انهدام شبکه بزرگ زورگيري و شرارت در پايتخت / از آزار دختران تا کلکسيون زورگيري

1-13920901191758

رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ از انهدام بزرگترين شبکه زورگيري، سرقت،شرارت و آزار دختران جوان در پايتخت خبر داد.

 

 

 

به گزارش خبرنگار مهر ، ساعت 16 و 45 دقيقه 12 مهر امسال مأموران کلانتري 152 خاني آباد هنگام گشت زني موفق به شناسايي و توقيف يک دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ و دستگيري دو نفر از سرنشينان داخل آن ، در محدوده ميدان ميوه وتره بار مرکزي شهر تهران شدند که بررسي هاي به عمل آمده در خصوص خودرو نشان داد که خودرو داراي سابقه سرقت به شيوه زورگيري است .

 

 

 

با دستگيري دو نفر از سرنشينان خودرو پرايد که خود را به نام هاي “سميه” و “حسين” معرفي کرده بودند ، آنها در اظهارات اوليه مدعي شدند که خودرو متعلق به فرد ديگري به نام حميد بوده و آنها هيچ نقشي در سرقت خودرو ندارند .

 

سميه در اظهارات خود بيان داشت : بواسطه مصرف موادمخدر با جواني به نام حميد آشنا شدم تا اينکه 11 مهر حميد با من تماس گرفت و بيان داشت که از سوي مأمورن تير خورده و به اين بهانه از من درخواست کمک کرد که از سوي مأموران دستگير شدم”.

 

 

 

حسين نيز در اظهاراتش عنوان کرد که خودرو از سوي حميد مورد زورگيري قرار گرفته و او هيچگونه نقش و يا اطلاعي از مسروقه بودن خودرو ندارد .

 

 

 

با آغاز بررسي هاي اوليه در کلانتري 152 ، مأموران با شناسايي مالک خودرو، وي را براي انجام تحقيقات و مواجهه حضوري با سميه و حسين ، به کلانتري دعوت کرند . صاحب پرايد پس از حضور در کلانتري ، بلافاصله حسين و سميه را به عنوان دو نفر از سارقان زورگير مورد شناسايي قرار داد و در اظهاراتش به مأموران گفت : ساعت 23 و 40 دقيقه 10 مهر سه نفر مسافر که دو نفر آنها مرد و يک نفرشان زن بود را از شهرک شريعتي واقع در خيابان ماهان به مقصد صالح آباد سوار کردم که پس از رسيدن به صالح آباد ، ناگهان يکي از مسافران آقا با گذاشتن قمه زير گلويم و حتي مجروح کردن دست راستم مجبورم کرد تا از ماشين پياده شوم و پس از سرقت ماشين ، به سرعت از محل متواري شدند .

 

با تشکيل پرونده مقدماتي با موضوع “زورگيري” و به دستور شعبه يازدهم بازپرسي دادسراي امور جنايي تهران ، پرونده براي انجام تحقيقات تکميلي در اختيار پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت .

 

 

 

آغاز تحقيقات

 

 

 

با انتقال متهمان به پايگاه پنجم پليس آگاهي ، بلافاصله هر دو متهم به عنوان مجرمان سابقه دار شناسايي و مشخص شد که هر دو نفر آنها بواسطه سوابق گذشته ، خود را با هويت جعلي به مأموران معرفي کرده اند .در بررسي سوابق هر دو متهم مشخص شد “مهدي . ب” 30 ساله که خود را با نام حسين معرفي کرده ، داراي 6 سابقه دستگيري به اتهام جرايم سرقت و موادمخدر و “سحر . و” 24 ساله که خود را به نام سميه معرفي بود نيز داراي سوابق دستگيري به اتهام نگهداري و مصرف موادمخدر و داير کردن مرکز استعمال موادمخدر است .

 

 

 

“مهدي . ب”پس از شناسايي دقيق از سوي کارآگاهان ، در اعترافات اوليه به زورگيري خودرو پرايد اعتراف و اظهارات داشت : من به همراه “سحر ” و “حميد” اقدام به زورگيري و سرقت خورد پرايد کرديم ” .

 

 

 

مهدي در خصوص انگيزه خود براي سرقت خودرو نيز به کارآگاهان گفت : حميد گلوله خورده و نياز به ماشين داشت تا خودش را به دکتر برساند تا بتواند گلوله را از دستش خارج کند .

 

 

 

با آغاز رسيدگي به پرونده ، کارآگاهان در اولين مرحله اقدام به شناسايي “حميد . م” به عنوان يکي از مجرمين سابقه دار منطقه خاني آباد کردند که پيش از اين بارها به اتهام ارتکاب جرايم مختلف سرقت ، موادمخدر و ضرب و جرح دستگير و روانه زندان شده است.

 

 

 

همزمان با آغاز اقدامات پليسي براي دستگيري حميد ، کارآگاهان با توجه به احتمال ارتکاب ساير جرايم مشابه به بررسي پرونده هاي زورگيري پرداخته و در همان مراحل اوليه موفق به شناسايي تعداد ديگري از شکات و مالباختگان شدند که از سوي متهمان مورد تهديد ، ضرب جرح و زورگيري قرار گرفته بودند .يکي از مالباختگان پس از حضور در پايگاه پنجم و شناسايي متهمان ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : 13 آذر سال گذشته در منطقه سه راه آذري منتظر ماشين به سمت خيابان شمشيري بودم که يک پرايد سفيدرنگ با سه سرنشين دو مرد و يک زن توقف کرد و من سوار شدم اما وقتي از چراغ قرمز سه راه بوتان عبور کرديم هر چهار در ماشين قفل شد و مردي که عقب نشسته بود ، با تهديد قمه و شوکر ، تمامي اموال همراهم شامل گوشي تلفن همراه ، وجه نقد و يک عدد عابربانک همراهم را گرفت و مجبورم کرد تا رمز عابربانک خود را نيز به آنها بدهم اما با وجود سرقت تمامي اموالم ، اين شخص ضربه اي به صورتم زد و پس از زدن شوکر مرا در خيابان شمشيري پياده و از محل متواري شدند که در زمان دور زدن ماشين توانستم پلاک خودرو را بردارم . با حضور پليس در محل و بررسي شماره پلاک مشخص شد که خودرو داراي سابقه سرقت است .

 

 

 

صاحب خودرو پرايد سرقتي که سارقان بوسيله آن اقدام به زورگيري از اين مالباخته کرده بودند نيز پس از حضور در پايگاه پنجم آگاهي و شناسايي کامل سحر به کارآگاهان گفت : ساعت 22 و 30 دقيقه از ميدان آزادي به سمت کرج در حال حرکت بودم که دو نفر آقا و زن جواني تقاضاي دربست به مقصد وردآورد کردند . زن جوان در صندلي عقب و مرد جوان نيز در صندلي جلو نشست که ناگهان زن جوان يک چاقو به پهلويم گذاشت و مرد جوان نيز پيراهنم را گرفت و او نيز يک چاقو زير گلويم گذاشت و پس از گرفتن پول و حلقه ازدواجم مرا از ماشين بيرون انداختند و اقدام به فرار کردند .

 

 

 

ساعت هفت بعدازظهر 23 مهر امسال مأموران کلانتري 152 هنگام گشت زني در محدوده بوستان بهار ، موفق به شناسايي حميد به عنوان متهم تحت تعقيب پليس شدند . حميد با مشاهده مأموران قصد متواري شدن را داشت که طي يک تعقيب و گريز ، از سوي مأموران دستگير و به کلانتري منتقل شد .

 

 

 

با توجه به سوابق متعدد “حميد” در کلانتري ، وي در همان اعترافات اوليه به زورگيري دو دستگاه پرايد به همراه سه نفر از دوستان و همدستانش به نام هاي “مجتبي” و “شاهين” و “سعيد” اعتراف و بيان داشت که تمامي اين اقدامات به سرکردگي “سعيد . خ” انجام شده است .

 

 

 

ساعت هفت صبح 27 مهر از طريق مرکز فوريت هاي پليسي وقوع يک فقره درگيري در خيابان خاني آباد به کلانتري 152 اعلام و با حضور مأموران ، فردي به عنوان شاکي به آنها اعلام کرد : يک هفته قبل از سوي چند نفر مورد زورگيري قرار گرفتم که هم اکنون يکي از سارقان را در خيابان شناسايي کردم.

 

 

 

با دستگيري و انتقال “محمدرضا . ب” به کلانتري و شناسايي به عنوان يکي از مجرمين سابقه دار منطقه خاني آباد، وي به زورگيري اعتراف و همدستان خود به نام هاي “سعيد” و “حميد” را معرفي کرد .

 

 

 

همزمان با دستگيري و انتقال “محمدرضا” به کلانتري ، يکي ديگر از شکات با اطلاع از دستگيري متهم به کلانتري مراجعه و اظهار داشت : 17 ارديبهشت امسال در حال گذر از کوچه ايثار واقع در منطقه عبدل آباد بودم که دو نفر موتورسوار به من حمله ور شده و کيف حاوي وجه نقد و عابربانک را به سرقت بردند . شدت ضربه وارد شده به من به حدي بود که با صورت به زمين خورده و دندان هايم شکست .

 

 

 

قهوه خانه ، محل تردد اعضاي گروه سارقان زورگير

 

 

 

با شناسايي “سعيد . خ” به عنوان سرکرده گروه سارقان زورگير ، کارآگاهان با انجام اقدامات پليسي موفق به شناسايي تعداد ديگري از اعضاي گروه سارقان و همچنين محل تردد آنها در قهوه خانه اي واقع در منطقه خاني آباد شدند که با انجام هماهنگي هاي لازم با کلانتري 152 ، اين محل تحت مراقبت هاي پليسي قرار گرفت . سرانجام ساعت 23 و 50 دقيقه چهارم آبان تيم تجسس ويژه کلانتري موفق به دستگيري دو نفر ديگر از اعضاي گروه سارقان زورگير به نام هاي “حامد . ن” و “مصطفي . ح” در قهوه خانه محل تردد اعضاي گروه شد .

 

 

 

با انتقال حامد و مصطفي به پايگاه پنجم آگاهي و آغاز تحقيقات ، آنها نيز “سعيد . خ” را به عنوان سرکرده گروه معرفي و چند نفر ديگر از اعضاي گروه به نام هاي “مجتبي” ، “قاسم” ، “وحيد” ، “حميد” و “فرشاد” را نيز معرفي کردند .

 

 

 

زمين گير شدن 5 عضو ديگر گروه

 

 

 

ساعت چهار صبح ششم آبان مأموران کلانتري 152 هنگام گشت زني به سرنشين يک دستگاه موتورسيکلت مشکوک شدند. در بررسي ارکان هويتي موتورسيکلت مشخص شد که موتورسيکلت داراي سابقه سرقت به شيوه زورگيري است . با انتقال سرنشين موتورسيکلت به کلانتري ، “فرشاد . ع” به عنوان متهم تحت تعقيب پايگاه پنجم پليس آگاهي مورد شناسايي قرار گرفت .

 

 

 

فرشاد که پس از شناسايي چاره اي جز اعتراف نداشت ، به مأموران اعلام کرد که چند تن از اعضاي گروه قصد دارند تا با يک دستگاه خودرو پرايد سرقتي اقدام به زورگيري از مسافران کنند. با توجه به اعترافات فرشاد و شناسايي دقيق خودرو و تعداد سرنشينان آن سه مرد و يک زن مأموران اقدام به اجراي طرح مهار در محدوده خاني آباد کرده و سرانجام ساعت شش صبح موفق به شناسايي خودرو پرايد شدند .

 

 

 

با شناسايي خودرو از سوي مأموران ، سرنشينان پرايد تصميم به فرار گرفته و مأموران نيز در يک تعقيب و گريز و با رعايت قانون بکارگيري سلاح اقدام به متوقف کردن خودرو کرده اما متهمان همچنان قصد فرار داشتند که در همان لحظه توقف خودرو ، سه نفر از متهمان دو متهم مرد و يک متهم زن دستگير اما متهم چهارم به نام قاسم تلاش زيادي مي کرد تا به هرشکل ممکن از محل متواري شود که او نيز پس از بي توجهي به دستور ايست و شليک چند تيرهوايي ، از ناحيه پا مورد هدف گلوله مأموران قرار گرفت و دستگير شد .

 

 

 

دقايقي از دستگيري و انتقال متهمان به پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ نگذشته بود که فردي با مراجعه به کلانتري 152 و شناسايي متهمان به مأموران گفت : اين افراد تحت عنوان مسافر مرا سوار ماشين کرده و با ضرب و جرح با چاقو ، اقدام به سرقت وجوه نقد و گوشي تلفن همراهم کردند .

 

 

 

دستگيري سرکرده گروه

 

 

 

در شرايطي که اعضاي اين گروه از سارقان زورگير در عمليات هاي مختلف دستگير و در اختيار پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار مي گرفتند ، شناسايي و دستگيري سرکرده گروه در دستور کار کارآگاهان پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت . بر اساس اطلاعات به دست آمده ، سرکرده گروه پس از اطلاع از دستگيري همدستان خود ، زندگي مخفيانه اي را براي خود انتخاب و طي اين مدت نيز يک قبضه اسلحه کمري تهيه کرده بود .

 

 

 

سرانجام با انجام اقدامات گسترده پليسي ، سرکرده گروه نيز 26 آبان و طي يک تعقيب و گريز و شليک چندين تيرهوايي دستگير و در همان بازرسي اوليه ، يک قبضه اسلحه کمري آماده شليک از متهم کشف شد .

 

 

 

سعيد که اعضاي گروه ترس و وحشت زيادي از وي داشتند ، پس از دستگيري و انتقال به پايگاه پنجم آگاهي در مقابل همدستانش به دهها فقره زورگيري اعتراف و به کارآگاهان گفت : ” … هرجا که مي شد اقدام به زورگيري مي کرديم ؛ با خودروهاي سرقتي و يا با موتورسيکلت و بعضي اوقات به صورت پياده اقدام به سرقت و زورگيري مي کرديم . بعضي اوقات به عنوان مسافر سوار خودرو مي شديم و بعضي وقت ها هم مسافر سوار مي کرديم و از مسافران زورگيري مي کرديم . … در اکثر مناطق تهران و شهرهاي حاشيه تهران اقدام به زورگيري مي کرديم ….. مدت هاست که به مصرف شيشه و الکل اعتياد دارم … بعضي شب ها بيرون از شهر و در داخل خودروهاي سرقتي مي خوابيدم و بعضي شب ها نيز در داخل فضاهاي سبز شهر تهران و حاشيه شهر استراحت مي کردم .

 

 

 

شناسايي متهمان از سوي دهها مالباخته

 

 

 

با دستگيري تعداد ديگري از اعضاي اين گروه سارقان زورگير و با توجه به اعترافات سرکرده و ديگر اعضاي گروه , دهها مالباخته براي شناسايي متهمان به پايگاه پنجم پليس آگاهي دعوت و متهمان از سوي تعداد زيادي از آنها مورد شناسايي قرار گرفتند .

 

 

 

يکي از مالباختگان در اظهارات خود به کاراگاهان گفت : پس از وصول چک بانکي به مبلغ 6 ميليون و 200 هزار تومان ، چهار نفر با دو دستگاه موتورسيکلت به سمت من حمله ور شده و با تهديد چاقو در حاليکه صورتم را با ضربه چاقو از ناحيه بالاي ابرو پاره کرده و خونريزي شديدي داشتم اقدام به سرقت وجوه نقد همراهم کردند .

 

 

 

مالباخته ديگر نيز که به شيوه زورگيري مورد سرقت گردنبند قرار گرفته بود ، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت : در خيابان ايثارگران شمالي از خودرو پياده شده بودم که ناگهان دو موتورسوار مرا به زمين انداخته و اقدام به سرقت گردنبند و گوشي تلفن همراهم کردند .

 

 

 

مالباخته ديگر که خودرو شخصي اش از سوي متهمان زورگيري شده بود ، پس از شناسايي متهمان به کارآگاهان گفت : از محل کار خود به سمت منزل در حرکت بودم که يک موتورسيکلت با سه سرنشين جلوي ماشين مرا گرفت و دو ترک نشين آن به سمت ماشين آمده و يکي از آنها از طرف شاگرد سوار ماشين شد و چاقويي را به پهلوي من فشار داد و ديگري نيز از طرف پنجره سمت راننده چاقويي را زير گلويم قرار داد و مرا به زور بيرون انداخت . هر دو سارق را مي شناختم ؛ يکي از آنها مهدي . ب و ديگري شاهين . ن بود که هر دو نفر از خلافکاران منطقه خاني آباد و عبدل آباد هستند .

 

 

 

طرح شکايت آزار و اذيت

 

 

 

در حاليکه تعداد زيادي از مالباختگان با مراجعه به پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ اقدام به شناسايي متهمان و طرح شکايت از آنها کرده بودند ، دختر 16 ساله اي با مراجعه به پايگاه پنجم و با شناسايي سرکرده گروه به کارآگاهان اعلام کرد که از سوي “سعيد . خ” مورد آزار و اذيت قرار گرفته است .دختر نوجوان در اظهارات خود عنوان داشت 27 مهر سعيد به همراه تعدادي از دوستانش وي را با تهديد چاقو ربوده و مورد آزار و اذيت قرار داده است که با توجه به حساسيت موضوع ، پرونده جداگانه اي با موضوع “آزار و اذيت” تشکيل و براي انجام تحقيقات در اختيار اداره شانزدهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت .

 

 

 

زورگيري از اماکن تجاري

 

 

 

همزمان با مراجعه تعدادي از مالباختگان به پايگاه پنجم پليس آگاهي ، تعدادي از کسبه منطقه نازي آباد با مراجعه به پايگاه پنجم اظهار داشتند که متهمان اقدام به زورگيري و سرقت از محل کار آنها کرده اند .

 

 

 

يکي از کسبه منطقه نازي آباد پس از حضور در پايگاه پنجم آگاهي در شکايت خود ، به کاراگاهان گفت : دو نفر آقا به بهانه خريد لباس به مغازه من آمدند . يکي از آنها پس از امتحان کردن لباس ، براي نشان دادن لباس ها به زني که در داخل ماشين پرايد نقره اي نشسته و او را همسرش معرفي کرده بود لحظه اي از مغازه خارج و پس از مدت کوتاهي دوباره به داخل مغازه بازگشت که ناگهان قمه بزرگي را از زير لباس خارج و روي صورت من کشيد . آنها پس از سرقت وجوه نقد داخل مغازه به سرعت از مغازه خارج و با پرايد پارک شده در مقابل مغازه از محل فرار کردند .

 

 

 

سرهنگ عباسعلي محمديان ، رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ ، با اعلام اين خبر گفت : از زمان دستگيري اعضاي اين گروه از سارقان زورگير شاهد کاهش چشمگيري در وقوع سرقت هاي خشن در مناطق مختلف شهر تهران به ويژه در مناطق خاني آباد ، نازي آباد ، شهرک ولي عصر ، محدوده ميدان ميوه و تره بار مرکزي تهران , مهرآباد جنوبي و … بوده ايم که بر اساس اعترافات متهمان ، اعضاي اين گروه از سارقان زورگير علاوه بر اين مناطق در ديگر مناطق مختلف شهر تهران از جمله آزادي ، ميدان کتاب ، خيابان شريعتي ، خيابان بهار جنوبي ، خيابان انقلاب ، آرياشهر ، بهارستان و … نيز ارتکاب جرايم مشابه داشته اند .

 

 

 

رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ در پايان اين خبر گفت : با توجه به سوابق متعدد متهمان پرونده در ارتکاب جرايم مختلف ، اعترافات صريح متهمان به ويژه سرکرده گروه به دهها فقره زورگيري در سطح شهر تهران ، شناسايي دهها مالباخته و احتمال افزايش ديگر جرايم ارتکابي از سوي متهمان ، دستور انتشار بدون پوشش تصاوير متهمان از سوي مقام قضايي صادر شده است. به همين خاطر از تمام شکات و مالباختگاني که موفق به شناسايي تصاوير متهمان شدند دعوت مي شود تا براي پيگيري شکايات خود به پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند.