معاون ابوبکر البغدادی در سوریه به هلاکت رسید

ارتش آمریکا می گوید نیروهای این کشور یک عضو ارشد (داعش) را در حمله ای کماندویی در سوریه کشته اند.این حمله در نزدیکی شهر میادین در شرق سوریه انجام شد.آمریکا می گوید که عبدالرحمان ازبکی که تصور می شود اهل ازبکستان بوده از دستیاران نزدیک ابوبکر بغدادی رهبر داعش بود.

گفته شد که او نقشی کلیدی در حمله به یک کلوپ شبانه در شب سال نو در استانبول که ۳۹ کشته به جا گذاشت بازی کرد.پلیس ترکیه عبدالقدیر ماشاریپف، مظنون اصلی آن حمله را، روز ۱۷ ژانویه پس از جستجوهای گسترده دستگیر کرد.

عملیات نادر

جان توماس سخنگوی “فرماندهی مرکزی آمریکا” (سنتکام) در واشنگتن درباره عملیات روز جمعه گفت: “عملیات زمینی بود. فکر می کنم این تنها چیزی است که می توانم درباره آن بگویم.”حدود ۵۰۰ عضو نیروهای ویژه آمریکا به طور دایم در سوریه حضور دارند که عمدتا برای دادن مشاوره نظامی و کمک به گروه های کرد و عرب است که با داعش می جنگند.

گری اوداناهیو خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که آنها در موارد نادر مستقلا برای هدف گرفتن بعضی افراد عملیات انجام داده اند.شبکه ای بی سی گزارش می دهد که از سال ۲۰۱۵ یک نیروی ویژه برای هدف گرفتن اعضای ارشد داعش و القاعده در عراق و سوریه عملیات انجام داده است اما جزییات عملیات آن به ندرت فاش می شود.ای بی سی به نقل از آقای توماس گزارش داد که آمریکا “کارنامه خیلی خوبی در پیدا کردن و کشتن این افراد دارد.”