کافه گردش
اقتصاد
۱۲ خرداد ۱۳۹۴, ۹:۳۱ ق.ظ

نرخ آپارتمان‌های اجاره رفته در تهران

در بین ۲۰ فایل رهن و اجاره مذکور که نمونه کوچک آماری در بین کل فایل‌های اجاره شده در بازار مسکن مناطق مختلف تهران در پنج‌شنبه گذشته است، اکثر مالکان واحدهای خود را با شرایط ودیعه و اجاره به متقاضیان سپرده‌اند. میل موجران به دریافت اجاره بها به‌صورت ودیعه و اجاره می‌تواند حاکی از افزایش حجم فایل‌های اجاره با شرایط ودیعه و اجاره نسبت به رهن کامل در بازار اجاره فعلی باشد.

از طرف دیگر، بسیاری از واحدهای اجاره داده شده، به آپارتمان‌های کمتر از ۶۰ متر مربع اختصاص دارد و این مساله هم گویای توان مالی ضعیف مستاجران در میزان پرداخت اجاره بها است. همچنین شواهد نشان می‌دهد که آخر هفته پیش در بازار اجاره مسکن اگرچه اغلب واحدهای متراژ کوچک یا متوسط بودند و اکثر واحدها هم با شرایط رهن و اجاره به متقاضیان سپرده شدند اما عمربنای واحدها از تنوع برخوردار بود، زیرا در جدول نرخ اجاره، عمر بنای واحدها از نوساز تا ۱۸ سال ساخت ذکر شده است.

ناگفته نماند پنج‌شنبه گذشته کمترین تعداد قراردادهای اجاره در مناطق تهران، مربوط به منطقه یک تهران بوده است. این مساله می‌تواند به دلیل شروع فصل و نقل و انتقال مستاجران باشد که به نوعی حضور پررنگ روزانه مستاجران در بازار اجاره مسکن بر رونق نسبی در مناطق مرکزی پایتخت تاثیر گذاشته است.

هفته گذشته یک واحد مسکونی نوساز ۷۳ متری در خیابان پیچ شمیران محدوده خیابان شریعتی، ۷۹ میلیون تومان به‌صورت رهن کامل به مستاجر تحویل داده شد. ۱۴۰ میلیون تومان ودیعه به همراه ۸۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه نرخ اجاره اعلام شده از سوی مالکی برای یک واحد مسکونی نوساز به متراژ ۱۲۰ متر مربع در خیابان صادقیه است. در خیابان گرگان هم مستاجری پرداخت ۸۰ میلیون تومان ودیعه به اضافه ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه را برای اجاره واحدی ۵۹ متری نوساز پذیرفته است.

.
نرخ آپارتمان‌های اجاره رفته در هفته گذشته

رهـــــــــــــا مسعودی
546 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *