گزینه دونالد ترامپ برای دادگاه عالی تایید شد

مجلس سنای آمریکا، روز جمعه با تایید «نیل گورساچ» نامزد پیشنهادی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری برای دیوان عالی آمریکا بزرگ‌ترین پیروزی را نصیب او کرد.

مجلس سنا که جمهوریخواهان در آن اکثریت دارند بر مخالفت دموکرات‌ها چیره شد و در دیوان عالی نیز اکثریت کرسی‌ها را به قضات محافظه‌کار داد.

طبق این گزارش، مجلس سنا با 54 رای موافق و 45 رای مخالف صلاحیت «نیل گورساچ» قاضی دادگاه‌ استیناف ایالت کلرادو را تصویب کرد.

مجلس سنا سال گذشته به خاطر مخالفت جمهوریخواهان حاضر نشد نامزد پیشنهادی «باراک اوباما» برای کرسی خالی دیوان عالی آمریکا را به بحث و رای‌گیری بگذارد.

کرسی نهم دیوان عالی آمریکا از 13 فوریه 2016 پس از مرگ «آنتونین اسکالیا» قاضی محافظه‌کار خالی مانده بود. از زمان جنگ‌های داخلی آمریکا در سال 1862 تاکنون این طولانی‌ترین دوره‌ای است که کرسی این نهاد خالی مانده بود.

گورساچ در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش مدتی در وزارت دادگستری خدمت کرده و پسر اولین زنی است که در تاریخ آمریکا ریاست اداره حفاظت از محیط زیست را بر عهده داشت.

تایید گورساچ برای دونالد ترامپ یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود و پس از شکست ماه گذشته او در تصویب لایحه خدمات درمانی در مجلس نمایندگان نشان می‌دهد که او می‌تواند برنامه‌های خود را در کنگره پیش ببرد.