ادامه مي‌دهند و در طرف ديگر صحنه آل‌خليفه و متحدان عربي و غربي آنها حضور دارند كه براي سركوب مردم از هر ابزاري استفاده مي‌كنند.
نكته قابل توجه آنكه مردم بحرين برخلاف آنچه در كشورهايي مانند مصر، تونس و ليبي روي داد و انقلابيون از كمين غرب براي مصادره انقلابشان غفلت كردند، مردم بحرين با تكيه بر وحدت دروني و مخالفت با دلبستن به وعده‌ها و كمك‌هاي غرب، براي تحقق آرمان‌هاي خود گام برداشته‌اند.
اين شرايط در حالي بر بحرين حاكم است كه مردم انقلابي در كنار تاكيد بر اصل ادامه قيام براي احقاق حقوقشان طرح‌هايي را براي خروج كشور از بحران ارائه كرده‌اند. به عبارتي آنها با اين رويكرد تاكيدي ديگر بر اصل مسالمت آميز بودن اعتراض‌هايشان دارند كه آزموني سخت پيش روي رژيم بحرين قرار داد. مواضع و واكنش‌هاي رژيم بحرين به اين طرح‌ها نشان داد كه آنها به دنبال توجه به مطالبات مردم نمي‌باشند و صرفا يك اصل را در دستور كار دارند و آن سركوب مردم است.
گروه‌های سیاسی و انقلابی بحرین در حالي طرحی پنچ ماده‌ای موسوم به «برای بحرین» برای حل بحران جاری در این کشور ارائه کرده‌اند كه آل‌خليفه با سركوب بيشتر مردم پاسخ اين ابتكار را داد.
رژيم بحرين با بهره‌گيري از حمايت‌هاي خارجي همچنان به سركوب مردم ادامه مي‌دهد در حالي كه گروه‌هاي انقلابي بحرين با ارائه راهكارهاي عملي به دنبال طرحي براي خروج كشور از وضعيت كنوني و تحقق مطالبات مردمي هستند. گروه‌های سیاسی و انقلابی بحرینی به منظور حل بحران این کشور طرح ابتکاری پنچ ماده‌ای موسوم به «برای بحرین» را مطرح کرده و حضور نماینده شورای همکاری خلیج فارس و یک نماینده از سوی دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگو برای حل بحران را خواستار شدند.
اما راه‌حل ابتکاری نیروهای انقلابی مبتنی بر ایجاد فضای آشتی سیاسی و پیش از همه آزادی تمام زندانیانی است که در ارتباط با ابراز عقیده دستگیر شده‌اند.در بخش دیگری از این راهکار ابتکاری بر آزادی تمام زنان و کودکان و نیز بیماران در بند تاکید شده است.تشکیل کمیته پیگیری و اجرای توصیه‌های کمیته حقیقت‌یاب بحرین نیز یکی دیگر از بندهای این طرح ابتکاری است و بر اساس آن باید نیروهای انقلابی نیز در این کمیته حضور داشته باشند تا بتوان در مورد نقشه راه گفت‌وگو کرده و در مورد راه‌های برون رفت از بحران کشور به توافق رسید، به گونه‌ای که خواست و نظر مردم نیز در این گفت‌وگوها در نظر گرفته شود و در نهایت نقشه راه به همه‌پرسی گذاشته شده و به اجرا در آید.در این طرح ابتکاری بر لزوم آغاز گفت‌وگوی جدی با مسئولان که در رأس تصمیم‌گیری کشور بوده و نیز کسانی که در صحنه سیاسی تاثیرگذار هستند، تاکید شده است تا به طور مستقیم در مورد قوای مقننه، مجریه و قضائیه و اختیارات هر یک از این سه قوه و نیز ساختار انتخاباتی بحث و بررسی شود.همچنین تاکید شده است که باید با آغاز گفت‌وگوها، زمینه حل بحران کشور را فراهم کرد و یک نماینده از شورای همکاری خلیج فارس و یک نماینده نیز از طرف دبیرکل سازمان ملل دعوت شود تا در این گفت‌وگوها شرکت کرده و کمک‌های فنی لازم را ارائه دهند.«عبد الجلیل خلیل» از اعضای ارشد جمعیت «الوفاق» نیز تصریح کرد: نیروهای انقلابی آمادگی خود را برای مشارکت در گفت‌وگوها اعلام کرده‌اند و فرصت‌سوزی کافی است و دیگر باید به حضور نیروهای امنیتی و برگزاری دادگاه‌های ظالمانه و نیز راه حل‌های موقت پایان داد و راه حل سیاسی واقعی برای بحران کشور را پیدا کرد.
اين در حالي است كه رژيم بحرين با اين طرح مخالفت و بر ادامه سركوب‌‌ها تاكيد كرده است. در همين چارچوب دادگاهي در بحرين ضمن مخالفت با آزادي نبيل رجب، فعال حقوق بشر شيعه، مي‌گويد که او واجد شرايط آزادي زود هنگام از زندان نيست. نبيل رجب پس از آغاز سرکوب‌هاي شديد رژيم آل‌خليفه عليه اعتراض‌هاي ضد دولتي در سال ۲۰۱۱ بازداشت شد. همچنين دادگاهي در بحرين ۱۶ فعال سياسي در اين کشور را به اتهام حمله به يک خودروي پليس در جريان يکي از اعتراض‌هاي ضد دولتي به هفت سال زندان محکوم کرده است. «محسن الغریفی»، دبیرکل هیئت مرکزی شورای علمای اسلامی بحرین تاکید کرد: مسئولان بحرینی در چارچوب تصمیمی سیاسی مبتنی بر طایفه‌گرایی در صدد حمله به این شورا بوده و حمله به شیعیان را شدت بخشیده‌اند.جنبش تمرد بحرین در بیانیه‌ای ضمن دعوت از مردم این کشور برای تظاهرات در روزهای پنجم و ششم ماه جاری میلادی اعلام کرد: به مقاومت مسالمت آمیز و نافرمانی مدنی ادامه می‌دهیم. در ادامه حمايت‌هاي عربي از سركوب مردم بحرين وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ديروز در بحرین نشستی را برگزار كردند كه محور آن را سركوب حركت‌هاي مردمي تشكيل مي‌داد.