زنگ خطر مصرف قلیان /تصاویر

روز گذشته مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات از تصمیم‌های اولیه جهت ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراهای بدون مجوز خبر داد.
به گزارش فرارو، این تصمیمات پس از آن اتخاذ شده است که چندی پیش جمعی از استادان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های علوم پزشکی و متخصصین آمار، پیشگیری و درمان ‏سرطان ‏ضمن ابراز نگرانی از گسترش ‏مصرف قلیان در کشور، خواستار اجرای کامل قانون جامع کنترل و مبارزه ‏ملی با دخانیات شدند.
مطابق این قانون که در سال ۱۳۸۵ تصویب و در سال ۸۶ آیین‌نامه اجرایی‌اش ابلاغ شد، ممنوعیت عرضه قلیان در ‏اماکن عمومی از جمله ‏قهوه‌خانه‌ها با صراحت مورد تأکید قرار گرفته است.
به گواهی آمار و ارقام، کشور ما ‏بالاترین ‏روند رشد ابتلا به سرطان را در ‏دنیا داراست که ۳۰ تا ۳۵ درصد علت سرطان‌ها به عوامل خطری باز می‌گردد که ‏علت اصلی آن ‏دخانیات است و ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان نیز مستقیماً با ‏دخانیات در ارتباط است.
همچنین مطابق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، ‏‏۱۵ درصد جوانان ۱۳ تا ۱۵ سال در کشور مصرف‌کننده قلیان هستند و سالانه در مجموع ۳۵ هزار ‏تن تنباکو در کشور دود می‌شود. از سوی دیگر قلیان پای زنان را هم به بساط دود باز کرده است به طوری که هم اکنون بالای ۷ درصد زنان در کشور قلیانی هستند. خبرگزاری مهر در همین رابطه گزارشی تصویری از روند رو به رشد مصرف قلیان در کشور تهیه کرده است که مصرف این دخانیات را در بین پیر و جوان زن و مرد و کوچک و بزرگ نشان می دهد. حیدری، رزاقی، عنصرسیار، استوار، موسوی و نوعی این مجموعه را عکاسی کرده‌اند.
قلیان
قلیان

دیدگاهتان را بنویسید