کافه گردش
حوادث
۳۰ آبان ۱۳۹۲, ۱۲:۰۸ ق.ظ

معاون پلیس آگاهی ناجا: از کاشفان قتل ها حمایت شود

2-13920830004123

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا بر لزوم حمایت از کاشفان قتل ها تاکید کرد.

 

 

 

سرهنگ هادی مصطفایی در اولین همایش ملی آسیب شناسی قتل، نظم و امنیت که چهارشنبه ۲۹ آبان ماه به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهارکرد: بالاترین نرخ وقوع قتل در سطح کشور رقم ۷٫۷ در هر یکصد هزار تن است، ضمن اینکه در سطح استان ها، رقم ۱٫۶ و زیر یک هم وجود دارد. این تفاوت نرخ به ما یادآوری می کند که در یک استان در همین کشور و با همین قانون و در همین نظام، حدود ۸ برابر یک استان دیگر قتل انجام می شود.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه باید زمینه های اقتصادی را در مناطق مختلف بررسی کرد، افزود: اگر تعامل و هماهنگی بین مسئولان، یگان ها و سازمان ها صورت گیرد، می توان با یک برنامه ریزی پنج ساله، نرخ قتل در کشور را از رقم ۲٫۶ در یکصد هزار تن فعلی تا حد ۱٫۵ کاهش داد.

 

 

 

مصطفایی ادامه داد: از جمله نکاتی که مسئولان باید در برنامه ریزی ها به آن توجه کنند، غافل نشدن از مقدمه و تبعات قتل است. زمانی که یک حادثه قتل اتفاق می افتد، متاسفانه رسانه ها و تمام مسئولان روی خود حادثه متمرکز می شوند و به آن می پردازند، در حالی که رخ دادن هر حادثه، پس زمینه هایی دارد که هیچ وقت دیده نمی شوند.

 

 

 

وی گفت: اگر این پس زمینه ها دیده شوند، راه های مبارزه با وقوع حوادث نیز مشخص خواهد شد. اگر فردی به دلیل خطای رفتاری یا ساده اندیشی مرتکب جرم شده یا کوتاهی قانون در مقابل فرد موجب شده این اتفاق بیفتد، می توان این پس زمینه ها را دید و آن ها را رفع کرد.

 

 

 

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا نکته دیگر را پرداختن به تبعات حادثه دانست و گفت: با در نظر گرفتن تبعات بعد از حادثه، باید بررسی شود که چگونه هر دو طرف قربانی و خانواده ها گرفتار شده اند.

 

 

 

مصطفایی درباره توجه قانون به مباشر قتل و غافل شدن از سایر افرادی که به نوعی زمینه ساز آن بوده اند، گفت: این مساله به عینه در بسیاری از پرونده ها وجود دارد. به طور مثال یک موسسه یک سرایدار استخدام می کند و کلید ساختمان را در اختیار وی قرار می دهد بدون این که روی کار او هیچ نظارتی شود و دیده شده که در برخی موارد، فرد از این ساختمان به عنوان مکانی برای قربانی کردن کودکان استفاده می کند. در یکی از موارد، مراقبت از یک ساختمان نیمه کاره در تهران بدون نظارت به یک تبعه غیرایرانی واگذار شده بود که این فرد، چهار تن را در این مکان کشت.

 

 

 

وی تصریح کرد: وضعیت کسی که مرتکب قتل شده در قانون مشخص است اما هیچ وقت سراغ کسانی که به نوعی زمینه ساز قتل بوده اند، نمی رویم. اگر این مساله دیده شود، یک کنترل اجتماعی بزرگ و قوی حاکم می شود. اگر بدانیم یک تبعه غیرایرانی در یک دامداری مرتکب جنایت می شود، هیچ گاه به سراغ مالک این مکان نمی رویم و جنایت ها از طریق وی پیگیری نمی شود؛ بنابراین به این بخش باید توجه شده و مسئولیت افراد در جامعه مشخص شود. مثلا اگر مسئولیت را در رخ دادن جنایت در چنین مکانی، متوجه مالکان کنیم، خودشان برای پیشگیری از اتفاق ها نظارت می کنند. از سوی دیگر، اگر یک بیمار روانی خانواده ای را کشته، باید نظر پزشک وی در معاینات و اظهارنظرها بررسی شود.

 

 

 

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا درباره دشواری های استیفای حقوق از قانون گفت: بسیاری از اوقات، استیفای حق فرد از طریق قانون دشوار است یا سنگ اندازی می شود یا حداقل مطابق عرف جامعه نیست. اگر کسی مزاحم تلفنی دارد و به ناموسش فحاشی می شود، قانون صرفا آن را یک مزاحمت تلفنی می داند؛ در حالی که این عمل، زندگی فرد را از اعتدال خارج کرده و دیگر در شرایط عادی قرار ندارد و شاید اگر مزاحم را پیدا کند وی را بکشد که نمونه های این مساله را دیده ایم.

 

 

 

وی تاکید کرد: باید در استیفای حقوق قربانی و به نوعی استیفای حقوق مردم مقداری دقیق تر عمل شود و همچنین، عرف و قانون را به هم نزدیک کنیم.

 

 

 

مصطفایی به دشواری های کشف و پی جویی قتل اشاره کرد و گفت: حاکمیت باید از کسانی که در این عرصه مشغول به کار هستند، بیشتر حمایت کند. مگر چند نفر هستند که قابلیت و توانمندی تشخیص صحیح در حوزه قتل را دارند و می توانند اسیر جو و نام نشده و اشتباه نکنند؟ باید از این افراد حمایت شود زیرا کار در حوزه کشف و پی جویی قتل، کار واقعا سختی است.

 

سپیده تدین
516 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *