کلاهبرداری 9 میلیاردی فروش مگان

IMG12221528

سوم مهر امسال تعدادی از شکات و مالباختگان با مراجعه به دادسرای ناحیه 5 تهران و طرح شکایت تحت عنوان “کلاهبرداری” عنوان داشتند که نزدیک به 700 میلیون تومان از آنها کلاهبرداری شده است .

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع “کلاهبرداری” و به دستور شعبه یازدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

مالباختگان در اظهارات خود عنوان کردند ؛ چندی پیش یکی از بستگانشان مدعی شده که از طریق یکی از دوستانش با فردی ذی نفوذ در ارگان های دولتی آشنا شده و این شخص می تواند در کمترین زمان اقدام به تحویل خودروی مگان به قیمت دولتی کند ، اقدام به پرداخت مبلغی نزدیک به 700 میلیون تومان برای خرید ماشین کرده اما پس از گذشت نزدیک به دو ماه متوجه شدند که این شخص یک کلاهبردار بوده است .

با توجه به اظهارات مالباختگان ، کارآگاهان به تحقیق از فردی به نام “علیرضا . ب” پرداختند که بنا بر اظهارات تمامی مالباختگان اقدام به جمع آوری این مبلغ از آنها کرده و خود وی نیز یکی از مالباختگان و شکات پرونده محسوب می شود .

“علیرضا . ب” که مهندس و مدیر عامل یک شرکت تولیدی در تهران است و مالباختگان نیز بواسطه اطمینان کامل به وی اقدام به پرداخت پول کرده بودند ، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت : چند ماه پیش ، از طریق یکی از دوستان خود با فردی به نام “جعفر . ی” آشنا شدم که خود را فردی بانفوذ و دارای مسئولیت های حساس دولتی معرفی می کرد . مدتی از این آشنایی گذشت تا اینکه وی مدعی شد که بواسطه ارتباطات کاری که با یکی از شرکت های تولید کننده خودرو پیدا کرده ، می تواند اقدام به ترخیض خودروی مگان با قیمت دولتی کند و من نیز بلافاصله موضوع را با تعدادی از بستگان نزدیک مطرح و آنها نیز با توجه به شرایط مناسب تحویل خودرو ، هریک متقاضی خرید خودرو شده و در مجموع مبلغ 700 میلیون تومان را جمع آوری و از طریق من به “جعفر . ی” تحویل دادیم و قرار بر آن شد تا خودروهای درخواستی در کمتر از یک ماه به ما تحویل تحویل داده شود .

“علیرضا . ب” در خصوص نحوه اطلاع از کلاهبرداری به کارآگاهان گفت : مدت یک ماه از زمان تحویل پول ها گذشت و من طی این مدت برای پیگیری نحوه تحویل گرفتن خودروها به دفتر کار جعفر . ی واقع در خیابان آیت الله کاشانی مراجعه می کردم تا اینکه وی یک روز مدعی شد که به احتمال گران شدن قیمت خودرو ، شرکت تولید کننده خودرو مگان نیز فروش محصولات خود را متوقف کرده و به همین علت امکان تحویل خودروها وجود دارد و به این بهانه دوفقره چک به من تحویل داد تا پول بستگان خود را به آنها پس بدهم . چند روز بعد ، برای وصول چک ها به شعبه بانک مراجعه و متوجه شدم که چک ها بلامحل هستند که بلافاصله با شماره های تماس جعر . ی  تماس گرفته اما گوشی تلفن همراهش خاموش بود . به همین علت به دفتر شرکت مراجعه و متوجه شدم که آنجا نیز تعطیل است.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده از مالباختگان و شناسایی تعدادی دیگر از مالباختگان که آنها نیز به همین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند ، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی با انجام چهر نگاری و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار موفق به شناسایی “جعفر . ی” 40 ساله به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه ارتکاب جرایم اقتصادی شدند که از حدود سه سال پیش و از طریق تأمین قرار قانونی میلیاردی از طریق یکی از بستگان خود ، از زندان آزاد و متواری شده بود . بررسی سوابق “جعفر . ی” حکایت از آن داشت که وی در سال 87 و به اتهام اخلال در نظام اقتصادی ، دستگیر و روانه زندان شده و بر اساس دستور دستگاه قضایی ممنوع المعامله گشته و به همین علت حق هرگونه فعالیت دولتی ، داشتن هرگونه حساب های بانکی و اخذ دسته چک و دیگر تسهیلات بانکی را ندارد .

با شناسایی “جعفر . ی” به عنوان متهم پرونده و با توجه به تحت تعقیب قرار داشتن وی از سوی دستگاه قضایی ، تحقیقات ویژه ای برای شناسایی مخفیگاه متهم آغاز و سرانجام با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی آخرین مخفیگاه “جعفر .ی” در خیابان گاندی شده و این متهم میلیاردی را در مخفیگاهش دستگیر و به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند .

سرهنگ جانپرور رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با رد هرگونه ارتباط کاری میان شرکت تولید کننده خودرو مگان و متهم پرونده گفت :  با شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شناسایی متهم از سوی شکات جدید ، ارزش مالی این پرونده تا به این لحظه از تحقیقات به 9 میلیارد تومان رسیده که با توجه به احتمال افزایش تعداد مالباختگان همچنان احتمال افزایش ارزش مالی پرونده وجود دارد . به همین خاطر از تمام شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند دعوت می شود تا برای شناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی – خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند .