وتوی روسیه مورد موافقیت اتحادیه اروپا قرار نخواهد گرفت.

1
1

 

 

 

 

 

 

 

در پی رد موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا از سوی اوکراین، خوزه مانوئل بوروسو رئیس کمیسیون اروپا در اجلاس رهبران اتحادیه اروپا دخالت روسیه را “مغایر با موازین قوانین بین‌المللی” توصیف کرد.

آقای بوروسو گفت که اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش “وتوی روسیه” نخواهد بود و افزود که ” دوره حاکمیت محدود” در اروپا به پایان رسیده است.

رهبران کشورهای اروپایی که در لیتوانی گرد هم آمده‌اند،نتوانسته‌اند اوکراین را متقاعد به امضای قرارداد تجاری با این اتحادیه بکنند.

اجلاس رهبران اتحادیه اروپا در ویلنیوس پایتخت لیتوانی، و تحت الشعاع تصمیم ناگهانی اوکراین برای رد موافقتنامه تجارت آزاد این اتحادیه کار خود را آغاز کرد.

قرار بود امضای این موافقتنامه تجاری یکی از دستاوردهای این اجلاس و نشانه موفقیت اتحادیه اروپا در گسترش روابط با کشورهای اروپای شرقی باشد.

مقامات اتحادیه اروپا پیشتر و قبل از آغاز جلسه سران در بیانیه‌ای نارضایتی خود را از فشارهای مقامات مسکو بر اوکراین ابراز کرده بودند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که اکنون امیدی به امضای این توافقنامه تجاری ندارد هرچند تاکید کرده است که “درها برای توافق مجدد هنوز باز است.”

صدر اعظم آلمان پیش از شروع جلسه سران اتحادیه اروپا از دولت روسیه انتقاد کرد و گفت که روسیه نباید رابطه بین یکی از جمهوریهای سابق اتحاد شوروی و اروپا را به تهدیدی علیه خود تعبیر کند.

وی گفت که باید بر این تفکر که “یا با آنهایی یا با ما” غلبه کنیم. او تاکید کرد: “جنگ سرد تمام شده است.”

در همین حال حامیان پیوستن به اتحادیه اروپا در اوکراین به تصمیم دولت کشورشان برای امضا نکردن توافق با اتحادیه اروپا اعتراض کرده‌اند.

پیشتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اتحادیه اروپا را به “باج خواهی” متهم کرده بود.

گردهمایی دو روزه ویلنیوس “اجلاس سوم مشارکت شرق” نام گرفته و در پایتخت لیتوانی برگزار می‌شود. لیتوانی در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد.