ولخرجی برای کوپن غذای امریکایی ها، خساست در بودجه ارتش

15
خشم جمهوریخواهان از سیاست گذاری جدید دفاعی – نظامی دولت باراک اوباما

.

ولخرجی برای کوپن غذای امریکایی ها، خساست در بودجه ارتش

.

پنتاگون در راستای تغییر جهت سیاست خارجی اوباما از تمرکز بر مسائل خاورمیانه به شرق آسیا درصدد بهبود کیفی نیروهای نظامی آن کشور و کاستن از هزینه های زیاد برای تامین نیروی انسانی برآمده است

“دیک چنی” معاون “جورج دابلیو بوش” رییس جمهوری پیشین امریکا همزمان با اعلام خبر تصمیم پنتاگون برای کاهش بودجه نظامی ارتش آن کشور به انتقاد از دولت اوباما پرداخته است. جمهوریخواهان امریکایی معتقدند که سیاست دولت “اوباما” به تضعیف نظامی و دفاعی امریکا خواهد انجامید.

به گزارش  “تدبیر”، تنها چند روز پس از اظهارنظر “چاک هاگل” وزیر دفاع آمریکا مبنی بر تصمیم پنتاگون در مورد کاهش نیروهای نظامی آن کشور و تقویت تمرکز بر فناوری نبرد سایبری انتقاد جمهوریخواهان از تصمیم دولت “اوباما” در حوزه دفاعی – نظامی بالا گرفته است.

وزیر دفاع و معاون پیشین دولت امریکا ضمن انتقاد از سیاست های تازه دولت “اوباما” در حوزه دفاعی اجرای این برنامه ها را برای ارتش امریکا بی نهایت خطرناک خوانده و مدعی شده که چنین برنامه ای در بلندمدت می تواند به ارتش آن کشور لطمه بزند. “دیک چنی” در مصاحبه با شبکه خبری “فاکس نیوز” ضمن ابراز خشم از برنامه جدید نظامی دولت “اوباما” اظهار داشته که “رییس جمهوری امریکا به دنبال حفظ تسلط امریکا در دریاها، آسمان ها و فضا نیست.”

او با تمسخر “اوباما” افزوده است که رییس جمهوری امریکا بیش از آن که به فکر حفظ منافع امریکا در عرصه نظامی و نواحی مختلف دنیا باشد بیش تر تمایل دارد پول کشور را برای کوپن غذا هزینه کند.

در مقابل، “چاک هاگل” وزیر دفاع کنونی امریکا اظهار داشته بود که تصمیم دارد تا از تعداد کمی نیروهای نظامی امریکایی و خدمات سنتی آن کاسته شده و در مقابل تمرکز تازه ای بر شیوه های نوین نظامی و دفاعی معطوف شود. وزیر دفاع امریکا در این مورد افزوده بود که آن کشور باید واقعیت های کمبود بودجه نظامی و دفاعی را بپذیرد.

 

طبق برنامه ریزی وزیر دفاع امریکا تعداد کمی نیروهای نظامی امریکایی ظرف سال های آینده از 552 هزار سرباز وظیفه به 440 هزار نفر کاهش خواهد یافت. با اجرای این برنامه ارتش امریکا کوچکترین نیروی نظامی آن کشور از نظر کمی از زمان ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم به این سو خواهد شد.

به نظر می رسد پنتاگون در راستای تغییر جهت سیاست خارجی اوباما از تمرکز بر مسائل خاورمیانه به شرق آسیا درصدد بهبود کیفی نیروهای نظامی آن کشور و کاستن از هزینه های زیاد برای تامین نیروی انسانی برآمده است. در همین رابطه “ویلیام جی.

 

پارکر” تحلیلگر نشریه “فارن افیرز” با انتشار مقاله ای تحت عنوان “تمرکز استراتژیک امریکا بر نیروی دریایی” اظهار داشته که دولت “اوباما” برخلاف رویه دولت های پیشین آن کشور تصمیم دارد تا تمرکز بیش تری بر تقویت نیروی دریایی امریکا داشته باشد تا از این طریق حوزه نفوذ و تاثیرگذاری ارتش امریکا بر آب های آزاد افزایش یابد.

 

پیش تر نیز “ری مابوس” فرمانده نیروی دریایی امریکا در ماه آوریل گذشته اظهار داشته بود که :”نیروی دریایی امریکا نیز در کنار سایر نیروهای آن کشور به حفاظت از منافع ملی امریکا و حراست از مرزهای آبی آن کشور خواهد پرداخت.”

اخبار بین الملل – تدبیر