شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

downloadهمان گونه که انتظار می‌رفت، با انتشار خبر رسیدن ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ به توافق در موضوع هسته‌ای، بخش عمده مطالب مطبوعات جهانی به این موضوع اختصاص یافته است. این شدت توجه به حدی بوده که دیگر موضوعات مهم بین‌المللی در ۲۴ ساعت گذشته، ‌کاملا تحت‌الشعاع خبر توافق هسته‌ای ایران قرار گرفته است.
از روز گذشته تاکنون همه مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی خبر توافق هسته‌ای ایران را در صدر توجه خود قرار داده‌اند؛ اما با توجه به گستردگی طیف این رسانه‌ها و مطالب، تنها به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود.

شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

روزنامه «دیلی استار» لبنان در مطلبی به موضوع خرسندی مردم ایران از عملکرد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشور پرداخته و می‌نویسد، مردم ایران اکنون ظریف را ‌«قهرمان» به شمار می‌آورند. این روزنامه می‌نویسد، مردمی که امیدوارند توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بتواند مسائل اقتصادی آن‌ها را تخفیف ببخشد، اکنون به محمد جواد ظریف به چشم یک قهرمان می‌نگرند و در سطح اینترنت، به تقدیر و تشکر از وی پرداخته‌اند. این روزنامه اشاره می‌کند که بسیاری از ایرانیان کل شب آخر مذاکرات را بیدار ماندند تا بتوانند ‌خبر موفقیت مذاکرات را بشنوند.

شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

اما اندکی پس از انتشار خبر توافق هسته‌ای، شایعه‌ای در رسانه‌های غربی شروع به انتشار کرد، مبنی بر اینکه ایران و آمریکا از مدت‌ها پیش مشغول مذاکرات محرمانه بوده‌اند و همین مذاکرات بوده که زمینه توافق هسته‌ای را فراهم کرده است.

«دیلی میل»، از جمله مطبوعاتی است که این ادعا را مطرح کرده و می‌نویسد، بنا بر گزارش‌های منتشره، مقامات عالی‌رتبه ایرانی و آمریکایی در عمان و به واسطه سلطان قابوس، پادشاه این کشور با یکدیگر دیدار کرده‌اند. این دیدار‌ها ‌چندین ماه میان طرفین جریان داشته و دولت آمریکا این موضوع را حتی از نزدیک‌ترین متحدان خود، از جمله رژیم اسرائیل پنهان نگه داشته است. گفتنی است، وزارت خارجه ایران ساعاتی پس از انتشار این شایعات، آن را تکذیب کرد.

شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

خبرگزاری «رویترز» به بررسی تأثیر توافق ایران و ۱+۵ بر فروش نفت ایران پرداخته و می‌نویسد، بندی در توافق که بر اساس آن تحریم بیمه کشتی‌های نفتکش ایرانی برداشته می‌شود، می‌تواند سبب افزایش فروش نفت ایران شود.

این خبرگزاری اشاره می‌کند، به جز مواردی که با نام امکان دسترسی ایران به پول‌های بلوکه شده، حاصل از فروش نفت خود در نظر گرفته شده، کاهش تحریم بیمه نفتکش‌ها می‌تواند سبب افزایش ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز فروش نفت خام ایران شود. این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرده، فروش نفت ایران در ‌دوره شش ماهه توافق موقت، از یک میلیون بشکه در روز فرا‌تر نخواهد رفت.

شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

روزنامه «تایمز اسرائیل» واکنش یک شاهزاده سعودی به توافق هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده است. به نوشته این روزنامه، شاهزاده «محمد بن نواف بن عبدالعزیز»، سفیر عربستان در لندن ضمن انتقاد از آنچه «عجله غیر قابل درک» آمریکا در توافق با ایران خوانده، اظهار داشته، عربستان سعودی در این زمینه بیکار نخواهد نشست. این شاهزاده سعودی در یک مصاحبه تند و نامتعارف، همزمان با‌ توافق میان ایران و ۱+۵، ایران را ‌مستقیم ‌تهدید کرده و گفته در صورتی که جامعه جهانی نتواند جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بگیرد، «همه گزینه‌ها در دسترس خواهد بود».

شاهزاده سعودی: در مقابل ایران، «همه گزینه‌ها روی میز است»!

در پایان، خبرگزاری فرانسه از گفت‌و‌گوی رئیس‌جمهور آمریکا با نخست‌‌وزیر رژیم اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران خبر داده است. جاش ارنست، جانشین سخنگوی کاخ سفید درباره این گفت‌و‌گوی تلفنی اظهار داشته: «دو رهبر بر هدف مشترک خود در زمینه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کردند».

وی در ادامه افزود: «هم‌راستا با تعهد ما مبنی بر رایزنی نزدیک با دوستان اسرائیلی خود، رئیس جمهور به نخست وزیر گفت که تمایل دارد ایالات متحده و اسرائیل به سرعت رایزنی‌هایی ‌درباره تلاش‌های ما برای مذاکره جهت یک راهکار جامع را آغاز کنند».

تابناک