کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۰ خرداد ۱۳۹۶, ۱۱:۲۹ ق.ظ

امسال خانه‌ گران نمی شود

قیمت مسکن امسال افزایش نخواهد داشت؛ این مطلبی است که وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرده و به دغدغه بسیاری از متقاضیان که نگران بالارفتن قیمت خانه در سال ۹۶ بوده‌اند، پاسخ داده است.
بسیاری از کارشناسان بخش مسکن براین‌باور هستند که تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد پس از دوره رکود طولانی، احتمال صعودی‌شدن قیمت‌ها در بازار مسکن وجود دارد و این بخش در ایران بیش از سه سال است که رکود را تجربه می‌کند. باوجوداین، عباس آخوندی که در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه بین وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان اوقاف و امورخیریه برای «احیای بافت‌های ناکارآمد شهری و روستایی، جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی در شهرها و ساماندهی بافت‌های حاشیه‌ای مناسب» در جمع خبرنگاران صحبت کرده، از روند رو‌به‌رشد بخش مسکن در سال جاری خبر داده است.
  به گفته وزیر راه‌وشهرسازی، آمارهای پیش‌نگر نشان می‌دهند بخش مسکن در حال رشد معاملات است و البته افزایش قیمت نخواهیم داشت. به گزارش ایسنا، عباس آخوندی همچنین اظهار کرد: اگر شما همین امروز هم به مطبوعات مراجعه کنید، تمام شاخص‌های پیش‌نگر نشان می‌دهند که ما در آستانه یک رشد در حوزه مسکن هستیم. او در ادامه گفت: با توجه به ورود جریان سوداگری بسیار گسترده در حوزه مسکن طی سال‌های گذشته که منجر به احداث بیش از ۴,۶ میلیون واحدها مسکونی خالی یا خانه دوم است، بیشترین لطمات بر اثر سیاست‌های غلط دوره گذشته به این بخش وارد شده است.
آخوندی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه هم این‌طور توضیح داد: در ستاد بازآفرینی شهری، مبنایی که قرار داده‌ایم، عمدتا بحث تمدن ایرانشهری است. در این تمدن، یکی از کانونی‌ترین محورهایی که سکونتگاه‌های ما را شکل می‌داده چه قبل و چه بعد از اسلام نیایشگاه‌ها بوده که باید در مجموعه‌های شهری مورد توجه قرار گیرد. به گفته عباس آخوندی در بحث بازآفرینی شهری پیش از نوسازی تک‌بنا، اولین بحث هویت بخشی اجتماعی است؛ بدون هویت اجتماعی امکان هیچ‌گونه بازسازی‌ای وجود ندارد. در هویت اجتماعی می‌توانیم تجمع ایجاد کنیم و با سازمان اجتماعی برای حل مسائل گفت‌وگو کنیم. وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به بحث مساجد و مراکز مذهبی و فرهنگی گفت: بهترین جایی که می‌توانیم در شهرهای جدید که فاقد سابقه سکونت است مردم را متشکل کنیم و گفت‌وگوی جمعی داشته باشیم، مساجد است. آخوندی با تأکید بر نقش موقوفات در بازآفرینی شهری اظهار کرد: برای افزایش کیفیت زندگی در بافت‌های فرسوده نیاز داریم که از اماکن موقوفه بهره‌وری جدیدی داشته باشیم؛ بنابراین امضای این تفاهمنامه در ماه مبارک رمضان موجب خیر و برکت برای مردم ایران خواهد بود.
به گفته آخوندی، بخش عمده‌ای از ساختمان‌های دارای ارزش معماری، موقوفه بوده و تفاهمنامه، امروز یک اقدام کلیدی است تا بتوانیم دبیرخانه‌ای در مرکز ایجاد کنیم و شاهد یک حرکت مستمر و مداوم باشیم تا این موقوفات با شرایط امروز جامعه همساز شود و بتواند به ما کمک کند. همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی در این مراسم اظهار کرد: در سطح کشور بیش از هزار و ۲۰۰ مجموعه درمانی موقوفه داریم؛ ۱۳۳ بیمارستان داریم. هیچ‌کس هم نمی‌گوید اینها موقوفه است. بعضی از بیمارستان‌های موقوفه بیش از مراکز درمانی به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند. او در ادامه گفت: مساجد نیز همان موقوفه است؛ اگر مساجد نبودند مردم برای بعضی از امورات خود باید هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کردند.
همین انتخابات در مساجد برگزار شد. همچنین حدود هشت هزار امامزاده داریم. در بعد علمی و فرهنگی، عدد قابل‌توجهی از کتابخانه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در حیطه موقوفات قرار دارد و این مراکز چون به نام وقف خوانده می‌شود، ارزش این سرمایه‌ها دیده نمی‌شود، درحالی‌که هرچه لازمه زندگی امروز بشری است در این موقوفات وجود دارد. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی حدود ۲۵ هزار هکتار املاک موقوفه را در اختیار دارند که به نظر بنده یکی از مؤلفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی همین وقف است.
او با بیان اینکه متأسفانه برخی عمدا و برنامه‌ریزی‌شده این حکم الهی را از چشم مردم انداختند یا بد اداره کردند، گفت: وقف نه‌تنها هیچ‌گونه مانعی برای زندگی مردم نیست بلکه به‌عنوان سعادت و خوشبختی مردم است. به گفته محمدی، تا سال ۱۳۸۹ میانگین وقفی که مردم داشتند، سالانه ۲۰۰ موقوفه بوده و از آن زمان به بعد که مقداری اطلاع‌رسانی و کار فرهنگی انجام شد، سالانه بیش از دو هزار موقوفه انجام می‌شود.
رهـــــــــــــا مسعودی
593 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *