آمریکا: زمان مذاکرات نهایی با ایران مشخص شد

اخبار,زمان مذاکرات نهایی ایران و 1+5,مذاکرات هسته ای با ایران
 

آمریکا: زمان مذاکرات نهایی با ایران مشخص شد

 
آمریکا:مذاکرات نهایی با ایران اواخر بهمن آغاز می شود
 

دولت امریکا انتظار دارد مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی در مورد برنامه هسته ای ایران میان این کشور و قدرتهای جهانی از نیمه ماه فوریه اواخر بهمن ماه آغاز شود.

 
به گزارش روز نو به نقل از آسوشتیدپرس،ایالات متحده آمریکا و شریکانش درحال حاضر مشغول مذاکره و رایزنی در میان خودشان برای برداشتن گامهای بعدی در مذاکرات هسته ای با ایران هستند.
 
روز دوشنبه ۲۰ ژانویه توافق موقت ششماهه میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱  اجرایی شد. این توافق می تواند برای مدت شش ماه دیگر تمدید شود. به گفته دستیاران اعضای کنگره، دولت خواهان آن است که زودتر تا به توافق نهایی دست یابد، که دستیابی به آن بسیار سخت تر از توافق موقت خواهد بود.
 
دستیاران اعضای کنگره اجازه گفتگوی علنی درباره وضعیت مذاکرات را ندارند، و به این دلیل  به شرط فاش نشدن نامشان با خبرگزاری آسوشتیدپرس گفتگو کرده اند.
 
از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت کاخ سفید از توافق اخیر با ایران، در مورد تعهدات ایران مبالغه کرده است.
 
وی گفت ایران هیچ سانتریفیوژ یا تجهیزاتی را از بین نمی برد، بلکه این کشور تنها متعهد شده است که اورانیوم را بیش از ۵ درصد غنی نکند. اورانیوم غنی شده بالای ۵ درصد می تواند در ساخت بمب اتمی استفاده شود.
 
به گفته ظریف کاخ سفید کوشش می کند توافق با ایران را به گونه ای جلوه دهد که گویی برنامه هسته ای ایران را بر می چیند.

 

—————————–

 

هشدار آمریکا درباره حضور شرکت های اروپایی در ایران
 

وزیر وزارت خزانه‌داری آمریکا علی‌رغم استقبال گسترده شرکت‌های اروپایی و حتی آمریکایی مبنی بر حضور در ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور گفت: شرکت‌های تجاری درباره از سرگیری تجارت با ایران محتاطانه رفتار کنند.

 
به گزارش ایسنا ، جک لیو در گفت‌وگو با شبکه خبری بی بی‌سی در حاشیه اجلاس داووس گفت: شرکت‌های تجاری باید محتاطانه با ایران روبرو شوند.
 
وی در اظهاراتی اعلام کرد: تنها برخی از تحریم‌های محدود برداشته شده است و بسیاری دیگر باقی مانده است.
 
لیو اضافه کرد: من فکر می‌کنم که اشتباه بزرگی خواهد بود که شرکت‌ها بدون بررسی چگونگی از سرگیری تجارت با ایران وارد عمل شوند.
 
وی گفت: هر شرکتی که تحریم‌های باقی علیه ایران را نقض کند باز هم مورد مجازات قرار می‌گیرد و ما به نظارت خودمان ادامه می‌دهیم.
 
به گزارش ایسنا، براساس اجرای برنامه اقدام مشترک میان ایران و 1+5 از 20 ژانویه، آمریکا برخی از تحریم‌های خود را به خصوص در زمینه فروش محصولات پتروشیمی،‌ خودروسازی و غیره به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورد.
 
همچنین اتحادیه اروپا نیز پس از تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش در برنامه اقدام مشترک برخی از تحریم‌های خود را علیه ایران لغو کرد.
 
اخبار سیاست خارجی – روزنو،ایسنا