پیمان استراتژیک میان ایران و افغانستان .

1
1

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که برای سفری یک‌روزه به عازم تهران شده، مورد استقبال حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

پس از آن روسای جمهور ایران و افغانستان به همراه وزرای خارجه به بحث و گفتگو درباره مسائل منطقه، به ویژه وضعیت سیاسی-امنیتی افغانستان پرداختند. در این دیدار عنوان شد که دو کشور مذاکراتی را برای امضای توافقنامه جامع دوستی و همکاری آغاز خواهند کرد.

این نخستین سفر خارجی آقای کرزی پس از برگزاری لویه جرگه مشورتی است که از او خواست توافقنامه امنیتی با آمریکا را امضا کند. آقای کرزی در افتتاحیه این جرگه گفته بود که ایران به صراحت با توافقنامه مخالفت کرده است.

حسن روحانی در دیدار با حامد کرزی گفته است که ایران با حضور نظامی خارجی در منطقه، به ویژه در افغانستان مخالف است.

وبسایت دفتر آقای کرزی در خبر کوتاهی نوشته: “از رئیس جمهور کشور در جریان سفرش در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی، که به تاریخ ۱۳ اسد (مرداد) سال روان/جاری انجام شد، دعوت به عمل آمده بود تا جهت بحث و گفتگوهای مفصل در رابطه به گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور در یک فرصت مناسب به ایران سفر نماید.”

فایق واحدی از سخنگویان آقای کرزی گفت که هر چند به صورت مشخص در برنامه سفر آقای کرزی به گفتگوهای دو رئیس جمهوری درباره توافقنامه افغانستان و آمریکا اشاره نشده، اما “تمام مسایلی” که بین دو کشور ایران و افغانستان اهمیت داشته باشد، در این سفر مورد بحث قرار می‌گیرد.

‘چرخه خشونت’

در آستانه سفر آقای کرزی به تهران، حجت‌الله فغانی رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته است: “به اعتقاد ما این موافقتنامه چرخه باطل خشونت را در افغانستان استمرار می‌بخشد.”

آقای فغانی تاکید کرده که این توافقنامه “نباید موجب ضرر و زیان یا ایجاد تهدید نسبت به دیگران شود”. او افزوده: “ما مخالف آن بوده و معتقدیم امضای این موافقتنامه در نهایت کمکی به افغانستان نخواهد کرد.”

پیشتر ابراهیم رحیم‌پور معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که “ایران در چند وقت اخیر به صورت برادرانه به مقامات افغانی اعلام کرد که با امضای این معاهده موافق نیست، زیرا امضا و اجرای این معاهده به منافع بلندمدت ملت و دولت افغانستان آسیب می‌زند.”

هر چند محمدرضا بهرامی سفیر ایران در کابل در دیداری با ارشاد احمدی، معاون وزیر خارجه افغانستان گفت که اظهارات آقای رحیم‌پور موضع دولت ایران نیست، اما به طور کلی سخنان معاون وزیر خارجه ایران واکنش تند مقام‌های وزارت خارجه افغانستان را به دنبال داشت.

مقام‌های دولت افغانستان و دولت آمریکا از حدود دو سال پیش درباره همکاری‌های استراتژیک و امنیتی بین دو کشور گفتگو می‌کنند و اخیرا بخش امنیتی این همکاری‌ها به دلیل طرح شروطی از جانب آقای کرزی زمینه‌ساز گفتگوهای تازه‌ای شده است.

هر چند اخیرا جرگه مشورتی در کابل از آقای کرزی خواست که توافقنامه همکاری‌های امنیتی و دفاعی با امریکا را هر چه زودتر امضا کند، اما او خواستار حصول اطمینان از جانب آمریکا در چند مورد قبل از امضای این سند شده است؛ از جمله زمینه‌سازی برای مصالحه با طالبان و آزادی زندانیان این گروه از گوانتانامو.

با وجود این، مقام‌های آمریکایی در سفرهایی که اخیرا به کابل داشته‌اند، گفتگوهای مفصلی در این خصوص با مقام‌های دولت افغانستان و از جمله شخص رئیس‌جمهور داشته‌اند.

در آخرین مورد، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در سفری به کابل در روز شنبه، ۱۶ قوس/آذر، گفت که بسم‌الله محمدی وزیر دفاع افغانستان به او گفته که این توافقنامه امضا می‌شود.

دولت آمریکا خواستار امضای این توافقنامه پیش از پایان سال جاری میلادی است. این توافقنامه به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد که از ۹ پایگاه نظامی در افغانستان استفاده کند.