کافه گردش
حوادث
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳, ۱۱:۴۳ ق.ظ

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین کشته‌های رانندگی را دارند؟

در جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، سازمان پزشکی قانونی در مورد تلفات تصادفات رانندگی سال ۹۲ گزارش داد: در سال گذشته ۱۱ هزار و ۵۶۶ نفر در محورهای برون شهری (۲٫۱ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱)، ۵۰۶۳ نفر در مسیرهای درون شهری (۶٫۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱)، ۱۲۹۶ نفر در مسیرهای خاکی روستایی (۲۶٫۵ درصد کاهش نسبت به سال ۹۱) و ۹۶ نفر نیز در مسیرهایی نامعلوم جان باخته‌اند. 
 
بنابر این گزارش ۶۴٫۳ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، ۲۸٫۱ درصد در راه‌های درون شهری، ۷٫۲ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف ۰٫۴ درصد موارد نامعلوم بوده است. 
 
همچنین در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۵۳۹ نفر، تهران با ۱۴۳۶ نفر و خراسان رضوی با ۱۳۷۳ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۲۵نفر، کهکیلویه و بویراحمد با ۱۵۳ و اردبیل با ۲۱۲ نفر کمترین تعداد کشته های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند. 
 
در جلسه کمیسیون ایمنی راه ها اعلام شد: بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۲ نسبت به سال قبل از آن در استان های خراسان جنوبی(۳۴ درصد) و هرمزگان (۱۲٫۵ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های قزوین (۲۰٫۷ درصد) و خراسان شمالی (۱۹٫۱ درصد) بوده است. 
 
بررسی ها نشان داد که ۷۷٫۳ درصد از کشته های ناشی از حوادث رانندگی در سال گذشته مرد (۱۳ هزار و ۹۰۵ نفر ) و ۲۲٫۷ درصد زن (۴۰۸۹) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا ۷۳٫۶ درصد متأهل و ۲۴٫۹ درصدد مجرد هستند و ۱٫۵ درصد نامشخص هستند. 
 
بنابر این گزارش، در زمان وقوع تصادف ۳۹٫۳ درصد از افراد راننده وسیله نقلیه، ۲۳٫۲ درصد عابر پیاده و ۳۵٫۸ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند. همچنین از مجموع تلفات رانندگی سال ۱۳۹۲ (۱۷ هزار و ۹۹۴ نفر)، ۲۳٫۲ درصد یعنی چهار هزار و ۱۶۸ نفر عابر پیاده و ۲۱٫۵ درصد یعنی ۳۸۶۳ نفر موتورسیکلت سوار و چهار هزار و ۱۶۸ نفر سرنشین سواری بودند. 
 
سازمان پزشکی قانونی کشور در گزارش خود اعلام کرد: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۹۹۴ نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند، این تعداد نسبت به سال گذشته قبل از آن ۵٫۷ درصد کاهش یافته است و بیشترین کاهش در سال گذشته مربوط به تیر ماه (۱۹٫۲درصد) و خرداد ماه (۱۲٫۵ درصد) و بیشترین افزایش مربوط به شهریور ماه (۶٫۶ درصد) بوده است. 
 
همچنین بیشترین کشته های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با ۲۲۰۵ نفر و پس از آن مهرماه با ۱۷۳۷ نفر و کمترین آن مربوط به دی ماه یا ۱۱۶۵ نفر بوده است و بیشترین کاهش تلفات حوادث رانندگی در سال گذشته مربوط به تیر ماه (۱۹٫۲درصد) و خرداد ماه (۱۲٫۵ درصد) و بیشترین افزایش مربوط به شهریور ماه (۶٫۶ درصد) نسبت به مدت زمان مشابه سال پیش بوده است. 
 
بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی از لحاظ سنی ۹ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۵٫۲ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۷٫۴ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۲۹٫۲ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۲۹٫۱ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند. 
 
بنابر این گزارش نحوه وقوع تصادف ۴۵٫۳ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۳٫۲ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۲٫۶ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. خودرو مورد استفاده ۳۹٫۶ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۱٫۵ درصد موتورسیکلت، ۸٫۳ درصد وانت بار، ۳٫۵ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و ۱٫۸ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است. 
 
همچنین بر اساس این آمار ۴۱۶۸ نفر از متوفیان تصادفات (۲۳٫۲ درصد) عابر پیاده و ۳۸۶۳ فر (۲۱٫۵ درصد) موتورسیکلت سوار بودند. 
 
بر اساس این آمار سازمان پزشکی قانونی همچنین خودرو درگیر با خودرو و یا عابر پیاده متوفی در ۳۲٫۳ درصد موارد خودرو سواری، ۱۷٫۶ درصد کامیون، کامیونت و تریلی، ۹٫۸ درصد وانت بار، ۴٫۵ درصد موتورسیکلت و ۲٫۹ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است. 
 
در جلسه کمیسیون ایمنی راه ها که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، تصریح شد: علت اصلی مرگ ۵۱٫۳ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۳٫۸ درصد شکستگی‌های متعدد، ۸٫۳ درصد به دلیل خونریزی و ۱۰٫۸ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱٫۶ درصد سوختگی، سه دهم درصد نرسیدن اکسیژن، ۳٫۸ درصد سایر موارد بوده است. 
 
همچنین محل فوت ۵۱٫۳ درصد از افراد در محل حادثه، ۷٫۸ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۳۹٫۱ درصد از افراد در بیمارستان بوده است.

سپیده تدین
425 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *