هشدار: اهواز به حالت آماده‌ باش درآمد /تصاویر

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارائه آگاهی‌های ضروری و آموزش مداوم به ساکنین مناطق آلوده به ریزگردها و توزیع ماسک‌های با کیفیت و مناسب در مواجهه با ریزگردهای اهواز خبر داد و گفت: کلیه مراکز درمانی استان نیز برای ارائه خدمات به مراجعان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارائه آگاهی‌های ضروری و آموزش مداوم به ساکنین مناطق آلوده به ریزگردها و توزیع ماسک‌های با کیفیت و مناسب در مواجهه با ریزگردهای اهواز خبر داد و گفت: کلیه مراکز درمانی استان نیز برای ارائه خدمات به مراجعان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

اهواز به حالت آماده‌باش درآمد

دکتر خسرو صادق‌نیت در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از آلودگی هوای اهواز اظهار داشت: منشا آلودگی هوای اهواز منشاء داخلی است و از این رو دو سری اقدامات در حوزه پیشگیری و درمان با هدف کنترل آسیب و درمان افراد با مشکلات قلبی و تنفسی تاکنون انجام شده است.

 وی یادآور شد: ارائه آموزش‌های مداوم به مردم در خصوص نحوه مقابله با ریزگردها، آگاه‌سازی مردم نسبت به ساعات اوج حضور ریزگردها و شدت آلودگی و تشریح بایدها و نبایدهایی که مردم در این ساعات باید به آن توجه کنند تا کمترین آسیب متوجه آنها شود، از جمله اقدامات انجام شده است.

صادق‌نیت گفت: تلاش شده در ارائه آموزش‌ها تمامی گروه‌های سنی با هر شرایط زندگی و شغلی مورد توجه قرار گیرند و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شود. رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت عنوان کرد: در کنار اقدامات آموزشی صورت گرفته در حوزه عملیاتی و تصمیم‌گیری نیز اقداماتی همچون تعطیلی مدارس و ادارات در روزهای شدت آلودگی نیز با هدف کاهش آسیب‌های ریزگردها در منطقه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی صورت گرفته از طرق مختلف بوده است، بهره‌گیری از تمامی ابزارهای اطلاع رسانی همچون صدا و سیما، مطبوعات، خبرگزاری‌ها و تبلیغات محیطی و نصب آگهی‌های آموزشی و اطلاع رسانی را از جمله اقداماتی دانست که به صورت گسترده در سطح مناطق آلوده صورت گرفته است.

 اهواز به حالت آماده‌باش درآمد

 صادق‌نیت با اشاره به تامین ماسک‌های مناسب برای روزهایی که آلودگی شدیدی در منطقه وجود دارد، اشاره کرد و گفت: در این خصوص برای افرادی که به هر دلیلی ناچار به حضور در هوای آلوده هستند، ماسک تدارک دیده شده و بین آنها توزیع شده است. وی اظهار داشت: در تهیه ماسک‌ها دقت شده است که کیفیت لازم را در مقابله با نوع ریزگردهای حاضر در منطقه داشته باشد و این ماسک‌ها در سطح وسیع بین مردم توزیع شده است.

وی تاکید کرد: در مواقعی که به یکباره شدت آلودگی به طور ناگهانی افزایش می‌یابد، در اقدامی فوری به تعداد کافی ماسک از طریق آمبولانس‌ها و ماشین‌های هلال احمر در سطح شهر بین مردم توزیع می‌شود تا افرادی که به طور ناگهانی حین انجام فعالیت‌های روزانه خود گرفتار آلودگی شدید ریزگردها شدند بتوانند تا حدودی از آسیب بیشتر در امان بمانند. وی همچنین از امکان تهیه این ماسک‌ها از داروخانه‌های هلال احمر در سطح منطقه خبر داد و گفت: افراد می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها نیز با حداقل قیمت ماسک‌های استاندارد و مناسب مقابله با وضعیت آلودگی فعلی هوای منطقه را تهیه کنند، اگرچه ماسک‌ها به صورت رایگان و به میزان کافی نیز در مواقع مورد نیاز در سطح شهر توزیع می‌شود.

صادق‌نیت در خصوص اقدامات درمانی صورت گرفته برای بیماران و افراد ناتوان که در مواجهه با ریزگردها دچار مشکل شده و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند، اظهار داشت: تمام درمانگاه‌ها، پایگاه‌های اورژانس و بیمارستان‌های منطقه در حال آماده باش هستند و با هماهنگی‌های صورت گرفته با دانشگاه علوم پزشکی اهواز تمامی داروهای مورد نیاز این قبیل مراجعه‌کنندگان نیز تامین شده و در اختیار مراکز درمانی قرار داده شده است.

وی ادامه داد: تاکنون تمامی افراد مراجعه کننده و بیماران قلبی و تنفسی مورد مداوا قرار گرفته‌اند و با اقدامات فوریتی صورت گرفته تاکنون آماری مبنی بر افزایش مرگ و میر به دلیل مواجهه با ریزگردها و آلودگی نداشته‌ایم، اما مراجعه به مراکز درمانی به دلیل آلودگی هوا افزایش داشته است. بنابر اعلام وب‌دا، صادق‌نیت ضمن قدردانی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی اهواز از هماهنگی مستمر تیم‌های دانشگاهی و تیم معاونت بهداشت با هدف کنترل آسیب ناشی از آلودگی هوا و هجوم ریزگردها خبر داد و گفت: ارتباط با ستاد مرکزی به طور مستمر برقرار است و تمامی اقدامات در سطح مناطق آلوده با هماهنگی انجام می‌شود و جلسات مشترک وزارت بهداشت با ستاد استان نیز به صورت مداوم برگزار می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با آگاهی بخشی به مردم بتوان میزان آسیب‌های وارده در نتیجه مواجهه با ریزگردها و آلودگی شدید هوا را کاهش داد و از این رو از مردم درخواست کرد جز در مواقع اضطراری تا حد امکان در روزهای آلوده از منازل خارج نشوند و اطلاعیه‌های ستاد مرکزی را نیز با جدیت دنبال کنند.