پرداخت مستمری 43 نفر از جانباخته معدن آزادشهر

استاندار گلستان با تشریح روند رسیدگی به مشکلات کارگران و خانواده‌های معدن‌کاران حادثه‌دیده در زمستان یورت آزادشهر، اظهار کرد: مستمری تمام 43 جان باخته این حادثه جانگداز برقرار و به 79 مصدوم، کمک‌هزینه‌های معیشتی پرداخت شده است.

دکتر حسن صادقلو تصریح کرد: برای 244 کارگر معدن زغال‌سنگ آزادشهر پرونده بیمه بیکاری تشکیل که برای 154 نفر از آنها حقوق بیکاری برقرار شد.

وی افزود: شرکت بیمه آسیا 110 میلیارد ریال برای دیه کارگران جان‌باخته تخصیص صادر کرد که مطابق قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران به هر خانواده جان باخته 210 میلیون تومان پس از صدور گواهی انحصار وراثت پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: گواهی انحصار وراثت تابع تشریفات خاص در دستگاه قضایی است که در این رابطه اقدامات لازم برای شتاب‌بخشی به صدور آن انجام گرفته و تاکنون چندین مورد آماده صدور شده یا آگهی آن در نشریات رسمی منتشر شده است.

استاندار گلستان گفت: همچنین با دستور وزیر بهداشت و درمان پرداخت 80 میلیون ریال به خانواده هر یک از جان‌باختگان معدن آزادشهر آغاز شده است.

صادقلو افزود: پیش از این نیز با دستور وزیر کار به بازماندگان هر یک از جان‌باختگان معدن آزادشهر 160 میلیون ریال بابت هزینه‌های خاکسپاری و مراسم تعزیه پرداخت شد.

وی اضافه کرد: تاکنون 1152 دادخواست در اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان تحت عناوین مختلف از جمله بیمه معوقه، بیمه کارهای سخت و زیان‌آور، عیدی و سنوات و 4 درصد مزایای سخت و زیان‌آور و دیگر مزایا و معوقات مشابه صادر شده است.

استاندار گلستان یادآور شد: از آن‌جا که کارفرمای معدن زغال‌سنگ آزادشهر حقوق و مزایای جاری و معوقه را تا پایان فروردین 96 پرداخت کرده است، احتمالا تعداد زیادی از این دادخواست‌ها مسترد خواهد شد.

صادقلو گفت: اقدامات و خدمات صورت گرفته در حالی انجام شده که معدن زغال‌سنگ آزادشهر در اختیار بخش خصوصی بوده است و دولت هیچ سهامی در آن ندارد.

وی با یادآوری دستور رییس‌جمهور مبنی بر رسیدگی به تمامی مشکلات کارگران معدن آزادشهر و برخورد با خاطیان حادثه غم‌بار 13 اردیبهشت گذشته، خاطرنشان کرد: تمامی حقوق و مطالبات کارگران پرداخت خواهد شد و از آن‌جا که اغلب جان‌باختگان مستاجر بوده‌اند، مشکل مسکن بازماندگان آن‌ها در دست رسیدگی است.

استاندار گلستان گفت: به دستور رییس‌جمهور دیدار حضوری و دلجویی از تک‌تک بازماندگان حادثه معدن در دستور کار است و به خانه چند نفر از آنها خواهم رفت و تمام مشکلات حادثه‌دیدگان در دست رسیدگی است.

صادقلو خاطرنشان کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط استان گلستان در جریان امداد و نجات معدن آزادشهر عملکرد خوبی داشتند به‌طوری که نه‌تنها جان چندین نفر در همان دقایق اولیه نجات یافت، بلکه آواربرداری نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شد.