کافه گردش
بین الملل
۱۹ شهریور ۱۳۹۳, ۸:۵۹ ق.ظ

کلاف سردرگم انتخابات افغانستان کی مسیردرست خودراپیدامیکند؟

بایدمنتظرماندو دید چه زمانی نتایج نهایی انتخابات در افغانستان اعلام خواهدشد و کلاف سر در گم انتخابات افغانستان کی مسیر درست خود را پیدا خواهد کرد و بن بست سیاسی در این کشور حل می شود.
افغانستان همچنان درگیر انتخابات ریاست جمهوری جنجالی این کشور است.انتخاباتی که بیش از ۲ ماه از برگزاری آن میگذرد اما همچنان نتیجه نهایی آن اعلام نشده است!

 ستادهای انتخاباتی عبدا… عبدا… و اشرف‌غنی احمدزی گفته‌اند که گفت‌وگوهای فشرده دو نامزد در مورد حل اختلافات سیاسی بی نتیجه پایان یافته است.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی ، دو کاندیدای جنجالی انتخابات افغانستان که سرانجام یکی از آنها رئیس جمهور آینده خواهد شد!

پیشتر ستاد عبدا… هشدار داده بود که این آخرین  فرصت به دیپلماسی  است و در صورتی که به خواسته‌های‌شان رسیدگی نشود روند گفت‌وگوهای سیاسی را ترک خواهند کرد. 

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدا… عبدا… به بی‌بی‌سی گفته بود که  رهبران دو تیم  با هم در کابل ملاقات کردند اما این ملاقات نتیجه‌ای نداشت. 
عبدا… عبدا…، نامزد معترض انتخابات افغانستان ‌پس از این مذاکرات گفت که مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی به بن بست رسیده است. او که در میان جمعی از هوادارانش و گروهی از خبرنگاران سخن می‌گفت، بار دیگر تاکید کرد که بر اساس  رأی پاک و واقعی مردم افغانستان  برنده انتخابات است و نتیجه  تقلب  را نخواهد پذیرفت. 

عبدا… این سخنان را پس از نشست بی‌نتیجه با اشرف غنی احمدزی، نامزد دیگر انتخابات اظهار کرد. عبدا… عبدا… که حدود دو ماه قبل تا مرز اعلام دولت موازی پیش رفته بود، به هوادارانش گفت، متحدان بین المللی افغانستان پا در میانی کردند و وعده دادند که راه حلی برای مشکل انتخابات افغانستان پیدا کنند. او با اشاره به سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کابل گفت، توافق شد که همه آرا بررسی شده و رای پاک و نا پاک از هم جدا شوند.

 اما حالا که در پایان این مرحله هستیم، از نظر ما این روند آنگونه که توافق شده بود عملی نشد. وی سعی کرد به سوالات هوادارانش در مورد اینکه چرا چندبار از روند بازشماری خارج شد و دوباره به این روند پیوست، پاسخ دهد و گفت: توافق این بود که اول شیوه‌ای که برای هردو طرف قابل قبول باشد، تهیه شده و بعد بازشماری آرا شروع شود. اما روند شمارش آرا شروع شد بدون اینکه شیوه مورد توافق وجود داشته باشد. شیوه بررسی آرا از سوی یوناما (دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل) تهیه شده و این سازمان می‌گوید در این شیوه خواسته‌های هردو تیم در نظر گرفته شده است. این در حالی است که کمیسیون انتخابات اعلام کرده که روند بازشماری آرا به پایان رسیده و این کمیسیون سرگرم باطل کردن آرای تقلبی است و به این ترتیب انتظار می رود نتیجه انتخابات ظرف چند روز آینده اعلام شود اما عبدا… در سخنانش بارها تاکید کرد که او خود را برنده دور اول و دوم انتخابات می داند. 

عبدا… عبدا… خطاب به هوادارانش گفت که در دو ماه گذشته روزهای تلخی را گذرانده است چون به گفته او از یک طرف سرگرم مذاکرات سیاسی برای خروج افغانستان از بحران بود از سوی دیگر شایعاتی وجود داشت که او و اطرافیانش سرگرم چانه زنی و گرفتن چند کرسی در دولت آینده برای خود هستند.

