قیمت جهانی نفت کاهش یافت

بهای نفت در بازار‌های جهانی امروز (سه‌شنبه) کاهش یافت.

.

13931001000552_PhotoA

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، بررسی توقف حملات در یمن از سوی عربستان و کاهش نگرانی‌ها درباره عرضه نفت خاورمیانه باعث کاهش بهای نفت در بازار در معاملات امروز شد.

همچنین افزایش ارزش دلار در برابر دیگر ارز‌ها نیز باعث فشار روی قیمت نفت شد که با دلار معامله می‌شود. این در حالی است که سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات ذخایر نفت خام آمریکا در اواخر این هفته برای تعیین دقیق‌تر مسیر قیمت‌ها هستند.

در معاملات امروز نفت برنت با هشت سنت کاهش به 66 دلار و 37 سنت در هر بشکه رسید. در حالی که روز گذشته به 67 دلار و 10 سنت (بالاترین قیمت سال 2015) رسیده بود.

همچنین نفت سبک آمریکا نیز با هشت سنت کاهش 58 دلار و 85 سنت در هر بشکه معامله شد.

بن لی‌برون تحلیلگر بازار نفت در سیدنی استرالیا گفت: افزایش ارزش دلار و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه عربستان در حال بررسی توقف حملات خود در یمن است، دو عامل تاثیر‌گذار روی قیمت نفت بوده است.

وزیر امور خارجه عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که ائتلاف تحت امر این کشور که علیه حوثی‌ها حمله می‌کند در حال بررسی یک آتش‌بس در برخی نواحی یمن است.

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر اطلاعات ذخایر نفتی این کشور در این هفته هستند.

لی‌برون افزود: مشخصا اگر ما شاهد کاهش بیشتر عرضه در آمریکا باشیم عاملی برای بالا‌ رفتن قیمت‌ها خواهد بود.

نظرسنجی رویترز روز دوشنبه نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته برای هفدهمین هفته متوالی، حدود دو میلیون بشکه افزایش یافته است.

موسسه نفتی آمریکا گزارش خود در مورد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته را امروز منتشر می‌کند و گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز فردا(چهارشنبه) منتشر خواهد کرد.

این در حالی است که کاهش قیمت نفت به دلیل نگرانی درباره عرضه لیبی محدود بود. معترضان در لیبی پایانه زوویتینه در شرق این کشور را که یکی از معدود پایانه های فعال صادرات نفت در لیبی بود، تعطیل کردند.

تولید نفت لیبی به کمتر از 500 هزار بشکه در روز(یک سوم سال 2010) رسیده است.

گزارشها حاکی از اینست که یک هیات از مقامات شرکت‌های نفتی آمریکایی این هفته برای بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش انرژی به ایران سفر خواهد کرد.