افشاگری مشاور باراک اوباما درباره گروهک های تروریستی شرق ایران

1

افشاگری مشاور باراک اوباما درباره گروهک های تروریستی شرق ایران

.

“ولی نصر” مشاور باراک اوباما و عضو شورای روابط خارجی امریکا مطرح کرد

.

عربستان گروهک‌های تروریستی شرق ایران را “تجهیز” می‌کند

.

ایران در طول 30 سال گذشته قدرتمندتر از گذشته شده است. رقابت بین ایران و عربستان سعودی موضوعی است که در جهان عرب به رسمیت شناخته شده است. اکنون وضعیت این رقابت پیچیده تر شده و دامنه آن به پاکستان نیز کشیده شده است.

“ولی نصر” مشاور باراک اوباما و تحلیلگر مسائل بین المللی در حاشیه جشنواره ادبی “لاهور” به بیان نظرات خود در مورد تحولات منطقه پرداخت. “نصر” رقابت دو قطب ایران و عربستان سعودی را تعیین کننده آینده تحولات منطقه می داند.

به گزارش “تدبیر”، نشریه “اکسپرس تریبون” پاکستان ضمن اشاره به سخنرانی “ولی نصر” رئیس مدرسه مطالعات بین‌المللی دانشگاه “جان هاپکینز” امریکا در پاکستان می نویسد :”نصر معتقد است پس از عقب نشینی نیروهای امریکایی از افغانستان روابط امریکا و پاکستان بهبود خواهد یافت.

 

او در این مورد افزوده است :”چالش اصلی برای دولت “اوباما” آن بوده که دولت پاکستان را متقاعد کند دولت “کرزی” شریک خوبی برای اسلام آباد است. با این حال “نصر” تاکید کرد که پاکستان و امریکا در افغانستان دارای منافع مختلفی هستند.”

این عضو “شورای روابط خارجی آمریکا” در ادامه سخنان خود به رقابت ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت منطقه ای اشاره کرده و در این مورد افزوده است: “ایران در طول 30 سال گذشته قدرتمندتر از گذشته شده است. رقابت بین ایران و عربستان سعودی موضوعی است که در جهان عرب به رسمیت شناخته شده است. اکنون وضعیت این رقابت پیچیده تر شده و دامنه آن به پاکستان نیز کشیده شده است.”

“نصر” همچنین اشاره کرده که عربستان سعودی به تجهیز گروهک های تروریستی در شرق ایران می پردازد. او در این مورد می افزاید: “عربستان سعودی با استفاده از “طالبان افغانستان” و “تحریک طالبان پاکستان” اهداف خود دنبال می کند. چند گروهک مشابه تروریستی نیز در مرزهای ایران ایجاد شده اند. با این حال عربستان سعودی از گذشته درس هایی را آموخته است و متوجه شده که دادن پول به گروه های شبه نظامی سنی سبب کاهش قابلیت شان در تعامل با شیعیان شده است.”
اخبار سیاست خارجی – تدبیر