ممنوعیت عفو اسرای فلسطینی

شورای وزیران «اسرائیل» قانون ممنوعیت عفو اسرای فلسطینی محکوم به حبس ابد را تصویب کرد. این قانون باید مدتها پیش تصویب می‌شد تا قاتلان -به تعبیر وی- بدانند باید تقاص اعمال خود را پس بدهند. «ایلیت شاکید» نماینده کنست و عضو حزب تندروی خانه یهودی که دست راست نفتالی بنت نیز هست این قانون را پیشنهاد داده بود

احزابی افراط گرایی مانند «لیکود»، «خانه یهود»، و «اسرائیل خانه ماست» از قانون پیشنهادی حمایت کردند و در پی این اعلام حمایت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از وزاری حزب لیکود خواست به نفع این قانون رای بدهند. نتانیاهو در جلسه «کنست» گفت: در طول ۴۰ سال ۱۰۰۰۰ اسیر فلسطینی را آزاد کردیم و مسئله فعلی مسئله تغییر در یک رویکرد عمومی است.

پایگاه خبری «واللا» (بزرگ‌ترین سایت خبری اینترنتی رژیم صهیونیستی) هم در این باره نوشت: قانون پیشنهادی ویژه اسرایی است که متهم به قتل سیاسی و یا جنایی هستند . این قانون فعلا درمرحله تصویب موقت است و قرار است پس از ارائه به کنست به صورت نهایی تصویب شود.

این قانون از ان رو تصویب شده است که اخیرا گروههای مقاومت فلسطینی با اسارت یک نظامی صهیونیست توانستند ۱۰۲۴ فلسطینی اسیر که عمدتا به حبس ابد به اتهام قتل صهیونیستها زندانی بودند را آزاد کنند. اگرچه مقامات صهیونیستی به صورت شفاهی اعلام کرده بودند که فلسطینی هایی که باصطلاح دستشان به خون صهیونیستها آلوده است را آزاد نخواهند کرد اما تدبیر فلسطینی ها در اسارت یک صهیونیست و معاوضه آن با اسیران فلسطینی این مقامات را شدیدا برآشفت. نتانیاهو که تحت فشار افکار عمومی داخل مجبور به آزادی این تعداد اسیر فلسطینی در برابر یک نظامی صهیونیست شد می خواهد با تصویب قانون جدید راه را بر رسوایی دیگری در کارنامه نخست وزیری خود در اینده ببندد و چنانچه فلسطینی ها دست به اقدام مشابهی بزنند وادار نشود تسلیم خواسته های انان گردد.

منبع: افکارنیوز