 نامزد معترض انتخابات افغانستان افزود که دلیل اصلی شکست مذاکرات سیاسی  خواب تیم مقابل بوده است و خواسته های تیم اصلاحات و همگرایی از سوی تیم مقابل درک نشده است.  

وی بار دیگر خطاب به هوادارانش تاکید کرد که بازشماری آرا ناکام شد و نتوانست آرای پاک و ناپاک را از هم جدا کرده و به گفته او به تقلب پایان دهد، از این رو او  نتیجه انتخابات تقلبی را نمی پذیرد.  اما روشن نکرد که اقدام بعدی او چه خواهد بود و آیا او کماکان بر اعلام دولت موازی که قبلا به هوادارانش قول داده بود، پایبند است یانه؟ 

عبدا… عبدا… اما بارها تأکید کرد که خشونت را تایید نمی کند و هر نوع حرکت خشونت‌آمیز از سوی او مردود است. او با اشاره به نهم سپتامبر که مصادف با سالگرد کشته شدن احمدشاه مسعود است، تاکید کرد که تجلیل از مسعود را با مسائل انتخابات درهم نیامیزند و جدا از حوادث کنونی و مسائل انتخابات این روز را گرامی می‌دارد.

 درخواست مکرر عبدا… به رعایت خونسردی هوادارانش در سالگرد مسعود، نشان می دهد که او خود نیز نگران آن است که طرفداران او که بصورت سنتی از پیروان و هواخواهان مسعود نیز هستند، در سالگرد مرگ او به خیابان‌ها بیایند. قرار بود که ستاد عبدا… حرف آخر تیم خود در مورد بحران انتخاباتی را اعلام کند اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به هر دو نامزد تلفن کرد و آنها را به ادامه گفت‌وگوهای سیاسی دعوت کرد.

 با این حال ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی گفته است که دو طرف به مدت یک ساعت  در فضای صمیمی و تفاهم  ملاقات داشتند و این گفت‌وگوها سازنده بوده است. 

طاهر زهیر، عضو ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی اما تاکید کرد که در این نشست تصمیم نهایی گرفته نشد و نتیجه‌ای در بر نداشت و قرار است که این سلسله نشست‌ها ادامه داشته باشد. 

او افزود که تمام مسائلی که در کمیته‌ مشترک دو تیم مورد توافق صورت گرفته بود، تائید و بازنگری شد اما یک مورد اختلافی (اختیارات پست اجرایی) به بحث گرفته و قرار شد که در نشست‌های بعدی در مورد آن تصمیم‌گیری شود. اختلاف اصلی میان دو نامزد روی حدود صلاحیت‌‎ها و اختیارات سمت ریاست اجرایی دولتی است که انتظار می‌رود با اشتراک دو ستاد زیر نام  دولت وحدت ملی  تشکیل شود. عبدا… انتظار دارد که کسی که سمت اجرایی را می‌گیرد ریاست کابینه هم به عهده او باشد اما احمدزی این موضوع را غیرقانونی خوانده است. با این همه روند بررسی میلیون‌ها رای جنجالی و مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و کمیسیون انتخابات و ناظران مشغول ابطال آرای مشکوک‌اند که پیروز انتخابات را اعلام کنند.

حال باید دید چه زمانی نتایج نهایی انتخابات در افغانستان اعلام می شود و کلاف سر در گم انتخابات افغانستان کی مسیر درست خود را پیدا خواهد کرد و بن بست سیاسی در این کشور حل می شود.

آیا ممکن است دوره ریاست جمهوری حامد کرزای برای حل و فصل اختلافات سییاسی در این کشور بسیار بیشتر از آن چیزی که پیش بینی میشد بشود؟این سوالی است که جواب آن در روزهای آینده مشخص خواهد شد.!

سپیده تدین
561 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *